PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=639772}
5,2 475
ocen
5,2 10 1 475
Another
powrót do forum filmu Another

Oczywiście rozumiem, że komuś ten film może się podobać, ale ja spodziewałam się czegoś
znacznie lepszego. Another to moje ulubione anime (na tym samym miejscu co Higurashi no
naku koro ni). Od początku wiedziałam, że Anazâ od anime lepsza być nie może, bo wiadomo
łatwiej narysować pewne rzeczy niż przedstawić je przez aktorów.. ale po prostu się zawiodłam.
Podczas oglądania tego filmu, miałam wrażenie, że to jakieś przedstawienie odgrywane przez
cosplayowców.. ale myślę sobie "No dobra, w końcu jak ma to wyglądać? To film na
podstawie anime." Moim zdaniem dialogi były momentami sztuczne i ograniczone w stosunku
do anime, zabrakło mi tu paru postaci i kilku lepszych scen pojawiających się w Another.
Wszystko zostało strasznie skrócone (wiem, wiem.. to w końcu nie kilkunastoodcinkowe
anime, ale dało się to zrobić). "Ale zaraz, zaraz.. na końcu musi być niezła demolka, tak jak w
anime!" - pomyślałam i poraz kolejny się rozczarowałam. Zakończenie było strasznie ubogie,
tak jakby mieli dość kręcenia i zrobili wszystko na szybko, pozbywając się wielu wątków, które
naprawdę miały znaczenie w całym filmie. O "efektach specjalnych" lepiej nie wspominać ;)
Moja ocena pewnie byłaby niższa, ale z sentymentu do Another trochę ją zawyżyłam. Dodam na
końcu, że to tylko moja opinia i moje wrażenia podczas seansu :>

ocenił(a) film na 7
Chodnikova

Jako niegdysiejszy fan anime (bardzo another lubiący) nie zgodzę się z częścią wymienionych tu rzeczy:) Oceniłem znacznie wyżej choć znaczenie może mieć tu fakt, że od animacji trochę minęło, wszystkiego nie pamiętam i mam pewien sentyment.

Usuwanie części postaci i wątków pobocznych nie powinno dziwić, mimo wszystko niemożliwe jest zmieszczenie kilkugodzinnej fabuły w 90 minutach. Cięcia były konieczne.
W filmie też dość mocno było widać niewielki budżet, z czego wynikały dość słabe efekty i zubożenie pewnych scen (jak np zakończenia).

Akurat sposób prowadzenia dialogów i zachowanie aktorów w ogóle mnie nie zaskoczyło. W anime bardzo łatwo oddać emocje postaci, co w filmie jest znacznie trudniejsze, stąd pewna teatralność. Do tego warto pamiętać, że to są dość typowe elementy kina Japońskiego.

ocenił(a) film na 6
Dealric

Anime miało 12 odcinków po około 20 min, to daje 4 godziny (240 min). Ten film trwał około 1 godziny i 40 min, czyli szansa na zmieszczenie 5 całych odcinków. Niby czasu mniej, ale część scen dało się po prostu skrócić czy obciąć (w anime, jak np pobyt nad morzem przez 20 odcinków). Wątki ukrócić.
W porównaniu z anime, ten film był strasznie kiepski... Sceny śmierci kiczowate, to samo z efektami. Brak wielu istotnych scen, które w anime budował napięcie. Oglądając Another cały czas w powietrzu wisiała tajemnica. Co odcinek snuło się domysły o tym, kto to może być o co może chodzić. Wiele przedstawionych postaci było tylko po to, aby gdybać, czy to nie one. Tu mi tej tajemnicy zabrakło...

Zawiodło mnie też zakończenie. Takie typowe dla japońskich horrorów-klątwa nadal trwa bla bla bla... z tym że pominęli jeden istotny szczegół, jaki był w Another. W anime wspomnieli, że każdy miał jednego nauczyciela a oni mieli jeszcze asystentkę wychowawcy. To była dodatkowa osoba. Tu się skończyło, że z martwych powstał pan bibliotekarz, ale skoro nie wyjaśnili w fabule jak było to możliwe ostatnim razem, pozostawia ten typowy dla horrorów niedosyt i minę "o co kurde chodzi". Zupełnie tak, jakby reguły nie istniały.

ocenił(a) film na 5
Chodnikova

Nie oglądam anime ,ale wasze posty są naprawdę ciekawe chociażby patrzeć na zróżnicowanie zdań. Dla mnie film był taki przewidywalny choć opis był fajny spodziewałam się czegoś więcej. Jednak fakt, że był na podstawie serialu anime obudził we mnie ciekawość;)

TrefnaPanna

Anime jest bardzo dobre i polecam. Jednak... Nie wiem ile jest wyjawione w filmie (nie oglądałem), ale obawiam się, że jeśli wyjaśnili najważniejsze wątki, to seans anime nie sprawi ci zbytniej przyjemności.

ocenił(a) film na 7
TrefnaPanna

Akurat co do tego, że anime lepsze to wszyscy tutaj się zgadzamy;)
Co do tego, że film średniawy też, tyle że moja ocena jest tutaj niezbyt obiektywna i nie należy się nią kierować:)

ocenił(a) film na 4
Dealric

Pisząc, że wszystko zostało znacznie skrócone, chodziło mi o to, że pominięto parę ważnych scen. Jak najbardziej zgadzam się z tobą, że cięcia były konieczne, ale w tym przypadku zrobili je trochę niekorzystnie. Osoba, która Another nie ogladała, mogłaby po prostu nie zrozumieć o co chodzi w fabule. Sceny śmierci były strasznie kiczowate i ta nienaturalność postaci zniechęciła mnie do tego filmu. Wiem, że jest dużo osób, którym Anazâ by się spodobała, ale takiego kina ja po prostu nie trawię ;P

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones