PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=607666}

Sam & Max: Sezon 1

Sam & Max: Season One
7,7 736
ocen
7,7 10 1 736
Sam & Max: Sezon 1
powrót do forum gry Sam & Max: Sezon 1

Moja ocena

ocenił(a) grę na 7

Sam i Max Sezon 1 to gra przygodowa na podstawie serii komiksów Steve'a Purcella pod tytułem Sam & Max. Następnie powstał serial animowany SAM I MAX: NIEZALEŻNI POLICJANCI emitowany w latach 1997-1998. Potem przyszła pora na serię gier komputerowych. Sezon 1 Sama i Maxa z 2007.r. nie jest jednak pierwszą grą z cyku. Jeszcze szybciej ukazała się gra SAM & MAX HIT THE ROAD z 1993.r. Sam i Max to dwójka przyjaciół, którzy należą do policji ochotniczej/policji niezależnej. Duet samozwańczych stróżów prawa pomimo różnic charakteru stanowi świetnie dopasowany duet do walki z przestępczością. Sam to pies ubrany w niebieski garnitur. Jest on niesamowicie spokojny. Mówi bardzo powolnym czasami flegmatycznym stylem. Zawsze jest opanowany i to raczej on jest głosem rozsądku w duecie policyjnym. Max to z kolei narwany królik z ADHD. Uwielbia siać demolkę i chaos. Sprawianie bólu oraz strzelanie gdzie popadnie, sprawia mu ogromna radość, dlatego należy przy nim warzyć słowa, gdyż naszego królika nie trzeba specjalnie namawiać do wymierzania sprawiedliwości na własną rękę. Z dodatkowych umiejętności to Sam prowadzi ich czarny samochód. Max przydaje się jednak gdy należy kogoś zastraszyć, znokautować ciosem lub zagadać na śmierć. Sam i Max Sezon pierwszy to pierwsza część trylogii składającej się na Sezon 1, Sezon 2 oraz Sezon 3. Produkcja posiada o wiele lepszą grafikę od Hit the Road. Gracz porusza się postaciami w świecie 3D. Sama przygoda jest grą typy point and click. W sezonie 1 będziemy mieli do czynienia z pakietem 6 misji. Każdy epizod opowiada inną historię i prezentuje zupełnie inny klimat. Z czasem okaże się jednak, że kolejne śledztwa łączą się ze sobą dlatego w tym przypadku lepiej rozgrywać je w sugerowanej przez twórców kolejności (zwłaszcza jeśli gramy pierwszy raz). Podczas naszej przygody będziemy odwiedzali charakterystyczne miejscówki takie jak biuro Sama i Maxa, lokalny sklep osiedlowy- u Bosco czy też gabinet naszej sąsiadki Sybilli Pandemi. Trudno określić jej profesje, ponieważ ciągle zmienia zawód i w każdym odcinku będzie się zajmowała czymś innym. Poza sklepem Bosco oraz gabinetem Sybilli trafimy do Stacji Telewizyjnej, Kasyna Mafii Lalkowej, Białego Domu, Wirtualnego Świata- Rzeczywistości 2.0 oraz nawet na księżyc. Na nudę w świecie Sam i Maksa nie można narzekać. Sezon 1 jako jedyny w wersji pułkowej doczekał się pełnego polskiego Dubbingu, który wypadł fenomenalnie. W role Sama wcielił się Wojciech Man natomiast głos Maxa podkładał niekwestionowany król dubbingu w Polsce Jarosław Boberek. Dla takiej gratki naprawdę warto zaopatrzyć się w wersje pudełkową Sezonu 1. W wersji na Steam niestety nie ma takiej opcji. Nie ma nawet napisów PL, ale na szczęście po latach ekipa Graj Po Polsku.pl stworzyła napisy do wszystkich trzech sezonów tak, aby polscy gracze nieznający perfekcyjnie angielskiego mogli bez problemu ukończyć trylogię. W grze poza wymienionymi postaciami spotkamy również mnóstwo pobocznych znajomych takich jak: szczur- Jurek Dwa Zęby, byłe dziecięce gwiazdy z lat 70- Oranżaki, ochronę prezydenta, Elę Drzazgę- prezenterkę telewizyjną, Lalkową Mafię oraz wile innych zakręconych postaci. Gra posiada świetny soundtrack w stylu jazzowym. Idealne dźwięki pasujące do detektywistycznego klimatu lub filmu o dwóch gliniarzach. Jeśli chodzi o skojarzenia to postacie, są napisane na kontrze, a schemat jest podobny jak w filmach typu Zabójcza Broń, Tango i Cash, Bad Boys czy chociażby Godziny Szczytu. Sam jest zdecydowanie typem spokojnego dobrego gliny starającego się myśleć i zachowywać zdrowy rozsądek. Max z kolei dla kontrastu najpierw by uderzał, a potem zadawał pytania niczym typowy narwaniec lubiący ciągła adrenalinę. Cała produkcja posiada niezwykłą komiksową stylistykę, co jeszcze bardziej nadaje jej uroku. Gra zawiera mnóstwo śmiesznych żartów, gagów oraz ciekawostek. Dla przykładu warto odwiedzać znane nam lokacje i obserwować zmiany w nich zachodzące. Pod sklepem Bosco znajdziemy dystrybutory na gazety o nazwie złe wieści oraz gorsze wieści. W każdym odcinku nagłówki w tych czasopismach będą nawiązywały do fabularnych wydarzeń oraz dokonań naszych nieustraszonych bohaterów. Przed gabinetem Sybilli znajdziemy Baner z ciągle zmieniającymi się profesjami kobiety. Nowy zawód będzie się pojawiał pod poprzednimi przekreślonymi zawodami. Co ciekawe już przy pierwszym spotkaniu z Sybillą widzimy przekreślone napisy tatuażystka oraz piercing. (kobieta zmienną jest: P.). Dodatkowo w szafie znajdującej się w naszym biurze będą znajdować się pamiątki z poprzednich śledztw dlatego warto po rozpoczęciu kolejnej misji zawsze zajrzeć do tego miejsca. Gra świetnie oddaje klimat ameryki. Obskura dzielnica jednej z Nowojorskich ulic również idealnie wpasowuje się w konwencję gry. Minusem tej produkcji jest oczywiście fakt, iż poza chodzeniem, rozmawianiem z postaciami, zbieraniem przedmiotów i rozwiązywaniem łamigłówek brak tutaj jakichś urozmaiceń. Mamy co prawdą krótkie epizodyczne mini gierki takie jak pościgi samochodowe czy granie na automatach do gier, ale w całej grze jest ich jak na lekarstwo. Biorąc ten aspekt pod uwagę, jeśli komuś nie spodoba się fabuła tej gry oraz nie poczuje klimatu, tak naprawdę bardzo szybko odbije się od tego tytułu i raczej go nie ukończy. Powoduje to, iż gra staje się specyficznym tytułem skierowanym raczej do konkretnej grupy konsumentów niż masowym hitem na skale globalna. Mi ta gra niesamowicie się podobała. Przechodziłem ją wielokrotnie oczywiście z PL Dubbingiem, którego mam na oryginalnie zakupionej płycie w okolicach premiery za 40 zł. Gra po latach doczekała się REMASTERA na Steam niestety tylko z PL napisami. Jest to jedna z moich ulubionych przygodówek. Klimat niesamowicie mi się podobał. Jestem wielkim fanem filmów o dwoch gliniarzach, brutalnie przerysowanych animacji oraz czarnego humoru dlatego idealnie wpasowałem się w konwencję zaproponowaną przez twórców gry. Niestety nie jest to gra dla każdego. Nawet wśród moich znajomych znalazły się osoby, które nie załapały tego stylu oraz humoru. Po kilku minutach rozgrywki porzucili oni przygodę z Samem i Maxem i nigdy nie wrócili do tej pozycji. Niestety brak gigantycznego sukcesu na terenie Polski mógł przyczynić się do braku dubbingu oraz spolsczeń do sezonów nr 2 i 3. Szkoda bo pomimo iż gra rzeczywiście skierowana jest dla określonej grupy odbiorców to otrzymała wyskokie ntoty na portalach o grach. Tytuł otrzymał też kilka nagród i wyróżnień. Ocena 7/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones