PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=804483}
6,7 11 082
oceny
6,7 10 1 11082
7,3 31
ocen krytyków
Dogman
powrót do forum filmu Dogman

Dla mnie ten film nie jest tylko jednostkową historią, ale raczej metaforą, alegorią bezsilności wobec bezmyślnej siły, którą reprezentuje Simone. W życiu społecznym - a teraz coraz częściej się z tym spotykamy - jednostki wrażliwe, empatyczne, rozumiejące nieco więcej, a nawet asertywne (w prawdziwym rozumieniu asertywności), są bezradne wobec tępej głupoty, za którą stoi siła. Siła nie tylko pod postacią góry mięśni. Może to być równie dobrze władza, pozycja społeczna. I takie jest dla mnie mówiąc wprost przesłanie filmu: daj władzę głupcowi, zniszczy wszystko, co spotka na swojej drodze. I niezwykle trafnym przykładem jest dla mnie obecna sytuacja w naszym kraju.

Agatonik

Chyba rozumiesz sytuację w kraju w wersji tvn-onet.

ocenił(a) film na 8
chicken77

Rozumiem sytuację w kraju w swojej wersji - wystarczy obsewować i mysleć samodzielnie. Na pewno nie przez pryzmat TVPPis.

Agatonik

Wchodząc przypadkowo, aby dowiedzieć się czy warto obejrzeć film w weekend, nie wytrzymałem po twoich wpisach i się zalogowałem..;)
Jak ma się sytuacja w PL do sytuacji "daj władzę głupcowi, zniszczy wszystko, co spotka na swojej drodze"?
Naprawdę nie rozumiem krytyków obecnej władzy, w czym PO/PSL byli lepsi od obecnych? W czym Tusk, Kopacz, Schetyna, Grupiński, Kamysz, Sawicki, Bury, Sławek Nowak, Vincent, Biernat, Tomczyk są lepsi od obecnych notabli Zjednoczonej Prawicy?
Pytam, dlaczego oni, ekipa 2007-15, w czym są lepsi, dlaczego mają być elitą państwa, wybrańcami? W ich przypadku również można mówić o głupocie i niszczeniu wszystkiego. Już lepiej niech zwolennicy obecnej opozycji przyznają, że zwyczajnie nie lubią/nienawidzą obecnych (niewłaściwe skreślić), a przynajmniej pozostaną autentyczni, zamiast pleść dyrdymały o konstytucji, demokracji i egzaltować się używając nieraz bardzo kwiecistej retoryki ;) Wygracie w 2019-20 to pokażecie co potraficie.
A tak poza tym, jak tu kończyć wojnę polsko-polską? Czasem mam wrażenie, że albo jedna strona musi całkowicie podporządkować drugą (i nie ścigajcie mnie za mowę nienawiści, bo nie o to mi chodzi) , albo podzielić kraj na 2 części, powołać 2 państwa polskie i wtedy okaże się kto jest lepszy, tzn kto lepiej "rządzi".

ocenił(a) film na 8
Fiat_1000

W czym byli lepsi, albo może czego nie zepsuli:
1. pozycja Polski w Eurpie i na świecie - teraz wstyd się przyznać, że człowiek mieszka w takim ciemnogrodzie
2. o Konstytucji to nie są "dyrdymały" - zniszczony Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa, polityczne decyzje dotyczące prokuratorów i prezesów sądu
3. TVP Pis - propaganda gierkowska to przy tym pikuś - kłamstwa, pomówienia, język nienawiści (chociażby Owsiak)
4. Nepotyzm - przekroczył wszystkie granice, żadne kompetencje i umiejętności się nie liczą
5. Hołubienie nacjonalistów, kiboli, faszystów (msze na Jasnej Górze)
6. Kościół - decyduje o prawie w Polsce, prezesi spółek powierzają zyskowność Matce Boskiej - co za bzdury!!!!
7. Dotacje dla Rydzyka
8. Rozdawnictwo - 500+
9 Reforma (ha, ha) oświaty
10. Ciemnogród - antyszczepionkowcy, zamknięcie programu in vitro, klauzula sumienia, ograniczanie wolności kobiet
itp., itd







Agatonik

Ad 1. Polska nie zaczęła istnieć ani nie skończyła się w 2015 r. Prawda jest taka, że byliśmy i jesteśmy Eurobiedotą, brzydką panną bez posagu, "Europą Wschodnią' , tudzież "Europą Środkowo-Wschodnią" (choć ten termin jest IMO sztuczny, bo politycznie poprawny). Zapewniam Cię, że przypadki polskiego buractwa obu płci miały miejsce przed 2015 r. A jeśli chodzi o politykę, to wierz mi, czy nie, ale nie jesteśmy pępkiem świata, a losem Polski ludzie nie żyją i się nie ekscytują. Jeśli spytasz przeciętnego człeka poza Polską, to uwierz mi, nie wiele będzie miał do powiedzenia, poza komunałkami powtarzanymi przez dziesięciolecia. Więc wstydzić się mogłeś również wcześniej, po jesteś z Polski, a nie z Niemiec, Włoch, Francji, USA, czy innych ważnych krajów prawdziwego pierwszego świata.
Ad. 2 Nic nie zostało zniszczone, toczy się zarządzanie zmianą, a instytucje funkcjonują. A prokuratorzy byli zawsze 'polityczni", nawet w czasie rozdziału funkcji Min. Spraw. i Prok. Generalnego. To samo sędziowie. Wystarczy spojrzeć na niektóre rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego czy Tryb. Konstytucyjnego za PO/PSL. Przecież prawnicy to też ludzie. To nie są roboty i mają swoje poglądy, wizje, pochodzą z różnych domów itd. Akurat znam to środowisko z relacji towarzyskich/rodzinnych i nikt mnie nie przekona, że "za Tuska" było z wymiarem sprawiedliwości wspaniale.
Ad 3. Podobnie z Telewizją Polską. Czy TVP zwłaszcza w II kadencji PO 2011-15 była krystalicznie czysta? Propaganda sukcesu "ukochanego przywódcy" Tuska, zwłaszcza przed Euro, przykrywanie afer, "ciepła woda w kranie - zapomniało się? Jak przypomnę sobie niektórych dziennikarzy i materiały z ówczesnych Wiadomości, to śmiać mi się chce na argumenty "totalnych" o materiałach w telewizji Kurskiego (choć uważam, że mogliby "zluzować", zwłaszcza po Adamowiczu). Z drugiej strony jest TVN (i nie wyjeżdżaj, że to medium prywatne, bo media to inny rodzaj działalności gosp. - zaufania społecznego; to nie jest sklep z pietruszką), która uchodzi za jedną wielką szczujnię "totalsów". Jeśli oni nie załagodzą (co może być nieopłacalne biznesowo), to i rządowa nie złagodzi przekazu.
Ad 4. Nepotyzm i wałki były większe: "rodzina na swoim" PO/ZSL, BuroLand - zapomniało się? Wyrzucanie kasy , zawyżanie kosztów choćby na obsłudze doradczej, słynny portal dla bezdomnych...
Ad 5. Nie ma żadnego hołubienia. Kibol (chuligan) glosować nie pójdzie, a tym bardziej nie na PiS, a "nacjonaliści-faszyści" też PiS-u nie poprą, bo różnią się poglądami na gospodarkę czy pozycje Polski za granicą. PiS jest etatystyczny i proukraiński, a taki wszechpolak czy onerowiec raczej postawi na Korwina czy inny ruch typu Młodzież Wszechpolska/Kukiz i jest antybanderowski.
Msze w Częstochowie? Przecież to zwykłe nabożeństwo i zgromadzenie religijne. Równie dobrze geje-katolicy (przynajmniej teoretycznie), czy katoliccy lewicowcy mogliby sobie zorganizować taki spęd religijny.
To co piszesz to zwykłe klisze. Ci ludzie nie są potrzebni, nie zmienia tego nominacja Andruszkiewicza, która nic zresztą nie da. Na prawo potrzebni są skrajni konserwatyści a la Ziobro, Jurek czy radiomaryjni, ale oni od zawsze byli w orbice PiS-u i akceptują pisowską wizję państwa, czego nie można powiedzieć o kibolach czy narodowcach. Ale i oni wiedzą, że nie mogą przeginać, bo PiS straci władzę, nastąpi lewicowy zwrot i cała ich praca weźmie w łeb, jeśli nie zostaną dojechani.
Ad. 6 Kościół to kolejne twoje pudło. Wystarczy przypomnieć sobie pozycję Kościoła za SLD i Millera, za PO (Kościół "łagiewnicki"). To znowu nie jest tak, że Kościół przed 2015 był sekowany, jeśli nie ciemiężony i wraz z nadejściem jesieni 2015 odrodził się jak Feniks z popiołów.
Ad 7. Dotacje dla Rydzyka racja i jest to groteskowe dla mnie jako zwolennika tego rządu, ale z kolei przed 2015 facet był niesamowicie sekowany, również w przypadku inicjatyw, które dobrze rokowały biznesowo (geotermie, mulitipleks), a kasa była wydawana na "przyjaciół królika". Rydzyk zapewnia pewną bazę wyborczą. Jego słuchacze pójdą glosować (w przeciwieństwie do chuliganki), a każdy procent w obecnej wojnie politycznej jest na wagę złota.
Ad 8. Dla jednych rozdawnictwo, dla innych redystrybucja dochodu poprzez świadczenie prokreacyjne. Ludzie dostali "żywą gotówkę", zostali potraktowani poważnie i żaden typek zwłaszcza z Warszawy, nie znający życia, nie będzie decydował co jest dla nich lepsze i co bardziej potrzebne. O pobudzeniu konsumpcji w kraju, czy tekst o dzieciach, które po raz pierwszy mogły wyjechać na wakacje nie muszę chyba pisać ;)
Ad 9. Była konieczna, ciągle trwa i przyniesie efekty w ciągu najbliższych lat. Większość rodziców jest za powrotem 8+4, ale boją się o zdublowane roczniki i braki miejsc. Żadna reforma oświaty nie przyjęła się od razu w pierwszym roku, to proces rozłożony na lata. Rząd powinien pójść dalej - zwiększyć etaty nauczycielskie, przywrócić część zamkniętych szkół, mniejsze liczebnie klasy, aby nauka była szybsza, bardziej efektywna, a nauczyciel nie tylko widział postępy ucznia, ale też wiedział, czy poza szkoła u niego w porządku (np. przemoc). Do tego wprowadzić podstawy edukacji ekonomicznej, zmienić nauczanie historii, redukując starożytność na rzecz XX i XXI wieku, zrezygnować z wkuwania kampanii wojennych, czy aktów prawnych typu przywileje szlacheckie na rzecz przedstawienia jak ludzie żyli na co dzień i dlaczego coś tam się nie powiodło, żeby wyciągać wnioski na przyszłość.
Ad 10. Ciemnogród istniał zawsze. Doprowadził choćby do rozbiorów, których skutki odczuwamy nawet dzisiaj w pozycji państwa na tle Europy Zachodniej ( i wracając do pkt 1 - tylko historyczne dysproporcje powodują, że możemy czuć się gorsi, czy wstydzić, że jesteśmy "ze Wschodu" a tym samym udowadniać, że pojedynczo jako ludzie możemy być lepsi od miejscowych czy innych obcokrajowców). Antyszczepionkowcy i Zieba byli za PO, z kolei program in vitro to za PO był ersatz, prowizorka, PO nie wprowadziła związków partnerskich. Temat " in vitro" i "związki partnerskie" był przez m.in. Wiadomości w latach 2011-2015 wyciągany jako typowy temat zastępczy, mający coś przykryć. Skoro PO nie wprowadziła porządnego in vitro ani związków partnerskich to chyba również ograniczała wolności kobiet? PiS poza ukróconą chucpą Ordo Iuris w niczym wolności kobiet nie ogranicza, bo niczego nie obiecywał i niczego w kwestii wolności kobiet nie zmienia.
itd, itd

ocenił(a) film na 8
Fiat_1000

Czyli Ty wiesz swoje, ja zostaję przy swoim. W jakichś innych krajach żyjemy.

Agatonik

Tyle że on żyje w tym realnym

ocenił(a) film na 8
Ricz_Forrester

Dla każdego jego świat jest tym prawdziwym i realnym. Dla mnie ten, który opisał jest propagandą i kłamstwem.

Agatonik

popieram w całości tę opinię !

ocenił(a) film na 8
Ricz_Forrester

No czylli w takim, jaki opisal wyzej w punktach Agatinik, czyli post komuszkowej krypto-totalitarnej rzeczywistosci kaczej bandy.

ocenił(a) film na 7
Agatonik

Nie, Fiat_1000 widzi i właściwie interpretuje prawdę - Ty zaś jesteś zaślepiony bielmem, które zaciągnęła na Twe oczy fałszywa indoktrynacja. Wystarczy zapoznać się z najnowszą książką Sumlińskiego, a bielmo zniknie jak ręką odjął.

ocenił(a) film na 8
Agatonik

Agatonik, poczytałem sobie odpowiedzi na Twój post i stwierdzam, za na polski rynek powinno być inne zakończenie. Osiłek zabija Dogmana.

Chris_Sharma

Klisze. Obserwując polską rzeczywistość ostatnich lat (i to więcej niż ostatnie 4 lata, bo nawet 15 lat) i przekładając bohaterów na nadwiślańską rzeczywistość, to nie do końca jest jasne, kto jest Dogmanem a kto Osiłkiem ;)

ocenił(a) film na 8
Fiat_1000

Czyli nie do końca wiesz, ale ja nie wiem.
Skromność wrodzona czy nabyta na forum?

ocenił(a) film na 8
Agatonik

Oszczedz tego biedaka, tacy jak oni to pochodna codziennego prania mózgu przez pis-rezimowe media. Beton czystej posatci. Rownie dobrze moglbys tlumaczyc żabie, ze od dzis ma zakaz wstepu do wody.

master_of_vinyl_donuts

Nie oszczędzać bogaczy, nie mających pojęcia jak wygląda Polska i świat, bo tacy jak oni to pochodne prania przez media "ciamajdanu" alias "totalnej opozycji. Tak "solidny" materiał jak ten nieraz wykorzystany na budowane "najwyższej jakości" drogi w czasach PeŁo. Równie dobrze tłumaczyć żabie, że nie może opuszczać zbiornika wodnego.
A tak poważnie, niech każdy pozostanie przy swoich racjach i nie atakuje oponenta.

ocenił(a) film na 8
Fiat_1000

Jaki ty jestes uposledzony mentalnie, to az mi cie szkoda.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
master_of_vinyl_donuts

Nosz kurcze, raz przyznam ci rację. Trafiłeś w punkt. 10/10.

Agatonik

Przyznaj, że jesteś po prostu zbyt tępa by podjąć dyskusje, a nie uciekasz.

ocenił(a) film na 8
Lewicowy_smiec

No cóż. Pewnie uważasz, że wykazałeś się niezwykłą inteligencją takim komentarzem. Zapewniam cię, że świadczy on nie najlepiej o tobie.

Agatonik

Wykazałem jedynie Twoje tchórzostwo przed wysiłkiem intelektualnym :)

Agatonik

Ten wpis po kolejnych 3 latach tej wladzy jest tym ostrzejszy. W polskiej wersji zakończenia Simone powinien wykończyć Marcello a i tak duża część elektoratu pozostanie (polski ład i politycy piszący poprawkę by samemu uniknąć straty, inflacja pożerająca wszystko oraz każda jedna afera, która przechodzi bez echa - kto pamięta jeszcze wybory i respiratory? Pałacyk+? )

ocenił(a) film na 8
Uriah

Lata (to już prawie 7) propagandy w pisowskiej szczujni przynoszą podobny efekt jak w Rosji.

Agatonik

Niestety tak. Widać to także po proteście kontrolerów lotu, gdzie głównym argumentem po ich stronie jest nieakceptowalna zmiana warunków pracy na czele z likwidacją par (zostanie jeden kontroler odpowiedzialny za ruch zamiast dwóch => "trzy krzesła", w tym jedno domyślnie dla prokuratora), a w mediach trąbi się jedynie o pieniądzach...

ocenił(a) film na 8
Uriah

Rozwalą wszystko, co możliwe, a nawet więcej.

ocenił(a) film na 7
Fiat_1000

Podziwiam...mi się już nie chce tłumaczyć tego wszystkiego, tym bardziej, że najczęściej nic to nie daje. Przykład mamy powyżej: "...ja zostaję przy swoim"

Bokciu

Ja po prostu staram się spoglądać na jak najwięcej sfer naszego życia, w tym na nasze życie publiczne z pewnym dystansem, a w wielu dziedzinach poczytać, posłuchać różnych stanowisk i poobracać w głowie dany temat z różnych stron. I choć jestem umiarkowanym, ale (chyba) wiernym zwolennikiem rządu, to nie dam sobie wmówić bzdur powtarzanych przez OBIE główne strony sporu politycznego i ich apologetów, bo żyję już parę lat na tym świecie, parę rzeczy/ludzi/wydarzeń widziałem/przeżyłem, a do tego jestem pamiętliwy.

Fiat_1000

A porównując lata 2007-15 i 2015-19 po prostu jestem przekonany, iż powrót postkomuny z liberałami i kawiorową lewicą (PO, .N, PSL, SLD, ruch Nowackiej i Biedroń) do władzy w latach 2019-20 byłby dla Polski mimo wszystko czymś złym. Dla mnie mniejszym złem jest PiS, patrząc po efektach rządów.

Fiat_1000

reasumując musimy dążyć do Państwa bez opcji żadnej Partii jak to uczynił swego czasu lub bardzo ograniczył Charles de Gaulle, za którego rządów Francja stała się mocarstwem- w randze kapitana opisywał odzyskanie niepodległości Polski za Piłsudskiego podając Nas za przykład iż mimo to ,że służyliśmy w trzech obcych armiach(zaborców) potrafiliśmy się zjednoczyć.
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
Fiat_1000

Az mi żal ciebie, zwyczajnie jako mentalnego betonu. Tacy jak ty daja sobie codziennie prac waskie czerepy przez piso-wizje i propagande roddem wyjeta z prlu. Potem wierzysz w te cuda, jakie serwuje nam dzisiejsza podla zmiana, co jest wynikiem plynnej brejii jaka zostala ci po tym calym praniu. Nic do takich, jak ty nie trafia, a najwiekszym dramatem naszej epoki jest to, ze glupota zabrala sie do myslenia. Takze nie mysl wiecej, bo potem wychodzi troche smiesznie :)

master_of_vinyl_donuts

Aż mi żal Ciebie (doceń wielką literę, bo mam jeszcze jakiś szacunek do oponenta). Tacy jak Ty dają sobie codziennie prac czerepy przez 'TeFałEny i Onety", czy propagandę rodem wyjętą z napuszczania na wroga jak w Związku Radzieckim Stalina (gdzie każdy poza WKP(b) to "faszysta") albo z III Rzeszy (wszyscy spoza NSDAP to zagrożenie). Potem wierzysz, że w Polsce skończyła się demokracja, że panuje faszyzm albo jakiś kryptototalitazyzm, PolExit, popadając w nadmierną egzaltację czy nawet histerię. Nic do takich jak Ty (Wy) nie trafia, że prawda jest zwykle gdzieś pośrodku, a świat nie jest czarno-biały czy zerojedynkowy. I nie pozostaje Ci nic innego, jak nazywac ludzi, których nie znasz, bez argumentów merytorycznych 'głupotą", co dowodzi zwykłej małostkowości takich jak Ty, czyli "onych", "drugiej strony".
Powtarzam, niech każdy pozostanie przy swoich racjach i nie atakuje oponenta.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
master_of_vinyl_donuts

prosze odblokowac tresc jest zgodna z regulaminem

Fiat_1000

Bardzo to naiwne, co napisałeś, wręcz infantylne, ale rozumiem, że tak tłumacząc rzeczywistość jest lepiej żyć...

Myszkin_filmweb

za to Wy, czyli "Oni", "Tamci" wiecie wszystko najlepiej, a Wasza prawda jest dla każdego z Was "mojsza"

Fiat_1000

Nie, nie! Ale Ty wyjątkowo lejesz wodę i tłumaczysz sobie wszystko w bardzo prosty sposób. Najczęstszym kontrargumentem jest, że za PO było gorzej, bo to, bo tam to. Strasznie recesywne myślenie i takie.... dziecinne. No nic. To nie miejsce na politykę, przynajmniej ja dalszej dyskusji nie podejmuję. Miłego.

ocenił(a) film na 8
Fiat_1000

Matko kochana, jaki belkot pisowskiego sekciarza.

master_of_vinyl_donuts

Będziecie kiedyś rządzić, może już o tej porze za rok, to pokażecie, co potraficie, a po 4 latach zobaczymy Wasze efekty. Macie na to szanse. I wbrew pozorom życzę Wam, abyście po niemal 4 latach pokazali więcej, niż obecnie PiS, bo życzę dobrze Polsce i Polakom. Tylko nie zabijajcie nas, nie wypędzajcie ani nie sekujcie, pozwólcie nam żyć, tak jak Wy żyjecie, czyli w spokoju. Wszak zgoda buduje, a Polska jest dla wszystkich ;)
EOT

ocenił(a) film na 8
Fiat_1000

Kazda partia, byle nie zlodzieje z pisuaru. Twoj prezio pod stolem sobie forse nabija, biznesmenik developer.

Fiat_1000

to PiS wypędza ludzi... za granicę. i nikt tu nie żyje w spokoju, chyba, że patologia, której się daje w łapę 500+, 400+ albo neofaszyści i katole.

yovi

i nie ma ludzi do pracy przez politykę PISU

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
Dzida_86

W budzie to ty sie wychowales.

master_of_vinyl_donuts

Niestety 500plus przysłania oczy wielu ludziom w tym kraju

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones