PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=737917}
7,2 22 161
ocen
7,2 10 1 22161
6,8 19
ocen krytyków
Barany. Islandzka opowieść
powrót do forum filmu Barany. Islandzka opowieść

Dopiero po wyjściu z kina zaczęłam zastanawiać się dlaczego ten film zdobył nagrody, oraz za co jest podziwiany?
Piękny film. ukazujący nie tylko życie na cudownej wyspie - Islandii.
Nietypowa sceneria i nieznane dla nas warunki życia, trudne warunki życia. Życie z naturą. Jednocześnie obrazujący problemy współczesnego świata (społeczeństwa).
Trochę mi to przywodzi na myśl obraz nie tylko drugiej wojny światowej, obraz radzenia sobie z nietypowymi chorobami z ich niezrozumieniem przez ludzi. Problem innych ras oraz problem współczesnej medycyny, która zawsze będzie o krok do tyłu. Walka o przetrwanie rodziny/gatunku/rasy/
Także problem znieczulicy ludzkiej oraz niewiedzy oraz skutków niewiedzy.

Film nakręcony w pięknej islandzkiej scenerii. Czasy współczesne (traktory, skutery), jednak choroba baranów nie była dokładnie jeszcze znana przez weterynarzy.
Po głębszym zastanowieniu się doszukałam się analogi pomiędzy ludźmi oraz zwierzętami - baranami.

Uwaga Spoiler.
Oprócz choroby Baranów – trzęsawki, ukazano również problem dwóch Braci. Jeden z nich według mnie mógł mięć jakiś problem zdrowotny. Może nawet problem męskości (scena nagości). Kobiety od niego uciekały...i to nie było śmieszne...dlaczego uciekały?
Dlaczego ojciec nie chciał przepisać swojego majątku jednemu z synów?
Według społeczeństwa - prawdziwy mężczyzna to taki który może mieć potomstwo (jak najlepszy baran).
Tylko jeden Baran okazał się chory (najsilniejszy , najzdrowszy, najpiękniejszy do tego nie biały - nietypowy bo ciemny nie biały) a mimo to należało wybić całą dolinę baranów, które miały kontakt z nosicielem choroby.
O barana dbał jego Pan, nie potrzebował weterynarzy aby wygrać konkurs. Dbał o niego i wygrał konkurs a mimo to baran zachorował.
Podobnie jest z ludźmi. Ludzie chorych również kiedyś tępiono, a profilaktycznie odsuwało się ich od społeczeństwa (szpitale, kliniki oraz brak kontaktu bark dobrych przyjaciół, brak akceptacji, bark tolerancji – bo tak jest prościej). Brat Gummiego nie dostał spadku, został wykluczony z rodziny (a nie wyglądał na chorego).
Barany zostały wytępione profilaktycznie. Najlepsza Islandzka rasa została wybita dla dobra innych ras! Jednak zawsze znajdzie się ktoś, kto uchroni choć jednego i rasa dalej może przetrwać. Gummie zachował te silne ale zdrowe barany aby mogły się dalej rozmnażać aby zachować najlepszy, najczystszy, nieskazany ród Baranów Islandzkich. (dlaczego tak bali się baranów z innych krajów?)Dla niego barany były też częścią rodziny, nie miał dzieci a jego brat być może również nie był w stanie zapewnić potomstwa, poza tym wiek obu braci też mógł już mieć znaczenie.
Czysta nieskażona krew najlepszych Baranów miała zostać zniszczona przez tylko jednego chorego, najsilniejszego i najpiękniejszego, pozorem najzdrowszego!
Trzęsawka - z filmu wiadomo, że to choroba zakaźna, choroba mózgu. (większość jednak chorób ma swoje podłoże w mózgu).
Zawsze jednak znajdzie się ktoś, kto będzie chronił rodzinę (matka i brat mimo wszystko nie wykluczyli z rodziny Kiddiego, brat pozwolił mu nawet wychodować na swoich ziemiach najpiękniejszego Barana, przez którego sam przegrał konkurs).
Ostania scena pojednania braci to walka o przetrwanie rasy baranów (ich rodziny) oraz pojednanie skłóconych braci!
Najzdrowszy Baran który zajął 2 miejsce w konkursie został zachowany. Baran który wygrał musiał zostać zabity (dla dobra swojego, choroba oraz reszty baranów). Barany z doliny, które miały styczność z chorym zostały również zabite (profilaktycznie, aby nie roznosić chorób).

Czy dobrze myślę?

natalia_33325

Bardzo podoba mi się Twoja interpretacja. Jestem świeżo po domowym seansie i nie zdążyłam się jeszcze głębiej zastanowić nad sensem filmu, ale już od początku zastanawiało mnie skąd taki sukces produkcji. Twoje wyjaśnienie ma sens, przemawia do mnie. Dopiero teraz mogę stwierdzić, że film mi się spodobał. Jeżeli dobrze zrozumiałaś zabieg twórców - szacuneczek dla nich, bardzo to przemyślane!

ocenił(a) film na 4
natalia_33325

Nie zastanawiaj się zbyt głęboko, bo może Cię to zaprowadzić w rejony, w których nie chciałabyś przebywać. Uporządkuj galopujące myśli.

ocenił(a) film na 8
natalia_33325

Kiddi możliwe, że był również chory na alkoholizm. Może to było przyczyną dla której kobiety od niego uciekały. Ale tak jak udało się uratować ostatnie barany, również udało się uratować Kiddiego - od choroby nienawiści.

ocenił(a) film na 8
Hotora86

Powyższa interpretacja filmu ciekawa, ale zgodziłabym się jednak z tym, że Kiddi cierpiał na alkoholizm i tylko alkoholizm, i dlatego ojciec się od niego odsunął, a brat z nim pokłócił i nie chciał się do niego odzywać. Z resztą Kiddi z charakteru był bardzo porywczy i agresywny, choć to również pewnie wynik nadmiernego spożywania alkoholu, ale i czynnik, który sprawił, że kobiety od niego uciekały. Równie dobrze rozwiązanie mogłoby być zupełnie inne. Myślę, że celowo nie zdradzono widzom tajemnicy odrzucenia Kiddiego, abyśmy właśnie snuli własne domysły. Być może też każda spekulacja na ten temat jest prawdziwa, jak kto sobie to tłumaczy.
Film bardzo dobry. Przepiękne zdjęcia, klimat, muzyka oraz gra aktorska (mam na myśli oczywiście odtwórców głównych ról). To wspaniałe, że skłóceni bracia po tylu latach zdołali połączyć swoje siły, aby spróbować ocalić owce, które tak bardzo obaj kochali. Pomimo różnic między nimi i konfliktu, bracia i tak się kochali i troszczyli o siebie nawzajem na swój sposób.

ocenił(a) film na 10
natalia_33325

zbyt daleko posunięte wnioski ten film można określić krócej .

ocenił(a) film na 9
natalia_33325

wspaniała interpretacja, dzięki! jeszcze bardziej teraz rozumiem i doceniam ten film

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones