PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=839326}

Amerykanin w marynacie

An American Pickle
5,4 4 511
ocen
5,4 10 1 4511
5,8 5
ocen krytyków
Amerykanin w marynacie
powrót do forum filmu Amerykanin w marynacie

Byłem zdumiony tak niską oceną tego niezłego w sumie filmu. Przejrzałem forum i okazało się, że o dumę narodową tu chodzi! Przyznam się szczerze, że i mnie ciśnienie skoczyło na wzmiankę o głupich Polakach. Weźcie jednak pod uwagę, że to film od samego początku prześmiewczy. Autorzy nabijają się z wielu poprawnopolitycznych stereotypów czym, nie ukrywam, mnie ujęli. Może więc te sceny to raczej kpina z takiego właśnie amerykańskiego stereotypu "głupiego Polaka"? Myślę, że tak.

grens

Niestety wiele osób oburzy się po usłyszeniu tego cytatu do takiego stopnia, że wyłączy film i wlepi jedynkę, a niesłusznie. Film wybitny nie jest, ale to dobra produkcja 7/10

ocenił(a) film na 4
maksiu5

Według opisu ocen na filmwebie 5 to średniak, a 4 to ujdzie. Mam gdzieś żarty z Polaków. Ten film nie jest nigdzie między niezły i dobry. Ma takie dłużyzny i nudzenia, że kocham opcję przewijania. Kto jak odbiera jego sprawa, nazwać to dobrym to... jego sprawa.

grens

Zgadzam się, mnie tez nie rusza scena z głupimi Polakami, tym bardziej, ze później pada tekst o parszywych Żydach, a wiec nie czepiajmy się bo to film fabularny a nie dokument, żeby mówić o rasizmie od razu, no ale to przewrażliwienie Polaków na własnym punkcie i kompleksy. Niemniej film jak dla mnie jest słaby.

ocenił(a) film na 2
sloniek

Pojedz do stanow, wystarczy ze powiesz ze jestes z Polski I kazdy patrzy na Ciebie z gory bo jestes "stupid polack"

grens

Na imdb ten film ma notę 5.7, tutaj 5.4, także może wcale nie chodzi o to, że źli Polacy zaniżają ocenę tylko, że to po prostu przeciętny film.

ocenił(a) film na 9
wislak2006

Pewnie, w to nie arcydzieło ale film zupełnie przyzwoity na pewno zasługujący na wyższą ocenę. Nigdzie nic nie napisałem o "złych Polakach".
A co ma do tego IMDb??? Że niby na zachodzie mądrzejsi bardziej kulturalni i w ogóle lepsi? Już dawno jest odwrotnie.

grens

Piszesz, że ,,Polaków obrażają" i z tego powodu zaniżają ocenę, a ja Ci dla przykładu podaję średnią z imdb (z tej strony akurat nie dlatego, że jest ,,zachodni", tylko, że to po prostu największy portal filmowy na świecie), niewiele wyższą niż tutaj, gdzie Polacy raczej takiego dużego wpływu na oceny nie mają. Także może twój osąd jest błędny, a to, że twoim zdaniem film jest za nisko oceniany, no cóż, każdy ma prawo do swojej opinii, ale chyba akurat w tym przypadku nie wynika to z winy ,,obrażanych Polaków".

wislak2006

Haha dobrze wytłumaczone. Rozbawiłeś mnie hehe. Pozdrawiam

noxyrwe1993

Mogę wiedzieć co cię rozbawiło?

grens

Nie ma nic złego w dumie narodowej. Polacy cały czas dają sobie pluć w twarz i wyśmiewają tych których to oburza, a Hollywood (mimo, że założone przez emigrantów z Polski) jest bardzo cięte na Polską. Nie jest to przewrażliwienie, bo są nawet o tym książki np. "Nieznana wojna Hollywood przeciwko Polsce".

Co do filmu, to nie jest on nawet dobry. Znany aktor i kropla morału tego nie ratują.

W filmie także nie chodzi tylko o "głupich Polaków" przy scenie na wyspie Elis, bo rzeczywiście potem Żydzi są obrażani (ale to dowód na ich prześladowanie, a pollack joke dalej istnieje). Nie dość, że w innym momencie pada, że "Polacy są najgłupsi", to cały ten Schlupsk (nie dość, że brzmi jak Słupsk) nawiązuje do Polski - "PolGas", styl znaków, Europa Wschodnia (choć powinno być Środkowa). Zdradza to wiele uprzedzeń wobec Polaków. Film nie jest o tym oczywiście, to tło, które więcej mówi o twórcach niż samym filmie.

Hootchy

"Zdradza wiele uprzedzeń" Jakich np? Chyba nie wyłapałem tego w filmie. Wątpię aby amerykanom chciało się szukać nazwy polskiego miasta aby je wyśmiać w filmie. Większość z nich nie wie nawet gdzie leży Polska... Być może nie zauważyłeś, ale to miasteczko było zamieszkane przez ortodyksujnych Żydów. Więc jak już kogoś obrażało to raczej ich. A film faktycznie średni z dobra rola Rogena, ale tylko połowicznie :) Jego amerykańska wersja bohatera była słaba.

ocenił(a) film na 5
grens

Szczegółowy opis polonizmów zawartych w tym filmie znajdziesz tutaj: https://www.polskiemotywyfilmowe.com/post/hbo-naparza-ogórkami-w-polaków

grens

Niestety ale to jest prawda, że w Stanach określenie Polak odnosi się do kogoś głupiego. Tak samo jak traktowali irlandczyków , stawiając ich troche wyżej od czarnych. Z drugiej strony to tak samo u nas panuje stereotyp o tym że amerykanie są głupi.

grens

Ocena jaką dałeś to 9 czyli film prawie wybitny. To ja teraz proponuję trzasnąć się czymś mocno w głowę i nie zaśmiecać filmwebu. Jeśli ten film ma mieć ocenę 9 to jaką powinny mieć naprawdę wybitne produkcję. Żenada

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
grens

Oo to muszę obejrzeć jak p0laczków szkaluja xD

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones