PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4321}

Boże skrawki

Edges of the Lord
7,4 8 607
ocen
7,4 10 1 8607
5,7 3
oceny krytyków
Boże skrawki
powrót do forum filmu Boże skrawki

Pozycja godna polecenia. Film przejmujący i na każdym kroku przepełniony trwogą. Trwogą która przecież towarzyszyła każdemu człowiekowi w czasach wojny. Pokazuje przekrój społeczeństwa i ludzi żyjących w tamtych czasach. Oto widzimy wspaniałych ludzi księdza, Gniecia i im podobnych a zarazem Robala - okradającego uciekających z pociągu żydów. Film zwraca jeszcze na jedną bardzo ważną rzecz oto mały Tolo na własne zyczenie zostaje wsadzony do pociągu i jedzie do obozu koncetracyjnego. Jego zachowania początkowo niezrozumiałe zmuszają nas do refleksji nad poczynianami każdego z ludzi w wiosce. Dla mnie jest symbolem człowieka u którego przekonania są ponad wszystko, jest kontrastem wobec głównego bohatera Romka który w strachu salutuje z faszystą, okrada swoich. Tolo swoim wyborem karci nas za to że początkowo próbujemy tłumaczyć fałszywe postępowanie Romka.
Postawa Romka być może i wzmaga antyżydowskie tabu ale jak dla mnie żydzi właśnie są takimi hipokrytami i fałszywymi ludźmi. Popatrzmy czy żyd pójdzie do wojska? NIE! Bo zasłania się przekonaniami religijnym, ale czołgami na muzułmanów w betlejem to najedzie. Niby tacy pobożni ale z największą nienawiścią będą skarżyć Polskę do sądów na całym świecie za to że niby My mamy im zapłącić za "ich" majątek utracony w czasie wojny...

ocenił(a) film na 8
szybki912

Obejrzyj sobie Pociąg życia. Tam są żydzi fajnie przedstawieni. Cał czastylko patrzą, gdzie by tu ubić interes, typowo po żydowsku.

PS. Nie należy zapominać, że Zydzi zabili Pana Jezusa.

ocenił(a) film na 10
Mario_Robak

" Nie należy zapominać, że Zydzi zabili Pana Jezusa"- powiedz mi co ma piernik do wiatraka?

Mario_Robak

Nie należy zapominac, że Jezus był Żydem...

Gh0st

Ale Panowie po co mieszać do tego Boga? Przecież to nie Jego wina że pewne nacje czy pojedyncze osoby sa wątpliwej mądrości... Swoją drogą to ciekawe stwierdzenie "Jezus był Żydem ..." A może pierwszym chrześcijaninem? W końcu on jako pierwszy uznał Jezusa Chrystusa czyli siebie za Boga. A to przecież nas odróżnia od żydów oni nadal czekają na mesjasza a Jezus dla nich był tylko kolejnym prorokiem.

szybki912

Wkurwia mnie taka gadka "wszyscy żydzi to,wszyscy żydzi tamto..." takie generalizowanie jest strasznie krzywdzące, o polakach też tak wszyscy mówią Polacy to złodzieje, brudasy, i tak dalej. Mnie to strasznie wkurwia ! i potrafię sobie wyobrazić, że gdy ktoś mówi coś w stylu ?żydzi patrzą tylko że kogoś wycackać, albo żydom nie można ufać? przeciętnego żyda też to ?drażni?
Najśmieszniejsze jest to, że większość z tych ludzi nie zna żadnego żyda, ale po nich jedzie bo to bezpieczne nienawidzić właśnie żydów.

ocenił(a) film na 10
kubix83

Nic dodać, nic ująć... Absolutnie zgadzam się z kubix83! No, może oprócz tego, że "Żydzi" jednak pisze się z wielkiej litery, tak samo, "jak Polacy", bo to też jest narodowość i szacunek im się należy, ale uznaję to za przeoczenie. ;)

I dokładnie, o Polakach wszyscy mówią, że są pijakami. Ja jestem Polką i abstynentką z własnej woli - bardzo drażnią mnie tego typu stereotypy. Nie ma to jak "tolerancja"... Gratuluję.

teuflisch

szybki912 ma absolutna racje co do żydów jak to zydzi kiedys powiedzieli do Polakow "wasze ulice nasze kamienice" zastanówcie sie ludzie na kogo glosujecie w wyborach PO, ktore posprzedaje polowe Polski. Za kilka lat bedziecie pracowac u zydow, wyjamowac od zydow! a o tym zeby otworzyc swoj interes bedziecie mogli pomazyc. Dasz zydowi palca a on wezmie cala reke! zastanowcie sie ludzie naprawde!!!!!!

ocenił(a) film na 10
madziaa_slonce

Czy w takim razie Polakom, którym podczas wojny naziści pozabierali majątki, a po wojnie jako mienie poniemieckie ukradli komuniści również nie należy zwracać własnośći? I nie próbujcie mydlić oczu, bo gdyby i Wasze rodziny spotkał taki los też staralibyście się o zwrot.

kubix83

hahahaha a wszyscy Polacy to pijacy ;D (aż mi sie zrymowało)
dodam, że nie jestem pijakiem... zaraz czyli Polakiem nie jestem? hmhm coś sie nie zgadza. Może to są po prostu stereotypy... nie ocenia sie narodu na podstawie jednostki, ale o tym to chyba w szkole powinni byli uczyć ;)

zgadza sie, ja sama nie znam żadnego żyda, ale mam koleżankę innej wiary i jakoś mi to nie przeszkadza

Mario_Robak

No i co, że Żydzi zabili Jezusa?
Każdy człowiek jest taki sam, bez względu na religie i pochodzenie, wierz mi, Żydzi, Buddyści, wyznawcy Świętej Kury, czy ktokolwiek inny, zrobiłby to samo.
Ja wyznaje Judaizm, więc proszę, miejcie trochę tolerancji, nie każdy wierzy w Jezusa.
Film - podobał mi się.
Jeszcze, co do poruszonego przez was tematu - jeśli już nie należy o czymś zapominać, to o tym, że Żydzi oprócz 'zabójstwa' Jezusa (a podobno każdy człowiek grzesząc dobija go), zrobili takie rzeczy jak np. wynalezienie pierwszego kremu (to brzmi śmiesznie, ale wyobraźcie sobie życie bez niego) i założenie firmy Nivea, czy zdobylcie 14 proc. Nagród Nobla z literatury, chemii, fizyki i medycyny/fizjologii. Poza tym wiele sławnych osób jest pochodzenia żydowskiego. Przykłady? R. Polański (wg. mnie najwybitniejszy polski reżyser), czy Fran jakaśtam, grająca oryginalną Nianię.
No, ale jak widzę, wypowiadacie się, zupełnie nie znając na rzeczy.
A myślałam, że tacy są tylko anglicy, mówiący o Polakach...

LUDZIE, TROCHĘ TOLERANCJI!!!

Mario_Robak

Omg a Jezus powiedział: "Przebaczajcie jako i ja przebaczam"
2000 lat minęło, a z resztą ktto miał go zabić jak jeszcze wtedy chrześcijan jako tako nie było?

szybki912

nie moge tego czytać, masakra. 'Polacy są ... a Żydzi są... a Anglicy są... a Ukraińcy mają takie.... a w Tajlandczycy...'. Nawet nie kierując się samą ideą tolerancji to co gadacie jest głupotą. Ja nie mogę sobie wyobrazić jak można mówić że ileś tam milionów ludzi ma taką samą cechę. Poprostu nie łapie tego jak można tak uogólniać i mówić ze wszyscy Żydzi są tacy i tacy. bzdura totalna.

czupakabra1991

jak nie możesz zrozumieć to poczytaj sobie talmud tam znajdziesz wskazówki jak każdy żyd powinien postępować z gojami

pobandzie

a ty poczytaj najpierw co to jest TALMUD.

szybki912

http://prchiz.free.ngo.pl/prchizkorzenie0014.html

szybki912

Ciekawe jest to wszystko o czym piszecie chociaz nie wielkie wrazenie na mnie robia wiadomosci ktore sa tu zawarte przez was. DNA wiekszosci Polakow potwierdza Zydowskie pochodzenie o czym sami nawet nie wiedza. Tak wlasnie Polacy wymieszali sie z Zydami przez te lata. O co to cale zamieszanie jest?

ocenił(a) film na 9
szybki912

Dlaczego tak nienawidzicie Żydów? Zazdrościcie im, że dobrze radzą sobie w interesach? Rozumiem niechęć do muzułmanów którzy najchętniej wszystkich by nas wyrżnęli, do cyganów kradnących i żebrzących na ulicy bo nie chce im się iść do roboty, ale co wam Żydzi zrobili?

horatius65bc

Kto Ci powiedział ,że muzułmanie najchętniej by nas pomordowali? Telewizja?

ocenił(a) film na 10
szybki912

Wiecie , że jest to autobiografia Romana Polańskiego jak byl małym chłopcem ? :)
Obejrzałam ten film przypadkiem po tym jak po kilku scenach zorientowałam się , że znam te historie z książki Polańskiego..

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones