PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=137001}

Dawid Copperfield

The Personal History, Adventures, Experience, and Observation of David Copperfield
6,8 88
ocen
6,8 10 1 88
Dawid Copperfield
powrót do forum filmu Dawid Copperfield

BARDZO POLECAM KSIAZKE

ocenił(a) film na 4

Ekranizację "Dawida Copperfielda" w rezyserii George'a Cukora uznaje się za jedną z najlepszych ekranizacji książek Dickensa, choc uważam, ze ten angielski pisarz (moj ulubiony pisarz notabene) nie ma kompletnie szczescia do ekranizacji swoich powiesci, mimo ze jak zaden inny tworzyl wyjatkowo plastyczne i "filmowe" postacie, by wspomniec tylko Sama Wellera (wspanialy aktorski material, jednak nie slychac, by ktokolwiek przymierzal sie do adaptacji filmowej Klubu Pickwicka. Moze to i dobrze swoja droga...), czy mala Nell z Magazynu osobliwosci. Dawid Copperfield posiada takze cala galerie niezwyklych bohaterów - ciotke Trotwood, pana Murdstone, Dore i jej malego psa, czy jedną z moich ulubionych literackich postaci - Uriaha Heepa. Do tego wielowatkowa, wciagajaca historia zycia tytulowego bohatera.
Te filmowe Dickensowskie ksiazki jest bardzo trudno w rzeczywistosci sfilmowac. Z ekranizacji, ktore widzialem moglbym nazwaz "Wielkie nadzieje" Davida Leana ekranizacją ponadprzeciętną, choc w tym filmie zakonczenie ksiazki doszczetnie zmieniono, co tez pozostawia pewien niedosyt. Nie powalił mnie na kolana ani oscarowy film Carola Reeda Olivier (głównie przez sposob przedstawienia Fagina), ani filmowe wariacje Opowiesci wigilijnej. Nie mówiąc juz o pomniejszych, mniej popularnych ekranizacjach...
George Cukor byl wg mnie szalenie sentymentlnym rezyserem (wystarczy zobaczyc co zrobil z Malych kobietek z 1933 roku...) i tu rowniez ow sentmentalizm czuc i widac, choc to film z 35 roku z drugiej strony. Freddie Bartholomew byl znakomitym mlodym aktorem, choc swoja najlepsza role stworzyl dopiero 3 lata po tym filmie w Bohaterach morza w rezyserii Victora Fleminga. Cukor dosc wiernie trzymal sie pierwowzoru, co niestety paradoksalnie bardziej zaszkodzilo filmowi, niz pomoglo. W natloku watkow i natloku postaci, gdzies gubi sie po drodze duch książki, jej niezwykłość. Niektore skrotowe rozwiazania fabularne trudno zrozumiec bez znajomosci literackiego pierwowzoru, nie mowiac już, ze zaden watek nie wciaga do konca.
Kto czytal ksiazke, poczuje pewien niedosyt. Nie poczuje ani strachu malego Dawida Copperfielda przed ojczymem i jego siostra, ani komizmu ciotki Betsy i jej zacietej walki z oslami, ani na czym polegala madrosc pana Dicka, ani uroczej i kruchej Dory i jej malego psa, nie wspominajac juz o podlosci Uriaha Heepa... Wszystko to jest w ksiazce - polecam badzo mocno. Fantastyczna, na wpol autobiograficzna ksiazka jednego z najznakomitszych powiesciopisarzy w historii literatury!

ocenił(a) film na 7
Qmid

Będe drugi. Bardzo cenne uwagi. Generalnie się zgadzam. Nie jestem aż takim fanem Dickensa. Dawno temu przeczytałem kilka jego książek, Davida chyba nie. Nie znając książki ale znając [i lubiąc] kino z tamtych lat rzeczywiście czuje się powierzchowność i nadmiar wątków. Film ma na pewno swój klimat dlatego dam mu aż 7 pkt. Cieszy mnie, że ktoś jeszcze czyta książki.
P.S. Lubię kilka piosenek Uriah Heep ;-]

Qmid

no przeczytalem ksiażkę własnie, ale nie wiem gdzie mogę dostać ten film? nie mogę znaleźć nigdzie. na chomiku nie ma.

Mihau2D

Jest tam ,gdzie piszesz że nie ma i to w wersji kolor.

r100

wiem już ściągnąłem, ale nie miałem napisów. zacząłem oglądać po angielsku, ale z racji tego, że znam fabułę nie obejrzałem i odkładam to do dziś, ale obejrze. obiecuje.

Mihau2D

i co obejrzales?

gnat8010

Nie xd

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones