PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=606909}
7,6 4 564
oceny
7,6 10 1 4564
Tomb Raider
powrót do forum gry Tomb Raider

No więc tak, patrząc z perspektywy czasu ta gra powinna mieć 9/10 a teraz jakieś 5/10. A więc wychodzi jakieś 7/10. Swego czasu to była kapitalna gierka i jaki klimat świetny. Bardzo chciałabym aby zrobili porządny Remake tej gry na silniku najnowszego Tomb Raidera no ale wiadomo że nie zrobią a jest to wielka szkoda.

ocenił(a) grę na 10
nudecroft

Nie zrobią, bo zrobili już w 2007 na 10 rocznicę.
Teraz powstaje remake 2 części na 20 rocznicę Tomb raidera 2. Tyle tylko, że nieoficjalny.

Tomb raider 1 i 2 to zdecydowanie dwie najlepsze części tomb raidera.
Do tego jedynka była przełomowa dla branży gier i wprowadziła nowe standarty torując drogę innym studiom.
Dopiero za nim bym umieścił Tomb raider 3, 4, Anniversary (remake 1) i Tomb raider 2013.
Jeszcze dalej Legend, Underworld, Tomba z 2016
A na samym końcu tomba raidera 5 i 6.
Pierwsze 4 części przechodziłem po kilka razy i dawały o wiele więcej satysfakcji niż te uproszczone nowe części.
Im łatwiej tym nudniej.

Tomb raider 1 był sporo ciekawszy i trudniejszy niż Anniversary (remake 1), które było lepsze od
Legend i Underworld to tylko pokazuje jak gry stały się casualowe dla amatorów.
A przecież Tomb raider 2,3,4 były jeszcze trudniejsze od jedynki.

Cieszy mnie, że najlepsze gry na Pc są odświeżane w formie modów czy remasterów np:

1) Tomb raider 1 z 1996 ma remake Anniversary 2007

2) Tomb raider 2 z 1997 ma tworzony remake przez fana na silniku Unreal Engine 4. Może wyjdzie w 2018

3) Resident evil 1 z 1996 ma remake w 2002 wydany na Game Cube. Na Pc wydany w 2015 w HD

4) Resident evil 2 z 1998 ma tworzony remake. Może ukaże się w 2018. Jeden fan też pokazywał jak wygląda oryginalny Resident evil 2 na silniku Unreal Engine 4

5) Gothic 1 z 2001 ma mod Edycja Rozszerzona 2016 + DX 11

6) Gothic 2 Noc kruka z 2003 ma mod Returning 2.0 najnowsza wersja 2017 (Dx 11 + L'Hiver)
Wymagania większe niż Wiedźmin 3. ALe nie ma spolszczenia jeszcze. Jest tylko do wersji pierwszego Returninga.
Sama gra wygląda niemal jak Wiedźmin 2 z 2011 co jest szokujące,
by tak podrasować modami bazując na tak starym silniku.

7) Morrowind z 2002 ma mod Morrowind 2011 i liczne inne mody.
A szykowany jest przez fana mod Skywind czyli Morrowind na silniku Skyrim.

8) Hal Life z 1998 ma mod Black Mesa

returner

No i to są fakty, dobrze się znasz na rzeczy. Ogólnie każda część Tomb Raidera wnosiła coś nowego. Osobiście bardzo podobałby mi się Tomb Raider skrzyżowany z Maxem Paynem czyli super giwery koszące całe stada wrogów i bullet time.

Half-Life boska gra. Teraz bardzo bym chciała Remastera Half-Lifa na silniku unreala 4 (Unreal Engine 4).

Dwójka TR miała super klimat ale nie wrócę do niej bo to przeszłość no chyba że zrobią Remaster na silniku najnowszego Tomb Raidera. Wiele gier zasługuje na przekonwertowanie na inny silnik graficzny. Na przykład Blood Monolith'a.

ocenił(a) grę na 10
nudecroft

Osobiście TR1 , TR2 i TR3 przechodziłem po trzy razy, ale to było w latach 1998-2001.
Do tego pomagałem znajomym i kuzynom z tymi grami, gdy się zacinali w rozgrywce.
Zatem bardzo dobrze znałem te gry. W TR 3 wyciąłbym Nevadę, bo była dość nudna.
TR 4 przeszedłem tylko raz, bo był najdłuższy. I to wracanie do niektórych lokacji było irytujące.
Te nowsze części Legend, Anniversary (remake 1) i Underworld przechodziłem po dwa razy.
Gry dość krótkie i łatwe. Najtrudniejszy i najdłuższy z tych trzech było Anniversary.
Mam pakiet Ultimate czyli TR1 z dodatkiem, TR z dodatkiem, TR 3 z dodatkiem, TR 4, TR 5, TR 6, Legend,
Anniversary, Underworld, gdzie wszystko ładnie odpala zarówno na Win Xp, Win 7, Win 10.
Dużo wcześniej miałem styczność z dodatkami do TR 2 i TR 3, ale nigdy wcześnie do TR 1.
Dodatek do TR 1 oferuje 4 nowe poziomy. Podstawka miała 15.
Dodatek do TR 2 oferuje 5 nowych poziomów. Podstawka miała 17.
Dodatek do TR 3 oferuje 6 nowych poziomów. Podstawka miała 19.
Więc całkiem sporo nowych. Do tego te nowe poziomy są takie jak te trudniejsze w pierwszych częściach TR.

Co do najnowszych części TR (prequeli) to prezentują się efektownie. Wręcz filmowo.
Jedyne mankamenty, że są za łatwe i zbyt krótkie.
Tomb raider 2013 ma więcej survival horroru niż nowsze Resident evil 4,5,6, które były grami akcji.
Przypomina nieco klimatem i scenerią RE 1 1996, RE 2 1998, RE 3 1999, RE Code Veronica 2000, RE remake 2002,
RE 0 2002, Silent Hill 1 1999, Silent hill 2 2001, Silent hill 3 2003, Blair witch Rustin parr 2000,
Alone in the dark - new Nightmare 2001, Alan wake 2010, Evil Within 2014, RE 7 2017.

Ogólnie Tomb raider 2013 jest udaną grą.
Jedynie Tomb raider 1996 i Tomb raider 2013 otrzymały nagrodę gry roku.
Z tym, że jednak Tomb raider 1996 był znacznie większym przełomem.
Właściwie pierwsza gra przygodowa 3d w pełni tego słowa znaczeniu.

Serię Tomb raider tak oceniam:
Tomb raider 1 - 10/10
Tomb raider 2 - 9/10
Tomb raider 3 - 8/10
Tomb raider 4 - 8/10
Tomb raider 5 - 6/10
Tomb raider 6 - 6/10
Tomb raider Legend - 8/10 TR 7
Tomb raider Anniversary - 8,5/10 (remake 1)
Tomb raider Underworld - 8/10 TR 8
Tomb raider 2013 - 9/10 TR 9 (prequel)
Rise of Tomb raider 2016 - 8/10 TR 10 (prequel)

returner

Czy Tomb Raider 5 to nie jest przypadkiem Tomb Raider Chronicles? TR Chronicles było bardzo fajną częścią przy czym nie była innowacyjna pod względem grafiki ale miała świetny klimat i była bardzo grywalna.

TR Legend - Świetna produkcja i choć postać Lary była dalece bardziej doskonalsza od poprzednich części to jednak była dużo uboższa względem modelu Lary z najnowszej części z 2016.

W Anniversary nie czuć było tego klimatu z pierwszej części tylko sterowanie, grafika oraz kilka nowości ze strony technicznej było lepsze od jedynki Tomb Raidera.

Pamiętam jak grałam w drugą część TR i tam był wymagany akcelerator graficzny 3D a ja grałam bez niego i wszystko wyglądało i poruszało się dość sennie.

ocenił(a) grę na 10
nudecroft

""Pamiętam jak grałam w drugą część TR i tam był wymagany akcelerator graficzny 3D a ja grałam bez niego i wszystko wyglądało i poruszało się dość sennie.""

Ja miałem to szczęście, że miałem Voodoo 2 i odpalałem TR 2, TR 3, TR 4 z akceleracją 3D,
ale widziałem u znajomych jak wyglądało i klaciło na starszych kartach.
TR 1 odpalałem też z akceleracją. Wystarczało jeden plik dograć :)
Tu różnica była też spora. Właściwie z tego co pamiętam to Voodoo 1 powstał,
by odpalać takie gry jak TR 1 z akceleracją 3D. To był początek takich gier.
Zresztą TR 1 ma rozdzielczość 320x240 lub 640x480 oryginalnie,
ale jest sposób by odpalać w 1024x768 i 1280x1024 jak się dogra pewien drobiazg.
Przy TR 2 ustawienia oryginalne pozwalały odpalać w 1280x1024 i to była
jedna z tych rzeczy, które były postępem między TR 1, a TR 2,
bo przy TR 1 była trzeba pomęczyć się trochę, by uzyskać podobne efekty jak np:
akcelerację 3D czy wyższe dodatkowe rozdzielczości.
Do Quake 1 z 1996 też było trzeba dograć pliczek, by to wszystko działało z akceleracją.
Dopiero od TR 2 to było od razu w ustawieniach. Wygodnie.
Pamiętajmy, że to lata 90' to były czasy, gdzie mało kto miał internet.
Wtedy głównie kafejki. Stałe łącza w domach popularne stały się powiedzmy w
2000-2001 roku. Wcześniej jak ktoś miał internet w domu w Polsce to
podłączał pod gniazdko telefonu i miał najsłabsze łącze i bulił kilka zł od godziny.


Zgadza się. Tomb Raider 5 to Tomb raider Chronicles.
To była ostatnia część na starym silniku TR 1 :)
Grało się w pierwsze 5 części identycznie i były wydawane co roku.
Ale wiadomo, że od 3-4 części seria zaczęła się robić wtórna.
5 część właściwie nic nowego nie wprowadziła, a graficznie nawet gorzej wyglądała od TR 4.
Dostawała niskie noty.

Seria potrzebowała restartu na nowym silniku.
Niestety jeszcze gorzej został oceniany TR 6 2002. Niedopracowany, zabugowany.
Sama gra zupełnie inna od pierwszych Tomb raiderów.
Wprowadzała wiele nowości i była najdłuższa z wszystkich TR obok 4 części.

Znów kolejny restart. Ładny, ale prosty model gry.
Legend 2006, Anniversary 2007, Underworld 2008.

Teraz mamy trylogię prequeli. Tomb raider 2013, 2016 i zapowiadana w 2018.
I dość podobny schemat jak przy poprzedniej trylogii czyli
krótka gra, łatwa, ale ładna oprawa graficzna i wygodne sterowanie.


ocenił(a) grę na 10
returner

W ogóle te pierwsze części TR 1, TR 2, TR 3, TR 4 były wyraźnie trudniejsze od
późniejszych części. Gdzieś już od połowy gry czy nawet szybciej wymagały od gracza.
Ile trzeba była rozwiązać zagadek w takim TR 1 czy TR 2 czy TR 3,
a ile w tomb raider 2013 czy 2016 ? Przepaść ogromna :)
Mi pamiętam w TR 2 za 1 przejściem sprawiły problemy dwa ostatnie poziomy.
A konkretnie to:
https://www.youtube.com/watch?v=l5z7UTNFiys

returner

Wszystko co tu opisujesz to jest prawda i kawałek historii. Mnie marzy się takie potężne odświeżenie serii czyli na najnowszym silniku graficznym zrobić od 1-5 części przy czym należałoby zachować oryginalne lokacje. Te same postacie zrobić od podstaw na nowym silniku graficznym. Podoba mi się pomysł którego sama wymyśliłam który dotyczy możliwości obejścia logicznych zagadek tak by móc przejść dalej do następnego etapu nie rozwiązując zagadki z takimi pomocnymi rzeczami jak np palnik, ładunki wybuchowe czy Jet - pack. To ciekawe rozwiązanie które pozwoli przejść grę tak jak nam się podoba a nie tak liniowo jak to było do tej pory. To byłaby jedna wielka gra czyli połączenie serii od pierwszej do piątej. Jedna rzecz warta wzmianki to TR Legend i tę grę tez chciałabym odnowić albo nawet zrobić film na jej podstawie. Byłoby super.

ocenił(a) grę na 10
nudecroft

By mieć zachowaną oryginalną grę to jedynie mody graficzne :)
W przypadku remaków nigdy nie ma 1-1 i wychodzą mniejsze lub większe zmiany. Anniversary powiedzmy to były lekkie zmiany,
a nie drastyczne.
Mmimo wszystko lepszym remakiem był
Resident evil remake 2002, który był blisko 1-1 do Resident evil 1 1996.

Tomb raider Legend był najprostszym Tomb raiderem i najkrótszym.
Za drugim razem przeszedłem całą grę w 3 i pół godziny.
A wiem, że niektórzy przechodzili w niecałe 3.

returner

TR Legend był faktycznie bardzo krótki ale powiedzmy robiąc film na podstawie tej części Tomb Raidera można by było sztucznie go (film) wydłużyć poprzez rozbudowanie scenariusza i dodanie mnóstwa dialogów.

Wiem że istnieją spece którzy potrafią przejść szybko grę jak na przykład Quaka, gość przeszedł grę w ciągu niecałej godziny.

Jeśli chodzi o mody graficzne to mnie interesuje tylko modyfikacja zrobiona przez profesjonalny zespół programistów a nie przez amatorów. Czyli powiedzmy taką modyfikację powinni zrobić sami twórcy podstawowej gry lub też inny zespól programistów którzy mają pozwolenie na zrobienie dodatku do gry działając przy tym na tym samym silniku graficznym i kodzie źródłowym udostępnionym przez twórców gry.

ocenił(a) grę na 10
nudecroft

A można spytać na jakim sprzęcie przechodziłaś
Rise of Tomb raider z 2016 ?

returner

Lenovo Ideacentre 710 [90FB007EPB]

ocenił(a) grę na 10
nudecroft

Sprzęt:
Intel Core i7-7700K, 4.2GHz
16GB DDR4-2400Mhz
ASUS GeForce GTX 1060 6GB
SSD 250 GB i HDD 2000GB
Win 10 x64

Tylko Wiedźmin 3 i Rise of Tomb raider mam zainstalowane na dysku SSD, gdzie mam system.

Ja osobiście zmieniam przeważnie co 3-4 lata sprzęt i mam wtedy uzbierane dopiero tytuły.
W 2017 roku zakupiłem nowy komputer i dopiero wtedy zagrałem w gry z przedziału 2013-2017.
Niedawno dopiero zagrałem w Tomb raidera 2013 i 2016.
Rise of Tomb raider ma bardzo podobną oprawę graficzną do
Wiedźmin 3, ale większe wymagania. Największe z jakimi dotychczas spotkałem się na nowym sprzęcie.
Ustawione Dx 12 i Ultra Bardzo wysokie.
Musiałem zrezygnować z 4 trybu cieni i antyaliasingu przy uruchamianiu gry na rzecz 3.
W samej grze jest stabilnie, ale w scenach przerywnikowych lekko spada wydajność.
Oczywiście w testach średnia ilość klatek mniejsza wyraźnie niż w Tomb raider 2013 i WIedźmin 3.
To samo dotyczy minimalnej ilości klatek.
Gdy sprawdzałem na ustawieniach wysokich to
bardzo wyraźnie podskoczyła średnia liczba klatek i
podniosła się też minimalna. Ale grałem na Ultra.
Hmm słyszałem, że gra nawet GTX 1070 8GB jest w stanie zarzynać. Może to wina słabszej optymilizacj i braku patchy.
A może gra z DX 12 ma takie wymagania.
Ale raczej stawiam na to pierwsze.
Przykład Wiesiek 3, który ma co prawda Dx 11,
ale pierwsze wersje też miały słabą stabilność u znajomych.
Jak gra chodziła u tych samych osób na identycznym sprzęcie na wersji 1,00 czy 1,01. Jak chodziła na 1,10 gdzie już było 10gb patchy. A jak na ostatecznej wersji 1,31,
gdzie od 1,10 do 1,31 to kolejne 6gb patchy.
W sumie od 1,00 do 1,31 16 gb patchy.
A gra obecnie na wersji 1,31 z 2 dodatkami i wszystkimi DLC chodziła bardzo dobrze, że można dogrywać mody graficzne na większą szczegółowość przedmiotów, lepsze oświetlenie i
jeszcze większy zasięg widzenia.
Firma robiąca Rise of tomb raider chyba olała sprawę,
by usprawnić wydajność.
Zobaczymy jaką będą miały wydajność w Dx 12
Call of Duty: WWII, Assassin's creed - Origins, Far cry 5.
Bo kolejna część Tomb raidera w 2018 to więcej niż pewne,
że nie zagram na ultra na obecnym sprzęcie jak wykorzystają więcej dobrodziejstw Dx 12.




returner

Ok ; ) Już mniej więcej wiem. Jak masz furę kasy i duże potrzeby to możesz zainwestować w naprawdę potężny sprzęt jak ten :

https://www.overclockers.co.uk/8pack-orionx-dual-pc-extreme-overclocked-pc-intel -core-i7-6950x-and-intel-core-i7-7700k-fs-006-8p.html

Przy czym to raczej nie jest komputer do gier tylko, jak to mój kolega ujął to sprzęt do renderingu i skomplikowanych prac graficznych jak CGI. A jednak mimo to ciekawa jestem jak nowy Tomb Raider chodziłby w najwyższych detalach i z najwyższą rozdzielczością na takim sprzęcie.

ocenił(a) grę na 10
nudecroft

Bez problemu. Przecież GTX 1080 radzi sobie z
nowym Tomb raiderem sprawnie w 4K.
A przecież można nawet 2 takie karty połączyć.
GTX 1070 radzi sobie tylko do 1920x1080.
U mnie na GTX 1060 6gb jest dobrze na monitorze 19 cali 4:3 w 1280x1024, bo taka jest max rozdzielczość u niego.
Ale jak podpiąłem pod Tv Led 42 cali to 1920x1080 już tak różowo nie było na Ultra :)

returner

A więc z tego wniosek że to co piszą w rekomendowanych wymaganiach sprzętowych to także za mało aby cieszyć się Ultra HD i trzeba wziąć poprawkę na to i to co piszą w rekomendowanych wymaganiach jeszcze potrzeba pomnożyć sobie te wszystkie składniki razy dwa. Czyli dwa razy potężniejszy RAM, zamiast Intel Core i7 to wstawić i9 i zamiast jednej karty graficznej to wstawić dwie i tak dalej. No i wtedy można wycisnąć z gry co tylko się da i cieszyć się najwyższą jakością grafiki.

Powiem w ten sposób, nigdy nie sugeruję się tym co piszą w wymaganiach sprzętowych i jak składam kompa to z najdroższych części. Ten sprzęt mój aktualny jest taki sobie ale kupowałam go z myślą o poruszaniu się w sieci a nie do gier. Teraz dopiero zbieram na potężny sprzęt.

ocenił(a) grę na 10
nudecroft

Wydajność konsol zawsze była mniejsza niż Pc i to one głównie wstrzymują szybszy rozwój graficzny.
Zwróć uwagę, że nawet najnowsze konsole mają problem z
uciągnięciem gier w 4K.

returner

Ten kto kupuje konsolę to jest świadomy tego że dostaje to czego chce czyli tani sprzęt a niezawodny, tylko czy na pewno? Z tego co napisałeś te konsole mają problem z udźwignięciem gry bez spadku FPS'a na wyższych detalach. Więc w czym taka konsola jest lepsza od komputera? Chyba w niczym bo nawet na komputerze stacjonarnym możesz podłączyć sobie PADA i grać jak na konsoli.

http://store.steampowered.com/app/353370/Steam_Controller/

ocenił(a) grę na 10
nudecroft

Ostatnio przeszedłem sobie demo fanowskiego remaku
Tomb Raider 2. Demo zawiera niecałą 1 lokację.
Nie wiadomo czy ten projekt fanowski kiedykolwiek
zostanie ukończony.

http://tombraider-dox.com/downloads/
https://www.youtube.com/watch?v=TdXys03whsY

returner

OK, już sprawdzam.

returner

Jeśli produkt jest naprawdę dobry i nie ważne czy to fanowski czy robiony przez profesjonalny team powinien być wsparty finansowo powinien dostać pełne wsparcie także od wydawcy.

ocenił(a) grę na 10
nudecroft

Może być tak, że jeśli będzie to darmowy produkt to będzie robiony długimi latami mozolnie, bo jednak TR 2 ma 17 poziomów, a widać w tym demie, że wiele rozwiązań robią od podstaw samemu.
Może być też tak, że dogadają się i dostaną wparcie finansowe. Nie wiem jak by to miało wyglądać taka współpraca.

Z tego co wiem to fanowski projekt Resident evil 2 remake został zablokowany przez CAPCOM, ale sami postanowili stworzyć oficjalny remake Resident evil 2 2018.
Wiadomo po tym jak wydali wersje HD w
2015 roku Resident evil 1 remake (gra z 2002) oraz w
2016 Resident evil 0 (gra z 2002) i obie dobrze się sprzedały to
nie dziwi, że chcą wydać też remake Resident evil 2.
Z tym, że teraz robią go od podstaw lub wzięli bazę od tego fana.

Dla mnie bardzo udany remake to
Resident evil 1 2002 (wydany w HD w 2015 na pc) oraz
też jestem zadowolony z
Tomb raider Anniversary 2007 (remake 1).
Dlatego liczę na dobry poziom też
Resident evil 2 remake 2018 oraz
fanowski remake Tomb raidera 2.

returner

Jeśli kontynuacja fanowska jest naprawdę świetnie zrealizowana to nie powinna być przez nikogo blokowana bo to szczyt głupoty. Taki fan powinien dostać z miejsca propozycję współpracy od prawdziwych twórców pierwowzoru. Przyznam się że jeszcze nie grałam do tej pory w żadnego z Residentów ale przymierzam się. Każda kolejna odsłona części Tomb Raidera coś nowego i świeżego wnosiła. Bardzo chciałabym aby powstała kiedyś część TR która zawierałaby wszystkie najlepsze elementy z poprzednich części. Początkowo myślałam o pomyśle zrobienia coś w rodzaju Remastera starych części TR na nowym silniku graficznym ale zdałam sobie sprawę że byłoby to okropnie nudne i zostałoby odrzucone przez nową generację graczy.

ocenił(a) grę na 10
nudecroft

Fanowski remake Half Life 1 robiony na silniku Source powstawał 7 długich lat od 2005 do 2012 roku :)

Remake Tomb raider 2 skupia się na zagadkach i zręcznościowych elementach podobnie jak oryginalna 2.

Jeśli chodzi o residenta evil to te starsze części są najlepsze,
bo to była przygodówka survival horror,
a w częściach 4-6 głównie strzelanka.
Resident evil 1 1996 - 10/10
Resident evil 2 1998 - 10/10
Resident evil 3 1999 - 8,5/10
Resident evil Code Veronica 2000 - 8,5/10
Resident evil 1 remake 2002 - 10/10
Resident evil 0 2002 - 8,5/10 (prequel)
Resident evil 4 2005 - 8,5/10
Resident evil 5 2009 - 7/10
Resident evil 6 2012 - 7,5/10
Resident evil Revelations 2012 - 8/10
Resident evil Revelations 2 2015 -8,5/10
Resident evil 7 2017 - 9/10

Jeśli miałbym teraz polecić komuś tą serię to można ominąć oryginalną 1 i zastąpić ją remakiem, który jest wiernie zrobiony, a nawet bardziej rozbudowany. A przede wszystkim świetnie wygląda na tle oryginalnej 1 części.
Czyli taka kolejność:
Resident evil 0 HD 2016 (gra z 2002) Prequel
Resident evil 1 HD 2015 (gra z 2002) Remake 1
Resident evil 2 1998 lub poczekać na remake 2018,
który być może będzie się różnił sporo od 2.
Resident evil 3 1999
Resident evil Code Veronica 2000 (w 2011 HD)
Resident evil 4 2005
Resident evil 5 2009
Resident evil 6 2012
Resident evil 7 2017 (powrót do survival horrorru)

Spin offy, które są połączeniem rozwiązań ze
starych i nowych residentów:
Resident evil Revelations 2012 (akcja między 4, a 5)
Resident evil Revelations 2 2015 (akcja między 5, a 6)
Moim zdaniem są to gry lepsze od 5 i 6 części.
Zwłaszcza Resident evil Revelations 2.

returner

Dzięki za obszerne info, to mi bardzo pomoże bo jak będę odchodziła do Residenta to chronologicznie.

Zapiszę sobie to i skorzystam. Pozdrawiam.

ocenił(a) grę na 10
nudecroft

Resident evil 2 i 3 bez problemu działają na Win 98.
Na Win Xp, by wszystko działało jak należy trzeba zrobić to:
RE 2) by działały savy ścieżka musi być c:\Resident evil 2.
Jeśli ktoś spróbuje zainstalować c:\gry\Resident evil 2 to
nie będzie gra widziała savów.
RE 3) By nie było zawiasu prawie na początku gry trzeba wyłączyć przyspieszenie sprzętowe.
Po przejściu RE 3 przywrócić.

Nie wiem czy działają poprawnie na systemach 7,8,10.
Ja kiedyś próbowałem na Win 10 i odpaliło grę, ale nie szło zmienić ścieżki instalacji więc nie szło zapisywać savów.

returner

Na windows 7,8,10 te gry nie pójdą bo te systemy nie są kompatybilne wstecz. Stare systemy można dostać w sieci ale pewnych podzespołów nie kupisz nigdzie, tylko u prawdziwych kolekcjonerów którzy nie sprzedają tego chyba że za duże pieniądze bo akurat potrzebują kasy.

To są bardzo dobre porady które mi dajesz i z pewnością skorzystam.

ocenił(a) grę na 10
nudecroft

Różnie bywa.
U siebie na Win 10 64 bit wszystko mi działa wiadomo pod
DX 10, DX 11, DX 12.
Natomiast DX 9 z lat 2003-2010 jakieś 80% odpala na Win 10.
DX 5, DX 6, Dx 7, DX 8 ok 30-40% odpala na Win 10.
Ratuje często uruchamianie w zgodności z Win 95 lub 98 i odpalanie jako administrator :)

Czyli podobnie jak na Win Xp, który też miał problemy z tym
co zawsze działało na Win 95 i Win 98 pod DX 5,6,7,8.

Osobiście mam 2 komputery.
Na pierwszym mam 2 systemy Win 98 i Win XP.
Win 98 (Dos pod Nortonem 1993-1996 oraz w
okienkowym 1997-2002 DX 5,6,7,8.
Win XP 2003-2009 DX 9
Na drugim komputerze mam Win 10 x64
Zainstalowane gry z lat 2007-2017

Jako ciekawostkę podam, że taki Tr 1, Tr 2, Tr 3, Tr 4, Tr 5
wszystkie bez problemu odpalały na Win 98.
A na Xp były problemy z odpaleniem 4 i 5.
Dopiero wydanie Ultimate dało możliwość mi
odpalenia Tr 4 i Tr 5 pod Win Xp, ale też działa pod
7, 8, 10. Jedyny problem jest przy TR 1, gdzie trzeba wgrać patcha, by nie restartował ciągle ten sam level.

returner

Windows 98 to był kiedyś bardzo dobry system do gier i nie tylko. Windows 98 posiadał tę unikatową cechę że można było na nim grać w stare gry DOS-owe bo Win 98 posiadał jądro DOS-owe. Bardzo fajna sprawa bo jak powiedzmy nie lubiłeś INTERFAC'u DOSowego a uwielbiałeś gry DOS-owe to operowałeś na Windowsie 98 z możliwością grania w DOS-owe gry. Może sprecyzuję, jak posiadałeś system DOS i zainstalowałeś Windows 98 to ten DOS cały czas tam był, natomiast gdy z Windowsa 98 przesiadłeś się na XP to ten DOS zniknął.

ocenił(a) grę na 10
nudecroft

Tak prawda. Najbardziej wygodny był Norton pod Dosem.
Bez wpisywania komend. Windows 1995 wszystko zmienił.

Na Win Xp można odpalić emulator DoxBox.
Dobrze emuluje. Działa też na nowych systemach.
Można też w ten sposób w okienku odpalić Win Xp na Win 10.
Ale nie polecam. Znacznie lepszą opcją mieć 2 komputery :)

returner

Spece potrafią zrobić coś takiego jak : Jak odpala Ci BIOS to w pewnym momencie masz do wyboru dwa systemy np windows xp i windows 7 z boku. Czyli masz do wyboru dwa systemy na jednym komputerze ale osobiście uważam że lepiej mieć dwa osobne komputery z różnymi systemami.

Ludzie pozbywają się starych układów i starych systemów i gier a potem sentyment wraca po latach i już nie wrócimy do nich. Owszem są emulatory Amgi i DosBoxy ale uważam że znacznie lepiej pograć sobie na starym sprzęcie a tak przynajmniej zrobiłby każdy szanujący się oldschoolowy gracz.

ocenił(a) grę na 10
nudecroft

Tak. Na komputerze z 2 systemami Win 98 i Win Xp przy odpalaniu mam wybór. Jeśli nie zmienię na pasek Win 98 to
samoczynnie odpali się Win Xp.

Na drugim komputerze nie kombinowałem skoro mam już nowy system. A jak wiadomo, gdy instaluje się 2 systemy zalecane jest zaczynać od starszego, bo inaczej skomplikujemy sobie, by komputer widział oba systemy.

Masz rację z emulatorami.
Mam emulatory na Xp do C-64 (ok 100 gier ulubionych) i Amigi 500 (ok 80 gier, które uwielbiałem),
ale granie na klawiaturze to nie to samo co na tych komputerach z joystickiem.

returner

Dawno dawno temu specjaliści od nagrywania nagrywali gry na kasety magnetofonowe i oprócz tych gier na C-64 które są dostępne w Internecie były także bardzo ciekawe rozszerzenia do tych gier które były szalenie atrakcyjne, no więc tych rozszerzeń nigdzie w Internecie nie dostaniesz dlatego tak nie warto pozbywać się starych rzeczy.

ocenił(a) grę na 10
nudecroft

Ja sprzedałem C-64, a na kasety z grami ponagrywałem muzykę.
Później sprzedałem też Amigę z dyskietkami.
W 2004 roku zdobyłem emulatory i większość ulubionych gier z tych 2 komputerów. W przypadku emulatora do C-64 wygodne jest to, że załadujesz grę i po chwili jest, a na tym komputerze była trzeba ustawiać głowicę w magnetofonie obserwując paski i jeśli źle się ustawiło mógł być error i od nowa :) Na szczęście, aż tak trudne to nie było.
Emulator do Amigi natomiast też zachował wachlowanie dyskietkami więc jest to irytujące.
Pamiętam, że po Amidze przyszedł czas na PC i z początku w latach 1996-1997 chodziło się do ludzi i pakowało gry Winrwarem na kilka dyskietek, by przenieść do siebie :) Dopiero później 1998-2004 wykręcało się dysk i
zgrywało wygodnie dużo danych (muzyka, gry, filmy)

returner

No bo kaseta magnetofonowa to najmniej stabilny nośnik. Dużo lepszym rozwiązaniem był duży miękki dysk a najlepszym Cartridge a pamiętam że były Cartridge do Commodore 64.

No to zdaje się Brachu, że mamy wiele wspólnego (podobne pokolenie), ja mam 36 lat i wychowałam się na C-64, Amidze a także później PC.

Na Amidze 500, 600 mój znajomy załatwił mi program do kopiowania a sam kopiował gry od siebie dla mnie ;)

returner

Ten mój dobry kumpel nie był jednak piratem, po prostu skądś zdobył metodę kopiowania a udostępniał mi gry nie chcąc za to pieniędzy od tak po koleżeńsku. Byliśmy wtedy dzieciakami a gry były naszą częścią życia.

ocenił(a) grę na 10
nudecroft

Tak do C-64 też była stacja na duże dyskietki. Miałem.
Catridge też posiadałem z trzy.
Gry do C-64 chyba zwyczajnie w wieży można było sobie skopiować z kasety na kasetę. A program miałem z dyskietki na dyskietkę oraz z kasety na dyskietkę.
Na amidze oczywiście też był taki program - i to dużo łatwiejszy w obsłudze :)

returner

Tak zdaję się właśnie było jak mówisz ;)

nudecroft

Tak, zdaje się, że na to wygląda.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones