PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=465818}

Alicja w Krainie Czarów

Alice in Wonderland
7,1 367 388
ocen
7,1 10 1 367388
5,2 32
oceny krytyków
Alicja w Krainie Czarów
powrót do forum filmu Alicja w Krainie Czarów

Pióro moi drodzy. Pióro.

użytkownik usunięty
Marta101

na to nie wpadłam O.o

użytkownik usunięty

I tak przy okazji, w oryginale jest kruk, a nie gawron.

ocenił(a) film na 9

Niestety ja mam pecha trafiać ciągle na dubbing.

ocenił(a) film na 8
Marta101

Mam takie wrażenie, że gdybym posłuchał Deppa zamiast Pazury, to uśmiałbym się bardziej. A Marta 101, pogratulować dedukcji:)

ocenił(a) film na 9
Wuka92

Ja najbardziej żałuję, że nie mogłam usłyszeć boskiego głosu Alana Rickmana jako niebieskiej gąsienicy. A co do Pazury, faktycznie jego głosik z cudnych ust Depp'a jakoś tak kole.

ocenił(a) film na 9
Marta101

nigdy bym sie nie do myslal

użytkownik usunięty
Marta101

Ja byłam w kinie z napisami i oryginalny dźwięk jest zdecydowanie lepszy niż dubbing.

użytkownik usunięty

Tak myślałam, że coś koło tego, z atramentem mi się skojarzyło.

ocenił(a) film na 7
Marta101

Niestety, nie chodzi tu o pióro. Aby rozwikłać tę zagadkę trzeba odwołać się do angielskiej wersji tej zagadki. Odpowiedź jest taka: Gawron to po angielsku rook. Rook to również określenie jednej z figur szachowych (wieży), na szachownicy jest kilka innych figur, między innymi goniec (również po angielsku biskup - bishop). Jedna z form sekretarzyka (bez nadstawki z szufladkami) jest nazywana Mazarinem. Została ona wymyślona przez francuskiego kardynała (biskupa) Jules'a Mazarina, który przy takim biureczku został znaleziony martwy. To GRA słów, w dodatku mistrzowska.

ocenił(a) film na 7
aurusandi

Dobrze powiedziane. Gdzieś o tym czytałam, a zagadka znakomita

aurusandi

Taa, przekleiłeś odpowiedź z pewnego bloga i piszesz, że nie chodzi o pióro.
Pióro to bardzo prosta odpowiedź a ten gucio pokombinował z biskupem i wyszła mu bardzo naciągana odpowiedź.
Pióro i każdy wie o co chodzi.
"Nie, to nie pióro. To: <i tu kilku zdaniowa naciągana odpowiedź" buhaha

ocenił(a) film na 7
kendo777

Nigdzie nie sygnowałem swojej wypowiedzi własnym nazwiskiem i tak, przytoczyłem cudzą odpowiedź, bo wydała mi się ciekawa i prawdziwa.

użytkownik usunięty
aurusandi

Absolutnie nie. Chodzi o pióro. Motyw z beeshopem to nadinterpretacja, wymysł i przekłamanie.

ocenił(a) film na 10
aurusandi

Może nawet by o to chodziło i ta gra słów byłaby 'mistrzowska', jednak w oryginalnej wersji jest kruk (ang. raven) a nie gawron (ang. rook). Szczerze mówiąc, mnie na rozwiązaniu tej zagadki akurat średnio zależy ale wszystkie propozycje (te z piórem i próbowaniem skojarzenia z szachami) wydają się ciekawe. Cóż, próbujcie dalej.. ;)

użytkownik usunięty
Marta101

Jak miałam 8 czy 9 lat i pierwszy raz przeczytałam tą książkę , zastanawiałam się nad tym pytaniem i wiecie co głupiego wymyśliłam ? Że łączy je kolor . Kruk jest czarny , a biurko można pomalować na czarno . Głupie rozwiązanie , nie ?

ocenił(a) film na 9

tak

Tak, zgodzę się.

Zwariowana003

Twoje rozwiązanie jest nieco... dziwne...

użytkownik usunięty
Zwariowana003

Bo to było kiedy miałam 8 lat.

użytkownik usunięty

Nie. Też mi to przyszło do głowy.

Przynajmniej coś wymyśliłaś/eś. Ja od dziecka się nad tym zastanawiałam ale nigdy żadna odpowiedź nie przychodziła mi do głowy xD

Marta101

Ale masz rację, to może być pióro... Sekretarzyk to takie stare biurko, więc pisano przy nim piórem. A gawron [w oryginale kruk] to rzecz jasna ptak.

Marta101

Nie pomyślałbym o_O

Marta101

Odpowiedz "pióro" oraz to z szachami mimo że brzmią ciekawie są moim zdaniem błędne. Błąd wziął sie z błędnego tłumaczenia tekstu i nieuprawnionego uzycia słowa "łączy". W oryginale pytanie brzmi "Why is a raven like a writing desk?" Czyli czemu kruk jest jak sekretarzyk. W takim brzmieniu odpowiedz "pióro" jest niezrozumiala. Mysle ze to pytanie nie miało z góry obmyslonej odpowiedzi. Natomiast ludzie wymysleli wiele ciekawych i pasujacych, wystarczy wejsc na strony anglojęzyczne. Sam autor Alicji , Lewis Caroll podobno odpowiedzial na to pytanie następującym cytatem "Because it can produce a few notes, tho they are very flat; and it is never put with the wrong end in front!". Przy czym napisał to z bledem pisząc zamiast "never" -"nevar" co jest anagramem "raven". Mnie osobiscie to nie przekonuje, odnosze wrażenie że autor zacytowaną odpowiedz wymyślili po tym jak pytanie stało się sławne.

spiritusmovens_2

Witajcie, jak dla mnie (niezależnie czy raven czy rook) kruk/gawron to ptak, tak jak sekretarzyk (writting desk) a z łaciny sagittarius serpentarius - ptak drapieżny. Sekretarz pochodzi z arabskiego "Saqr-et-Tair" co przekłada się również jako "sekretarzyk".
Zatem zarówno odpowiedź "pióro" jak i to, że oba to ptaki, jest wg mnie właściwa. Łączenie przez szachownicę jest trochę naciągane ale też mi się podoba.
A może by pójść dalej w tych dywagacjach i pokojarzyć przez rook = szuler/oszukiwać??? I tłumaczenie byłoby:

"Dlaczego oszust jest jak drapieżny ptak?" - Dlaczego oszust jest drapieżnikiem?

pozdrawiam

Marta101

niesty nie, jest to drzewo

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones