PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6139}
7,0 10 483
oceny
7,0 10 1 10483
7,2 6
ocen krytyków
Śmiertelne zauroczenie
powrót do forum filmu Śmiertelne zauroczenie

.........................................znalezione w ciekawostkach na imdb:

"Oryginalny scenariusz miał inne zakończenie, w którym Veronica zabija J.D., strzelając do niego, a potem przyczepia bombę (dużo większe i bardziej skomplikowane urządzenie, opisywane jako 'cylinder wielkości zestawu telewizyjnego') do siebie i wysadza się w powietrze tak, jak robi to JD w ostatecznym zakończeniu. Przemowa JD w kotłowni z ostatecznego zakończenia z 'wyobraź sobie, że wysadziłem szkołę, wyobraź sobie, że wysadziłem wszystkie szkoły' znajduje się w liście samobójczym, który zostaje znaleziony w szafce Veroniki przez Heather McNamara i Betty Finn. Film kończy się upiorną sekwencją balu wyprawionego w Niebie, w nawiązaniu do twierdzenia JD, że jedynym miejscem, gdzie każdy się z każdym dogaduje, jest Niebo. Bal rozpoczyna się tańcem, w którym uczniowie najpierw tańczą z partnerami ze swoich grup społecznych, a potem tworzą nietypowe pary, jak metalowcy tańczący z trójką Heather, podczas gdy jeden z zamordowanych mięśniaków robi sobie pamiątkowe zdjęcie z przewróconą krową; jako poncz serwowany jest żrący płyn, użyty w pierwszym morderstwie, a 'Dumptruck' śpiewa na scenie jako atrakcja wieczoru. Planowano nakręcić tę scenę, ale studio uznało ją za zbyt mroczną dla nastoletniego targetu i zdecydowało się na lżejsze zakończenie."

Szkoda. Chciałabym to zobaczyć, zwłaszcza, że aktualne zakończenie wydaje mi się zbyt rozwleczone i rozmyte - dwukrotne uzbrajanie tej samej bomby to trochę za dużo - a samobójstwo Veroniki byłoby jednak mocniejsze, niż śmierć i tak już ledwie żywego J.D., który w dodatku nosił na sobie plakietkę z napisem "samozagłada" od samego początku.

A poza tym, świetny film, bardzo fajnie napisany i zagrany (na imdb podają też, że Slater inspirował się tu Nickolsonem i muszę przyznać, że coś w tym jest, a przed Ryder za to, w jaki sposób mówi, żeby J.D. spadał z jej życia, a potem, stojąc przed nim uzbrojonym w tykającą bombę, wyciąga papierosa z tą miną zblazowanej kobiety po przejściach, co to już wszystko w życiu widziała, normalnie padam na kolana :). Całość ma w sobie ten sam mroczny, groteskowy, oniryczny feel, co mój ukochany "Donnie Darko", i nie przyglądałabym się zbyt dokładnie dziurom w scenariuszu - to jest jeden z tych obrazów, gdzie branie wszystkiego na logikę zwyczajnie nie ma sensu.

Aha, polski tytuł odnosi się tylko do jednego z wątków, wcale nienajważniejszego, i ma się nijak do całości filmu. Fakt, że "Heathers" ciężko przetłumaczyć (może "3 x Heather"? ;), ale lepiej już chyba było w ogóle tego nie robić, niż wyskakiwać z czymś, co bardziej pasuje do jakiegoś sensacyjnego romansidła z trzeciej półki.

ocenił(a) film na 8
lena_27

O, takie alternatywne zakończenie chętnie bym obejrzała. Masz rację, o wiele lepiej pasowałoby do całości, chociaż to, które ostatecznie nakręcili też nie jest złe. Myślę, że to alternatywne tylko uwypukliłoby groteskowość całego filmu i mogłoby sprawić, że film spotkałby się z jeszcze większym niezrozumieniem. I mina Ryder w scenie na schodach faktycznie bezcenna.

Co do tytułu... Myślę, że polski tytuł ma po prostu na celu przyciągniecie większej ilości widzów. Zresztą, ja się w dyskusje na temat tłumaczeń tytułów nie wgłębiam; nie ma większego sensu roztrząsanie, czy dobrze przetłumaczyli, czy źle, tytuł to tak marginalna część filmu jako całości, że naprawdę szkoda nerwów :P

ocenił(a) film na 8
lena_27

Takie zakończenie byłoby moim zdaniem o wiele lepsze, ale w remakeu z 2018 w połowie je wykorzystano.

lena_27

Najbardziej mi się podobała scena z papierosem - odpowiedź na scenę, w której on odpala sobie papierosa od rany, którą sama sobie zadała. Bardzo symboliczne.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones