PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=580801}

Atlas chmur

Cloud Atlas
7,1 182 823
oceny
7,1 10 1 182823
5,4 26
ocen krytyków
Atlas chmur
powrót do forum filmu Atlas chmur

Wbrew krążącym powszechnie opiniom przesłanie Atlasu Chmur jest stosunkowo proste i nie trzeba się tu zbytnio wysilać. Tak na prawdę wszystko było ujęte w trailerze.
Otóż jest on o "siłach" ( miłość, nadzieja, strach, wiara, odwaga itp. ) wpływających na nasze postępowanie i o konsekwencjach jakie te działania mają na nasze życie a także na życie innych, w tym przyszłych pokoleń. Brzmi bardzo prosto prawda? Ale czy to źle? Moim zdaniem nie. Nie odczuwam potrzeby oglądania i zachwycania się filmami, których sens jest w stanie wyłapać tylko znikomy % widzów tylko po to by móc stwierdzić jaki to inteligentny jestem. Co czyli Atlas wyjątkowym? Szczegóły, które składają się na to jakże proste przesłanie. W każdej z pokazanych historii mamy pokazane te "siły" i to jak wpływają na zachowania głównych bohaterów. A głównymi bohaterami są ludzie ze znamieniem komety, których działania mają konsekwencje zarówno w teraźniejszości jak i są inspiracją dla ludzi z przyszłości. Adam Ewing, którego pamiętnik wpływa na Frobishera. Z kolei jego listy wywierają wpływ na Luise Ray. Cavendish czyta o aferze naftowej wykrytej właśnie przez nią. A w przyszłości film na podstawie losów właśnie Cavendisha zmienia myślenie u Sonmi. Ta następnie staje się boginią i jest czczona przez Zacharego. Wymowna jest scena ukazania znamienia komety na jego potylicy sugerująca, że i on będzie miał znaczący wpływ na przyszłe pokolenia. Wszystko tu jest ładnie powiązane. Cały film jest tak stworzony by był prosty w odbiorze. Od razu zaznaczę, że książki nie czytałem, ale to, że tu aktorzy grają wiele ról tylko dobitnie pokazuje, że ludzi niezależnie od epoki rządzą te same "siły". Tak samo jest z dobrze dopracowanym przeplataniem historii, to przy uważnym oglądaniu pomaga w odbiorze filmu jako całości. Kluczem do wszystkiego jest "wyznanie" Sonmi. Nieśmiertelne są konsekwencje naszych wyborów. Przyczyny, wybory, konsekwecje - tak w 3 słowach można opisać o co chodzi w tym filmie.

Jezus13

Masz rację. Film może prosty nie jest, ale na pewno nie należy do trudnych. Wystarczy tylko trochę pomyśleć... ale no cóż, po niektórych tematach na forum można stwierdzić, że film nie został zrozumiany przez wszystkich...No i tu dzielimy ludzi na 2 kategorię: ambitnych i ignorantów. Ambitni zakładają tematy(albo szukają) na forum w których proszą o interpretację. Sam nie raz miałem problem z interpretacją niektórych filmów i dostrzegałem ich piekno dopiero wtedy, kiedy ktoś mi wytłumaczył szczegóły, które w końcu złączyła się w całość. No, a druga kategoria, ignoranci... No cóż wychodzą z założenia, że jak niezrozumieli filmu to jest po prostu kiepski. Niektórzy potrzebują bardzo prostego przekazu, bez żadnych ukrytego przekazu(w końcu te "siły" o których wspominasz, nie są "wypowiedziane" na głos, tylko przekazane w formie historii).

ocenił(a) film na 8
Jezus13

Dzięki za mądre podsumowanie. To duży kontrast w porównaniu do większości tutejszych wątków, w których ludzie podniecający się jakąś religią starają się przekonać innych że ten film ją potwierdza i jeśli ktoś tego nie rozumie, to obrzucą go inwektywami.

Michal_50

Dla mnie jednym z kluczowych zdań do zrozumienia przekazu całego filmu była kwestia wypowiedziana zaraz na początku (niestety nie pamiętam przez kogo, bo ten film tak pędził... ) Sens był mniej więcej taki: Skoro Bóg wykreował wszystko, stworzył człowieka i zdeterminował porządek świata, w którym żyjemy, to czy możemy mieć wpływ na cokolwiek? Czy jest w ogóle jakieś pole do naszego działania, skoro to siła wyższa zaplanowała całe nasze życie i rzeczywistość? Jednak okazuje się, że codziennie podejmujemy jakieś wybory, a one mają wpływ nie tylko na nasze życie, ale i na życie innych, nawet odległych pokoleń. Możemy nie robić nic, a możemy bardzo wiele, choć to czasem trudne.
I następnie obserwujemy, jak kolejni bohaterowie podejmują różne działania, które zmieniają życie ich i innych osób.
Dla mnie ten film jest o wyborach między robieniem czegoś a bezczynnością.
I oczywiście o miłości. Bez miłości nic przecież nie ma sensu :)

Jezus13

Tu nie chodzi o pokolenie, a o wędrówkę duszy... To widać najbardziej wątku muzycznym. Ludzie otwórzcie oczy. Obejrzyjcie film jeszcze raz to zobaczycie 2gie dno od autora ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones