PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10015990}
4,8 41
ocen
4,8 10 1 41
Alicja
powrót do forum filmu Alicja

Moja interpretacja

ocenił(a) film na 10

Miałam przyjemność zobaczyć ten film, wywarł na mnie duże wrażenie i zmusił do refleksji. Pokuszę się o interpretację (SPOILERY) która myślę, że może pomóc tym, którzy czują się po seansie skonsternowani.

W pierwszej scenie widzimy Alicję w zatłoczonym autobusie w popołudniowym skwarze. W środku spoceni ludzie, jedynie Alicja sprawia wrażenie innej, czystej, niemal nie z tego świata, na co wskazuje kolorystyka jej ubrań. Nie poci się jak inni, gdyż jest jeszcze podlotkiem, jest to zatem wyraz jej niedojrzałości. Pada natomiast na nią kropla potu z męskiej pachy.
Film ma konwencję baśniową w związku z tym wszystkie sceny możemy czytać także symbolicznie. Mi ten autobus, ta zamknięta, pełna zaduchu, potu i tłumu sceneria kojarzy się z szałasem potu, który był miejscem inicjacji i kontaktu człowieka z nadprzyrodzonym. Symboliczne skropienie Alicji potem odczytywałabym jako wyraz powolnego budzenia jej świadomości do swojego wyższego Ja. Dla mnie jest to zarówno opowieść o dojrzewaniu jak i baśń inicjacyjna.

Kolejno wyraźnie wzburzona naruszeniem swojej sterylnej przestrzeni wraca do swojego mieszkania. W łazience zmywa pot z koszulki i w tej scenie widzimy jak przygląda się swojemu odbiciu w lustrze, które jest pokryte parą - co może być wyrazem jej rozmytej, nieskrystalizowanej jeszcze tożsamości. Widzimy w tej scenie także apodyktyczną matkę Alicji która wydaje jej krótką komendę i patrzy na nią z dezaprobatą.

W następnej scenie Alicja śni. W tle słyszymy kapiącą wodę którą tutaj odczytałam  jako symbol kreatywności, płodności i boskiego natchnienia. W śnie Alicja ponownie znajduje się w autobusie, przeciskając się przez tłum nagich mężczyzn, ona jako jedyna ma na sobie ubranie. Podchodzi do mężczyzny do którego najwyraźniej należała pacha ze sceny pierwszej i widzimy jak kuli się przy nim jak dziecko szukające schronienia. Mężczyzna nawet nie spogląda w jej kierunku i odchodzi.

Nie pamiętam już dokładnie jaka była kolejność następnych scen ale większość z nich odbywała się w pokoju Alicji, a przestrzeń ta zaczynała "żyć własnym życiem" - Alicja była "rozpalona", miała gorączkę, nadal obserwowaliśmy kontrolującą ją matkę. Pokój Alicji stał się jej azylem, terenem gdzie obsesyjnie dbająca o czystość i sterylność matka nie miała mieć wstępu. Dziewczynka miała gorączkę, całymi dniami leżała w łóżku i śniła, nie dbala o czystość i porządek, widzimy jak owoce i jedzenie zaczynają pokrywać się pleśnią, która ma tutaj znaczenie symboliczne - śmierci i odrodzenia. Nie należy zapominać że pleśń może powodować halucynacje. Alicja znów śni - tym razem kolejny raz podchodzi do tamtego mężczyzny jednak zdecydowanie chwyta go za twarz i kieruje jego wzrok na siebie jakby krzyczała "jestem tu, zauważ mnie". Wtedy też widzimy jak na jej usta spada kropla (jej własnego?) Potu co może symbolizować przemianę, dojrzewanie. Kiedy wybudza się że snu zauważa że matka posprzątała jej pokój. Wtedy po raz pierwszy konfrontuje się z matką a krople potu spadają na karty z których matka układa pasjansa (matka- czerwona królowa?). Alicja chcąc podkreślić własną autonomię rozrzuca ubrania w swoim pokoju by znów panował w nim chaos. Wtedy pod łóżkiem zauważa spleśniałą brzoskwinię którą z zaciekawieniem bierze do rąk. Tutaj ma miejsce jej syboliczna śmierć, śmierć starego ja, i z małej dziewczynki i przeistacza się w swoich halucynacjach w kobietę - widzimy jak niemal jak królowa siedzi na krześle (na tronie) ściskając w ręce brzoskwinię - konotacje  z seksualnością są oczywiste. Jest całkowicie naga i nagość poza oczywistym znaczeniem seksualnym może tutaj też symbolizować jej duszę, jej wyższe ja. Na symbolikę duszy wskazuje tu także sceneria - Alicja jest w tej scenie niczym antyczna rzeźba piękna lecz nie wulgarna w swej nagości. Staje się kobietą, która przeszła inicjację oraz proces indywiduacji. Mężczyzna z autobusu patrzy na nią pożądliwie a ona pewna siebie, na niego. W tle słyszymy matkę która w tym momencie próbuję wtargnąć do pokoju Alicji jednak drzwi są zamknięte - Alicja dorosła i nie jest już dzieckiem.

Dla mnie to piękna, kilkunastominutową opowieść którą można odczytać na wielu płaszczyznach rozpoczynając od seksualności i fetyszu pach, a kończąc na inicjacji, dojrzewaniu i odkrywaniu swojego prawdziwego ja :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones