PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=848889}
6,1 13 353
oceny
6,1 10 1 13353
6,5 4
oceny krytyków
Były lokator
powrót do forum filmu Były lokator

Jeśli, w razie upadku miałabym stać się kimś pokroju Javiera, to wolę już pozostać w swojej klasie średniej.

Dawno żaden antybohater nie wywołał we mnie takiej antypatii. Darth Vader to przy nim bobas w złotych loczkach.

A to wszystko w imię czego? Utraconego luksusu? Prestiżu? Nie wydaje mi się, żeby Javier czuł się mało wart z powodu braku pracy. Nie sądzę też, że czuł, że zawiódł jako żywiciel rodziny. Utracenie tego jakże symbolicznego lokum i tęsknota za nim, to analogia tęsknoty za pięknymi i drogimi rzeczami, które stracił.

A fajna, kochająca się rodzina była super tylko w apartamentowcu. Na przedmieściach już nie była taka kochana.

Bardzo chciałam, do ostatnich sekund czekałam na to, by Javier dostał po nosie, ale się nie zdarzyło. Chociaż skłonna jestem twierdzić, że kapiący kran w ostatniej scenie to rysa na idealnie wydartym z rąk Thomasa życiu. Pozwolę sobie myśleć tak, że Javier o tym wie i czuje choć lekki dyskomfort. O wyrzutach sumienia chyba nie ma mowy, jednak poczucie, że to teraz też może kiedyś stracić, byłoby dla niego też jakimś zadośćuczynieniem.

Jo_Many

Przecież on jak dla mnie to właśnie był klasą średnią, no może z plusem.
Już dawno temu zauważyłem, że Polacy mają skłonność do wirtualnego wpasowywania się do tej mitycznej klasy średniej.

ocenił(a) film na 7
MikeParcero

No, to jeśli on jest z plusem, to nadal wychodzi na to, że ja jestem w tej mitycznej średniej bez plusa;).

MikeParcero

Bo Polaczki myślą,ze skoro wiekszosc robaków zarabia te 2,800 na reke a ktos 4,5 to to juz jest klasa srednia xD logiczne,co xD.
Nie moi mili klasa srednia to jest jak masz na reke z 40 k co miasiac,wielki dom i jezdzisz minimum s klasą zamiast daevo

marcinpastuszynski

Ty, jak dobrze zrozumiałem jesteś Chińczyk, nie polaczek.

adso41

polaczek - Słownik SJP
Określenie polaczek jest obraźliwe, jak żółtek czy asfalt. Polak, który używa tego określenia, jest niedorozwinięty patriotycznie.

ocenił(a) film na 7
marcinpastuszynski

Jesteś zerem

ocenił(a) film na 7
Jo_Many

Javier to oczywiście gnida ale wydaje mi się że bardziej znienawidziły go kobiety

ocenił(a) film na 7
skawa1990

Tak myślisz? Możesz to jakoś rozwinąć?

ocenił(a) film na 9
Jo_Many

Przecież to jest własnie film o klasie średniej.
Około 10 lat temu nawet polskie media opisywały barwne hiszpańskie rozpady małżeństw i podziały majątków, mieszkań na skutek kryzysu w 2008 r.

ocenił(a) film na 7
Chomone

No dobrze, to się poprawiam. "Dobrze, że nie jestem w klasie średniej, tylko w biednej klasie robotniczej". Tak, czy owak, nie to było moją myślą przewodnią, gdy komentowałam ten film.

Jo_Many

Javier w klasie średniej buahah gdzie szefa firmy transportowej nie stać na wynajem, błagam.

ocenił(a) film na 5
Jo_Many

Rzecz raczej w tym, że z klasy, którą nazwij jak chcesz, może to być średnia, w każdym razie z klasy, w której obecnie się znajdujesz, spadasz niżej.
Powiedzenie "Jeśli, w razie upadku miałabym stać się kimś pokroju Javiera, to wolę już pozostać w swojej klasie średniej." jest mrzonką, ponieważ spadłabyś właśnie ze swojej obecnej klasy do klasy niżej, a nie z wyższej klasy do swojej obecnej.
Wiadomo, że im większa wysokość tym boleśniejszy upadek, ale pogodzenie się z utratą swojego standardu życia nigdy nie jest łatwe.
Nie zmienia to faktu, że fabuła filmu mocno naciągana, wręcz pretekstowa.
Mimo jego wad, dobrze, że powstają filmy jak ten, czy Platforma, nie mówiąc już o świetnym Parasite, bo próbują one piętnować przywary ludzkości.

ocenił(a) film na 8
Jo_Many

Ta symboliczna, padająca kropla po kropli potrafiąca wydrążyć dziurę w najtwardszej skale w nawiązaniu do nachalnej reklamy wmawiającej, że na takie życie zasługujesz. Uwielbiam krówki ciągutki - 8/10 !!!

ocenił(a) film na 8
Szpila_1308

Dzieki za podsumowanie!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones