PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=606950}
7,7 2 228
ocen
7,7 10 1 2228
Tomb Raider: The Last Revelation
powrót do forum gry Tomb Raider: The Last Revelation

10/10

ocenił(a) grę na 10

Teraz po trzecim, może czwartym przejściu czwórki utwierdzam się w przekonaniu, że to zdecydowanie jedna z najlepszych części i obok trójki moja ulubiona. Egipt, grobowce... to środowisko, które Tomb Raiderowi jak najbardziej sprzyja. Klimat jest po prostu świetny. Raczej brak tu słabszych poziomów (choć był taki poziom w Kairze, który mnie nieźle wymęczył). Tym razem struktura poziomów jest nieco inna. Na jedną dużą lokację przypada tak jakby kilka leveli, pomiędzy którymi można płynnie przechodzić (można się też do nich cofać). Pomysł ten się sprawdził. Poziomy zostały zresztą fajnie i pomysłowo zaprojektowane.

Gra jest również długa, chyba najdłuższa ze wszystkich klasycznych TR'ów. Tym razem pojawiło się znacznie więcej zagadek (zwykle prostych, ale mimo wszystko sprawiających sporą frajdę) w porównaniu do poprzedników.

Są też spore zmiany w arsenale bo o ile nie pojawiło się zbyt dużo nowych broni, a niektóre usunięto, o tyle pojawiła się opcja wybierania różnych rodzajów amunicji do tej samej broni. Poza tym niektóre przedmioty można łączyć z innymi (na przykład do rewolwera możemy zamontować celownik laserowy), podobnie jest z artefaktami.

Fabuła jest oczywiście prosta, ale i tak wciągająca. Sam motyw potężnych sił i walki dobra ze złem bardzo sprawnie poprowadzony. Cut scenki standardowo stoją na dobrym poziomie.

Tak więc, TRIV to na pewno odsłona warta uwagi, trudno mi powiedzieć czy to najlepszy ze starych TR'ów, być może, dla mnie to podobny poziom do ukochanej trójeczki.

Moja ocena: 10/10!

Czas na V: Chronicles, w którą jeszcze nigdy nie grałem ;)

ocenił(a) grę na 10
Shady_Yo

Muszę się zgodzić w 100%. Jak dla mnie najlepsza część. Pewnie dlatego że to od niej zacząłem przygodę z Larą ;) Zaczynam ją po raz drugi. Gra ma prawie 20 lat ale nadal mechanika i klimat wciągają. Może to sentyment, może starość ale jakoś współczesne gry nie dają już tyle radości co gry z końca XX wieku i początku XXI. Rozwiązywanie zagadek w takich grach jak TR, RE czy SH dawało mnóstwo frajdy.

ocenił(a) grę na 10
zagiel1984

Oj tak, w pełni się zgadzam, ja też lubię odświeżać te stare pozycje, a Silent Hill to jedna z moich ulubionych gier ever. Teraz na przykład gram w Thief: The Metal Age :)

ocenił(a) grę na 9
Shady_Yo

Wiadomo, że TR 1-4 to najciekawsze odsłony serii. Zawsze, gdy mam wybrać TR 1 czy TR Anniversary (remake 1) to
wybiorę TR 1 z teksturami HD niż TR Anniversary, które przegrywa wyraźnie rozgrywką z oryginałem.

Przede wszystkim w tych elementach starsze tomby wygrywają z nowszymi częściami z lat 2006-2016:
-Projekt lokacji. Wiele lokacji zostało pomniejszonych, zmienionych, uproszczonych. 8 i 9 lokacje połączyli w jedną,
ale wycięli blisko połowę z tego. Fajnie się przechodziło też Anniversary, ale to właściwie jest inna gra.
Od 4 levelu już do końca grę się inaczej przechodzi.
W celach porównawczych fajna rzecz, ale jak mam powracać to wolę zawsze najlepszą wersję i udoskonalać ją patchami/teksturami/modami.
-Klimat
-Soundtrack. Muzyka w oryginale jest zajebista, gdy mamy cały soundtrack znany z PSX
-Sekwencje zręcznościowe. Anniversary mimo, że troszkę bardziej wymagające od Legend czy Underworld to na tym tle mocno przegrywa z TR 1-4.
-Zagadki. Znacznie łatwiej przechodzi się Anniversary. Wiele zagadek na levelach przerobili.
-Poziom trudności. Dziecinnie proste są te nowsze TR więc nie ma żadnej satysfakcji z przejścia.
-Miodność gry Klasyczne części przechodzi się w momencie premiery z wypiekami na twarzy, a do dziś budzą respekt i po przejściu TR 1 prawie zawsze zaczynam grać w TR 2, a potem TR 3.


TR 4 jest rzeczywiście świetny i ten sequel wiele wniósł do gameplayu, ale zdecydowanie dwie najlepsze odsłony to TR 1 i TR2.


Tomb raider 1 z 1996 - ocena 10/10
1. Rewolucja w grach TPP/3D. Cała branża kopiowała pomysły, bo ta gra odwróciła do góry nogami.
2. Gra zręcznościowa-przygodowa w pełnym 3d robiła kolosalne wrażenie. Na etapie z T-Rexem kopara opadła.
3. Poziom trudności dający satysfakcję, bo zmuszający to myślenia. Dużo ciekawych zagadek.
4. Genialnie zaprojektowane lokacje. Co rzadko się zdarza wszystkie lokacje były świetne w
Peru, Grecji, Egipcie i Atlandydzie. Znam je na pamięć.
5. Dość ciekawa fabuła
6. Świetnie wykreowana postać.
7. Tytuł gry roku 1996.
8. Same noty 9/10 i 10/10 w branży.
9. To do tej części najszybciej zaczęli działać modderzy, by mocno poprawić wygląd gry co zaowocowało, że
zdecydowanie najlepsza oprawa graficzna z części TR 1-5 jest w TR 1 dzięki Teksturum HD dla całej gry, które istnieją od
2005 roku. Z początku pod płatne Glidos, a później dzięki paczce TOMBATI w pełni darmowe. Poniżej opisałem jak to wgrać.


Tomb Raider 2 1997 - ocena 10/10
1. Genialny sequel. Jeden z najlepszych sequeli w całej branży gier.
2 Doszlifowany engine i wsparcie dla Direct.
3. Znów genialnie zaprojektowane okacje. Mur Chiński, Wenecja, Głębiny z wrakiem Maria Doria, tybetańskie katakumby, klasztor i świątynia Xian. To Perfekcja. Nigdy później w tej serii nie stworzono tak perfekcyjnych poziomów jak
"Wrak Maria Doria" czy "Temple of Xian" Może jedynie platforma wiertnicza odbiegała od ideału.
4. Dłuższa i bardziej wymagająca od TR 1. Zarówno pod względem zagadek i elementów zręcznościowych.
Gra ma procentowo najwięcej obszernych poziomów w stosunku do krótkich w całej serii.
5. Wprowadzenie do gier pojazdów, wspinaczki po ścianach i skakania między nimi oraz
charakterystycznego dla serii zjazdu na lince.
6. Najwięcej fanów obok jedynki ma dwójka. W sumie największym zamiłowaniem cieszy się ta część na światowych forach.
Do niej powstają takie projekty jak Tomb Raider II Revised - remake w klasycznym stylu i taka pokazówka jak
Tomb Raider II remake demo na Unreal engine 4 w stylu Tomb Raider Anniversary 2007 od Crystal Dynamics.



Tomb Raider 3 1998 - ocena 8,5/10
1. Udane etapy w Indiach, na Wyspach Południowych i na Antarktydzie.
W Anglii w miarę też dawały radę, ale były nierówne. Ale sekcja Nevada wyraźnie słabsza w grze.
2. Wprowadzono sprint, schylanie i wspinaczkę sufitową.
3. Ciekawostką w serii było, że po ukończeniu Indii można było wybrać,
gdzie następnie chcemy się udać Anglia czy Usa czy Południowy Pacyfik więc
nie było całkiem liniowo, bo za każdym razem można zmienić sobie kolejność przy przechodzeniu :) Jedynie narzucony z góry był początek w Indiach, a koniec na Antarktydzie.
4. Chyba, żadna część nie ma tak długich i wymagających poziomów 1 i 2. Choć już za drugim razem nie wydawały się zbyt trudne.
5. Ta część była najbardziej krytykowana obok Chronicles z pierwszych pięciu.

Tomb Raider 4 1999 - ocena 9/10
1. Zrobienie prawie całej gry w Egipcie prócz prologu było dobrym pomysłem. Całkowity powrót do korzeni i stylu rozgrywki z TR1/TR2 zamiast kombinowania jak w TR 3 z niepasującymi miejscówkami. Rozbudowanie ciekawego Egiptu z TR 1.
2. Wprowadzono nowe ruchy do gameplayui np: liny, łańcuchy, otwieranie drzwi itp.
Największą jednak innowacją było podróżowania między levelami.
Męczyło mnie zawsze to latanie kilkukrotne po tych samych poziomach to powodowało,
że tą część nie przechodziłem tyle razy co TR 1,2,3. Ta część jest najdłuższa. Przejście jej zajmuje mi troszeczkę więcej czasu
niż TR 2 czy TR 3.



Tomb Raider 1 wygląda najlepiej z pięciu pierwszych części, bo ma od 2005 roku kompletne tekstury HD dla całej gry.
Instrukcja krok po kroku.
1. Płyta z TR 1 w napędzie
2. Wchodzimy na stronę www.glidos.net/tombati.html?lang=en i pobieramy: TombATI.exe, Higher quality FMV files for TombATI,
HD Textures for TombATI oraz możemy inne pakiety tekstur z Tomb Raider Xtra.
3. Instalujemy TombATI.exe
4. Rozpakowujemy Higher quality FMV files i umieszczamy w katalogu TOMBATI\FMV.
5. Instalujemy tekstury HD do TOMBATI
6. Prawym przyciskiem myszy klikamy na pulpicie w Tombati.exe i wybieramy
otwórz lokalizację pliku i klikamy 2xrazy na TombRaiderImporter,
a następnie w moim przypadku "install from CD", bo nie mam innej wersji z tych 3.
7. Pliki z Data z CD następnie musiałem skopiować do TOMBATI\DATA
8.TombATI Configure wybieramy jakich tekstur używamy
9. Odpalamy grę z TOMBATI.exe.
Mamy teraz akcelerację sprzętową, wysokie rozdzielczości ekranu, całą muzykę i
tekstury o wysokich rozdzielczościach, które można swobodnie przełączać. te z paczki TOMBATI oraz ze strony TombRaiderxtra od JC i Silveroka jako jedyni stworzyli też do całej gry.

Poniżej instrukcja z wersją GOG, ale u mnie podobnie przebiegało tylko w pewnym momencie zaznaczyłem Original zamiast GOG, by pobrało pliki.I dodatkowo musiałem przekopiować pliki DATA
www.youtube.com/watch?v=__vl_phzTKQ
Tu prezentacja różnych paczek tekstur:
www.youtube.com/watch?v=Ea0WY0vAVJI


Do Tomb Raider II wyszła zremasterowana wersja Tomb Raider II Revised.
Przeniesienie na silnik TR IV, model Lary z TRLE, nowe efekty, tekstury HD.
Bardziej rozbudowane poziomy i zwiększony wachlarz ruchów Lary o czynności,
które potrafiła dopiero w TR 3, TR 4, TR 5. Podniesiony poziom trudności względem TR II.
Gra ma zremasterowane 6 pierwszych lokacji.
Link do pobrania - http://www.trle.net/sc/levelfeatures.php?lid=3054

ocenił(a) grę na 9
returner

Nie wiem czy mogę mówić o sentymentach, bo wyrosłem na grach Commodore 64, Atari, Amiga.
Ale to te starsze gry na Pc, głównie z lat 1996-2002 mają coś co sprawia, że wracam do nich co jakiś czas od 20 lat :)
W Tomb Raider 1-4 oczywiście grałem po raz pierwszy blisko ich premier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones