PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=12075}

Ścieżki chwały

Paths of Glory
8,0 14 137
ocen
8,0 10 1 14137
8,1 18
ocen krytyków
Ścieżki chwały
powrót do forum filmu Ścieżki chwały

hmm

ocenił(a) film na 8

skazanie 3 losowych ludzi na karę śmierci to idiotyzm do potęgi. Ktoś kto dyktuje taki wyrok
powinien być rozstrzeliwany z miejsca. Nie wiem czy ta historia z książki i filmu jest na faktach, ale
wiem że zdarzało się i zdarza dużo takich idiotyzmów

ocenił(a) film na 8
KopsonKrk

W ZSRR. Korei polnocnej, Chinach za Mao, Demokratycznej Kampuczy itd. takie rzeczy byly normna.

ocenił(a) film na 8
Al_Bundy

Mówiąc krótko normą jest u ludzi idiotyzm i kur**two.. no innych słów na to nie mogę użyć.

użytkownik usunięty
KopsonKrk

w imperium rzymskim jeśli uciekał z pola walki cały legion to zabijano z niego co 10 legionistę w ramach kary

ocenił(a) film na 10

Yeah, decymacja. Wieki później nadal miała wielu zwolenników.

użytkownik usunięty
Troublesome

w legionach rzymskich karano śmiercią jak ktoś zasnął na warcie, więc mnie to nie dziwi, ale prawda jest taka, że w tamtych czasach dyscyplina była najważniejsza

ocenił(a) film na 10

Jednym slowem wojna jest straszna...

użytkownik usunięty
Kuras022

no tak ale i tak często jest uwzniaślana, ale akurat nie w tym filmie

KopsonKrk

Niemcy mieli w tym szczególny udział, w okupowanej Polsce w odwecie za każdego zabitego Niemca, losowo łapano i zabijano 10 polaków .
PS: inicjatorem i prawodawcą takiego przepisu był Hans Frank, odpowiedzialny zresztą za masową eksterminację i zbrodnie popełnione na ludności polskiej oraz zniszczenia wielu miast. Gdy został w Norymberdze skazany na śmierć, jego ostatnie słowa w drodze na szubienicę brzmiały: "Chryste, przebacz".
Nic dodać, nic ująć, ludzie mają zryte psychy, a największy szaleniec to ten, co im dał władzę nad światem.

ocenił(a) film na 10
KopsonKrk

Tak, film jest oparty na autentycnych wydarzeniach, lecz nie wiem jak wiernie je oddaje.

użytkownik usunięty
KopsonKrk

W trakcie I wojny światowej, zwłaszcza w szeregach francuskich, takie postępowanie było normą. Dzisiaj trudno jest to pojąć, czasy się zmieniły, sama wojna się zmieniła. Problem był ówcześnie taki, że I wojna światowa, a właściwie jej specyfika i rozmiar, znacznie się różniła od poprzednich wielkich konfliktów. Wielu zwykłych ludzi zaciągając się do armii w 1914 roku. Wyobrażało sobie wojnę jako, wielką szanse na zrobienie kariery i odmianę losu. W ich wyobrażeniu wojna była wspaniałą romantyczną przygodą, pełną zaszczytów, triumfalnych parad, rodem z książki. Jednak rzeczywistość rozwiała te wizję szybko, i brutalnie. A sami generałowie, nie tylko francuscy, po prostu nie rozumieli nowej wojny. Rewolucja przemysłowa zrodziła nowe technologie wojenne. Czołgi, samoloty, karabiny maszynowe, gazy bojowe, miotacze ognia itp. Sama wojna zmieniła się z lokalnych ustawek w szczerym polu, w wielki konflikt na lądzie i w powietrzu. Oficerowie wierzyli w swoją nieomylność i z uporem maniaka posyłali na pewną śmierć tysiące ludzi. Dzisiaj jak w jakimś konflikcie ginie za dnia kilkunastu żołnierzy, ogłasza się żałobę narodową. W trakcie I wś w jednej bitwie ginęło nawet 40 tys żołnierzy. To pokazuję jak nieludzka była tamta wojna. Zresztą wystarczy spojrzeć na umundurowanie francuskich żołnierzy z tamtego okresu. Francuzi zatrzymali się w czasach Napoleonskich. Oczywiście takie rzeczy dzieją się do dziś, lecz już nie na taką skale. A wytłumaczeniem nie jest brak zrozumienia pola walki, a chora ideologia, i ludzie jacy temu przewodzą. Kiedyś słynął z tego Stalin, dziś jest kilku mniejszych wataszków.

ocenił(a) film na 8

Super wpis. Dokładnie tak samo to widzę.

KopsonKrk

Oksywie 86-88, za brak dyscypliny jednego żołnierza trepostwo karało całą kompanię... jest jakaś różnica pomiędzy odpowiedzialnością zbiorową a "co dziesiąty wystąp"? W obozach jenieckich i koncentracyjnych losowe eliminowanie jest na porządku dziennym. Proszę zapoznać się z historią obozową O. M. Kolbe.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones