PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10022197}
6,7 3 538
ocen
6,7 10 1 3538
5,6 16
ocen krytyków
Święto ognia
powrót do forum filmu Święto ognia

Świetny film.

ocenił(a) film na 9

Bardzo zgrabne połączenie Intouchables, Black Swan opisane z perspektywy użytej w Chce się żyć. Świetnie zagrany, pozytywny mimo problematyki niepełnosprawności.
Film opowiada w gruncie rzeczy 3 historie zaś narratorem jest dziewczyna z porażeniem mózgowym (zabieg z Chce się żyć).
1. Jest właśnie życie codzienne a bardziej wewnętrzne Natki. Mimo niepełnosprawności fabuła jest tak nakreślona, że nie sposób jej nie lubić i sympatyzować z nią zwłaszcza, że tutaj wjeżdża motyw z "nietykalnych" w postaci Kingi Preis, czyli przebojowej, otwartej 40stki, która ma mnóstwo życia w sobie i energii i młoda przy niej odżywa a nie jest traktowana jak warzywo, chodzą na podryw i tak jak powiedziałem taka polska wersja francuskiej komedii.
2. To wątek jej ślicznej siostry robiącej karierę w balecie (ta brunetka). Perfekcjonistka, skupiona tylko na karierze, z czasem olewająca rodzinę doznająca kontuzji. Bylismy na premierze, to Joannę spotkałem na żywo i równie dobrze wyglądała. Mega uśmiechnięta, pozytywna. I WYSOKA, z 180 cm jak nie lepiej miała jest to, że mimo iż w ta brunetka jest teoretycznie w filmie na lepszej pozycji to jednak fabuła jest skonsturowana tak, że to jej widz bardziej współczuje. Motyw czarnego łabędzia się kłania.
3. Co jest totalną RZADKOŚĆIĄ to motyw SAMOTNEGO MĘŻCZYZNY, KTÓREGO OPUŚCIŁA ŻONA, wychowującego jak najlepiej potrafi swoje córki... W sfewminizowanym społeczeństwie, gdzie laskom się kładzie do łbów, że faceci to świnie i te wszystkie mądrości wyborczej z wyoskich obcasów albo newseeków taki obraz mężczyzny w filmie to raczej rzadkość. I to do tego w pozytywnym świetle przedstawionego a kobietę - jego żonę już nie. Od czasów "TATO" z Lindą (swoją drogą świetny film) nie widziałem czegoś takiego.
Podsumowując, urocza historia, przedstawiającą NIESAMOWICIE TRUDNE życie ludzi z porażeniem mózgowym, którzy są wśród nas ale nie w taki infantylny, okropny, odrażający sposób jak wieloryb, który również opowiadał o chorobie i walce z nią.
Tutaj dostaje się może i naiwną historię, wzruszającą ale i z pozytywnym przesłaniem o tym, że nawet jak masz ciężko w życiu, to wciąż są cele dla których warto się starać i ludzie obok Ciebie, którym na Tobie zależy. Po wielorybie miałem ochotę wymiotować.

ocenił(a) film na 5
profanum91

Tak jak zgodzę się z wielorybem, który również był dla mnie słaby, tak niestety opinie o Świecie ognia mam odmienna. Faktycznie dość przyjemny film, miło się ogląda, ale tak naprawdę w połowie zacząłem się zastanawiać o czym ten film w ogóle jest. Niby przedstawia jakąś historie, a nawet kilka, ale tak naprawdę nie czułem tego, czegoś mi brakowało. A sceny z Panią Preiss niestety dla mnie w większosci mocno sztuczne. Nie umywają się do Nietykalnych, jak wiele osób porównuje. Taki zwyczajnie, średni film.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones