PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=12075}

Ścieżki chwały

Paths of Glory
8,0 14 141
ocen
8,0 10 1 14141
8,1 18
ocen krytyków
Ścieżki chwały
powrót do forum filmu Ścieżki chwały

Bo umiejętności Kubricka są niezaprzeczalne Film dobrze i ciekawie zrealizowany, zagrany poruszający ważny temat Wyraźny wydźwięk antywojenny jest jak najbardziej godny pochwały i ... tu się ochy i achy kończą a zaczyna się, materializacja komunistycznych wizji reżysera. Pan reżyser jak wiadomo wszem i wobec, zdeklarowany lewicowiec, mocno zapatrzony w ZSRR i jego władyków, przemycał w swojej twórczości swoje spojrzenie na rzeczywistość z beztroska i zaangażowaniem majętnego artysty, żyjącego w dostatku i spokoju w realiach nieskażonych łapskami jego mentorów. No to w taki sposób można sobie być "komunistą". Pisze to dla tego iż odniosłem wrażenie, że pan Stanley pomylił armie i wojny Nie podejrzewam aby w armii francuskiej takie procedury były możliwe, choć mam dość ambiwalentny stosunek do Francuzików i ich metod, zwłaszcza w początkach XX w. i wcześniej. Takie praktyki, taki zamordyzm i głupota charakteryzowała armię ulubieńców pana reżysera i to jak się okazuje do dnia dzisiejszego, ale tego nie śmiał by powiedzieć ani tm bardziej pokazać światu. Można by tu jeszcze rozprawiać nad "atywojennością" ludzi biorących udział w wojnach bo jak się okazuje ta antywojenność nie zawsze jest wszędzie taka sama. Jak na obecnym przykładzie (agresja Rosji na Ukrainie) widać najeźdźcy i ich społeczeństwo raczej nie należą do tej grupy, chyba, że losy wojny zaczynają się odwracać, wówczas podnoszą się głosy o bezsensowności, krzywdzie, wyzysku prostych zwykłych przez bogatych wpływowych itd itp. Znam to już z historii. Na kanwie tego powstają filmy seriale jak np. "Nasze matki, nasi ojcowie" itp Następnie tworzy się nową wykrzywioną historie (jacyś naziści), zrzucanie i przerzucanie ("polskie obozy" "polski holokaust") odpowiedzialności. Niestety do tej zakłamanej budowli wiele cegiełek w postaci takich filmów dokłada dekadenckie, znudzone i "odklejone" środowisko artystyczne. Trochę odbiegłem od samego obrazu ale ten kontekst nie pozwala mi wysoko ocenić "Ścieżek chwały". Ocena to mieszanina wartości artystycznej i przesłania oraz treści.

ocenił(a) film na 9
piopio

W skrócie: Antymilitaryzm jest dobry kiedy uderza w Niemcy i Ruskich. W przeciwnym razie jest objawem komunizmu i tchórzliwego defetyzmu.
Jak wiadomo komuniści i defetyści robią gówniane filmy bo są komunistyczne i tchórzliwe.


Bardzo błyskotliwe przemyślenia jednakże ominął cię jeden istotny fakt - przecież Kubrick był tak naprawdę nazistą!
Tutaj niepodważalny dowód:

https://www.filmweb.pl/person/Stanley+Kubrick-62/photos/272027


Oczywistym jest że jedynym celem tego filmu było oczernienie bohaterskiej generalicji Francuskiej.
Jego niecne zamiary są jeszcze bardziej widoczne w dr.Stangelove gdzie wyśmiewa dzielny sztab armii USA, a w finale snuje wręcz mokre fantazje o powrocie i ostatecznym zwycięstwie nazizmu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones