PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=492333}

Bitwa o Czarnobyl

La bataille de Tchernobyl
7,8 7 413
ocen
7,8 10 1 7413
Bitwa o Czarnobyl
powrót do forum filmu Bitwa o Czarnobyl

Nieco przesadzony

ocenił(a) film na 8

Film generalnie bardzo dobry. Pokazuje obraz katastrofy, likwidację jej skutków i następstwa z perspektywy różnych ludzi. Jest jednak przesadzony. Czepiam się trzech rzeczy:

1) Fragment o groźbie wytworzenia masy krytycznej i wybuchu jądrowego.

2) Domniemane groźne skutki chmury radioaktywnej, która przeszła nad Europą i skaziła żywność we Francji.

3) Informacje o obecnym, silnym promieniowaniu w pobliżu elektrowni.

ocenił(a) film na 7
bombadil

miażdżący dokument, zniszczył mi psychikę. nie jestem naukowcem ale groźba wybuchu mająca rzekomo zmieść połowę Europy wydała mi się prawdopodobna. A jeżeli się mylę, to na pewno dostanie się radioaktywnej mazi do wód gruntowych mogłoby spowodować nie lada klęskę. Przeraża fakt, że ludzie dopiero po 2 dniach od katastrofy zostali ewakuowani... Współczuję tym ludziom

ocenił(a) film na 8
mateusz_golec

"Zmieść Europę" :) bez przesady najpierw mówili, że wybuch mógłby zmieść Europę i nie nadawałaby się do zamieszkania, a później, że siła wybuchu byłaby porównywalna 5 ton. Sami sobie przeczą.

ocenił(a) film na 8
dingo21

Poprawiam się, bo nie mogę już edytować. Wybuch mógłby zmieść Mińsk a Europa nie nadawałaby się do zamieszkania. Później mówią, że siła wybuchu byłaby porównywalna 3 - 5 Mt. Eksplozja 50 Mt "Car - bomby" jakoś nie skaziła Europy.

dingo21

Eksplozja Cara podniosła średnie promieniowanie jonizujące tła na całym globie.

ocenił(a) film na 4
dingo21

Dlaczego miałoby dojść w ogóle do wybuchu jądrowego? Przecież tam nie było składników wchodzących w skład "ładunku wybuchowego". Do eksplozji nuklearnej był potrzebny uran wzbogacony to 80%, a w czarnobylskiej elektrowni wzbogacenie sięgało 1,8%. Pomijam kwestię zapalników i oprzyrządowania niezbędnego do wywołania eksplozji nuklearnej. Ba. Przyroda sama potrafi zbudować działające raktory:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Naturalny_reaktor_j%C4%85drowy i jakoś nie słychać o wybuchajacych skałach w Afryce czy innej Azji.

ocenił(a) film na 9
bombadil

1) nie wiesz i ja nie wiem... tego się nikt nie dowie... może by nastąpił wybuch termojądrowy lub wybuch porównywalny z bombami wodorowymi...
2) tego też nie wiesz i ja nie wiem.... może tak było a Francja w obawie przed utratą z eksportu żywności by miała problemy...
3) tu jest faktycznie, przesadzone... są organizowane wycieczki do miasta Pyrpeć aczkolwiek do sarkofagu i elektrowni wejść nie można gdyż jest jeszcze małe promienowanie...

a teraz sobie porównajmy Fukushime, przy której Czarnobyl jest pikuśiem...

ocenił(a) film na 8
Nexus_Six

1) 2) - opieram się na wywiadzie z prof. Jaworowskim, który w tamtym czasie kierował Instytutem Ochrony Radiologicznej w Polsce.
http://archiwum.polityka.pl/art/zabojczy-mit-czarnobyla,374808.html

3) Byłem w marcu tego roku na wycieczce w Prypeci i Czarnobylu. Zajechaliśmy również pod blok 4 elektrowni (około 200m od sarkofagu). Bliżej się nie dało. Betonowy płot i podwójny drut kolczasty. Liczniki wskazywały tam jedynie od 5 do 8 µS/h. W wielu miejscach na świecie promieniowanie tła jest większe, a ludzie żyją i nic im nie jest.

ocenił(a) film na 9
bombadil

dokument bardzo dobry, dobrze zrobiony i wszystko się zgadza z faktami,oprócz tego promieniowania, bo rzeczywiście teraz jest ono znikome, i są tylko pewne miejsca gdzie jest wysokie co do pkt 1) i 2) to zgadzam się z Nexus_Six, nie wiemy co by się stało, możemy tylko przypuszczać.Dla zainteresowanych dokument jak najbardziej polecam!

ocenił(a) film na 8
bombadil

http://facet.interia.pl/ciekawostki/roznosci/news/czarnobyl-25-lat-pozniej,16288 06,4823
wygląda na to że wielu ludzi mieszkało tam krótko po katastrofie i mieszka do dziś. Ciekawe czy naprawdę nic im nie jest...

ocenił(a) film na 9
81Violett

ba! nawet wiele ludzi spoza Zony 30km przybywali do miasta Prypeć i w okolice samej elektrowni po złom i szabrownictwo z mieszkań i domów... mało tego do dziś w okolicach elektrowni można znaleźć masę pojazdów, wozów bojowych etc...

ocenił(a) film na 7
Nexus_Six

Zdjęcia świetne, jednak do dokumentu sporo brakuje temu filmowi. Nie jest to zupełna bajka pokroju "Igor dziecko Czarnobyla", jednak rozmiar katastrofy jest znacznie przesadzony.

Cyt. za Polityką:
"Co zatem mówi UNSCEAR?
Że jedynie 134 pracowników elektrowni było narażonych na bardzo wysokie dawki promieniowania, po których rozwinęła się ostra choroba popromienna. W ciągu kilku miesięcy od katastrofy 31 osób zmarło i są to jedyne śmiertelne ofiary Czarnobyla."

Teraz z filmu: "Podczas tej akcji 600 pilotów otrzymało śmiertelne dawki napromieniowania. Umrą wszyscy, co do jednego."

O Czarnobylu czytałem sporo, przerabiałem ten temat też na zajęciach i nigdzie nie słyszałem o tak silnej skali potencjalnego drugiego wybuchu.

Największą tragedią były skutki społeczne, w postaci rozbicia lokalnych społeczności (przez zbyt dużą skalę wysiedleń), a także radiofobia. Podczas "Nocy Stalkerów" w Domu Spotkań z Historią, antropolożka opowiadała, że ludzie do tej pory "wytrzepują" z
pościeli promieniowanie, "oczyszczają" się wódką, a nawet mają specjalne przepisy kulinarne, "uwalniające" żywność od promieniowania. Jeśli mieszkańcowi "strefy" zdarzy się o czymś zapomnieć to oczywiście przez Czarnobyl. Itd.

Polecam artykuł:
http://www.atom.edu.pl/index.php/bezpieczenstwo/prawda-o-czarnobylu/skutki-zdrow otne.html

oraz przywołany już wywiad:
http://archiwum.polityka.pl/art/zabojczy-mit-czarnobyla,374808.html

ocenił(a) film na 7
qbot123

Racja. Swietne zdjecia, dobre wywiady, ale film ogolem odchyla sie od obiektywizmu, a tego dobry dokument robic nie powinien.

qbot123

"Że jedynie 134 pracowników elektrowni było narażonych na bardzo wysokie dawki promieniowania, po których rozwinęła się ostra choroba popromienna. W ciągu kilku miesięcy od katastrofy 31 osób zmarło i są to jedyne śmiertelne ofiary Czarnobyla."

Jest to bzdura chociażby z tego powodu że WSZYSCY piloci helikopterów wraz z załogami zmarli na chorobę popromienną. Czarnobyl to był gwóźdź do trumny ZSRR więc na szybkiego były tworzone odpowiednie "statystyki" próbujące zbagatelizować problem. Część z obecnych analiz niestety opiera się na kłamstwach jakie powstały niedługo po katastrofie.

ocenił(a) film na 4
fenio_px

Skąd te dane? Wiem, że odkopuje temat, ale bardzo mnie interesują źródła mówiące o śmierci wszystkich pilotów.

gzie

Musiałbyś poszukać informacji w internecie, jest tego mnóstwo.

ocenił(a) film na 8
bombadil

W niektórych miejscach (podziemie szpitala z opuszczonymi ubraniami likwidatorów) jest już nawet 80msV..

ocenił(a) film na 8
ocenił(a) film na 8
spedeer2007

Tak, jest o tym w filmie Arkadiusza Podniesińskiego "Alone in the Zone".

użytkownik usunięty
Nexus_Six

Pikuś? Więcej ludzi ewakuują, ale "ilość uwolnionego materiału promieniotwórczego wynosiła ok. 10 procent tego, co zostało uwolnione w trakcie katastrofy w Czarnobylu". Taki pikuś, toto nie był.

Ilość zmutowanych, umierających wskutek promieniowania jest ogromna. Po dziś dzień rodzi się mnóstwo chorych.

ocenił(a) film na 9
bombadil

Co tu było przesadzone?????? wiele rzeczy starano się ukryć co świadczy o bardzo wysokim stopniu nie tylko promieniowania ale i bezczelności władz, co za brednie, że Gorbaczow o niczym nie wiedział (takie kity to sobie może wciskać...) Może i należą do G8 i co z tego Rosja - co za b**del!!!!!!!!!!!!!

użytkownik usunięty
bombadil

3) Informacje o obecnym, silnym promieniowaniu w pobliżu elektrowni.

Myślisz, że to przesada? Radzę obejrzeć ten oto dokument:


http://www.filmweb.pl/film/Chernobyl+Heart-2003-320511

ocenił(a) film na 9

Ja polecam jeszcze: Inside Chernobyl's Sarcophagus - BBC Horizon
Jest to dokument o naukowcach, którzy kilka lat po katastrofie zostali 'oddelegowani' do eksploatacji wnętrza elektrowni w celu dowiedzenia się co się stało z paliwem. Dzięki niemu można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, oraz co tu więcej mówić, można 'być' we wnętrzu reaktora po kilku latach od katastrofy :)

ocenił(a) film na 9
Midie

oooo to to może być dobre, dzięki :)

ocenił(a) film na 9
bombadil

Rewelacyjny dokument. Tematyka czarnobylska jest mi bardzo bliska. Zew wszystkich jakie widziałem, ten jest najlepszy. Chociaż są jeszcze bardzo dobre dokumenty opisujące przebieg wydarzeń na krótko przed i zaraz po wybuchu. Polecam jeszcze dokument o zdeformowanych dzieciach czarnobylskich, pozostawionych przez rodziców w szpitalu. Nie pamiętam niestety tytułu bo widziałem tylko raz na Discovery.

ocenił(a) film na 9
JasonKrueger

Swego czasu bardzo interesowałam się Czarnobylem, teraz już niestety mam mniej czasu. Mam zamiar w końcu wybrać się osobiście tam, co już planuje od roku :) A ten dokument naprawdę wywarł na mnie ogromne wrażenie, mimo, że widziałam go już kilkadziesiąt razy :)

ocenił(a) film na 9
Midie

Coś nie potrafiłem znaleźć tego dokumentu na filmwebie. Mnie ciągle interesuje ta tematyka, jeśli chodzi o wyjazd do Czarnobyla to również mam mus udania się do tego miejsca. Mam nawet ułatwioną sprawę, bowiem mój dobry kumpel jest właśnie Ukraińcem i od lat mieszka w moim mieście, więc gdybym się z nim dogadał byłby moim obyczajowo-językowym przewodnikiem ;)

ocenił(a) film na 9
JasonKrueger

Tego filmu nie na filmwebie, bo sama niedawno go zgłosiłam :) Zazdroszczę kumpla, bo ja niestety jedynie przez biuro podróży będę w stanie się tam dostać, a chciałabym pozwiedzać zanim sarkofag zostanie szczelnie opatulony nowym kokonem

ocenił(a) film na 9
Midie

Tak na dobrą sprawę to chyba jakoś w 2015 roku planują zakończenie budowy. Warto zobaczyć jeszcze ten stary, tym bardziej, że część jego zawaliła się z nadmiaru śniegu. W sumie to można by się zgrać z ludźmi na wyprawę

ocenił(a) film na 9
JasonKrueger

Z tego co wiem, zawaliła się część dachu niedaleko sarkofagu od nadmiaru śniegu. Niestety (choć to nie najlepsze słowo, ważne, że się tym zajeli:P) nowy sarkofag właśnie w tym 2015 roku będzie gotowy więc czas na zobaczenie 'starej puszki' kurczy sie coraz bardziej ;/

ocenił(a) film na 6
bombadil

"500 tys ludzi pracowało,20 tys z nich już nie żyje "
taa ale minęło 20 lat od tego czasu a ludzie przez ten czas gineli z różnych powodów(wypadki,samobójstwa,choroby nie związane z promieniowaniem) ten film jest zakłamany i tylko chce zbudzić emocje co chwile podając ile to niby osób w jakim miejscu umarło.
Stara się grać na emocjach emanując nie potwierodzymi statystykami

tonkpils888

Taaa za to rząd Ci prawdę powie i podsunie pod nos dokładne statystyki. Niby dlaczego te rusek, który brał udział w tych spotkaniach dotyczących bezpieczeństwa i energii jądrowej popełnił samobójstwo ?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones