PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=782237}

Dom, który zbudował Jack

The House That Jack Built
6,6 28 576
ocen
6,6 10 1 28576
6,2 41
ocen krytyków
Dom, który zbudował Jack
powrót do forum filmu Dom, który zbudował Jack

Humor

ocenił(a) film na 8

Czy tylko ja zauważyłem, że humor w tym filmie to swoista pułapka na widzów? Początkowo rzeczywiście są dość zabawne sceny z czarnym humorem (rozmowa z pierwszą ofiarą w vanie albo całe drugie morderstwo), jednak powoli ten humor staje się strasznie groteskowy, jak choćby wypatroszenie Mr. Grumpy'ego (któremu wcześniej przestrzelił nogę, żeby wywabić matkę z ukrycia). Sprawia to wrażenie, że jest to tak zrobione by widz przyzwyczaił się do elementów komediowych i śmiał się za każdym razem gdy się pojawią, by w którymś zdać sobie sprawę jak bardzo są brutalne i okrutne, a śmiech naprawdę nie wypada. Miał ktoś takie odczucie jak ja?

ocenił(a) film na 8
TheGumber

Masz rację. Poczułem to na końcowych napisach, kiedy wokół mnie żartowali z filmu, a przecież "główny bohater" pozabijał matkę z dziećmi. Von Trier szydzi, przykładem dialog i krzyki o pomoc Pani Prostej...

ocenił(a) film na 7
TheGumber

no troche tak jest

TheGumber

Tego samego zabiegu używa Solondz w swoich filmach - dużo żartów z coraz bardziej żałosnych bohaterów aż w końcu orientujesz się, że to wcale nie jest zabawne.

ocenił(a) film na 7
TheGumber

Śmiem twierdzić, że przez te przerywniki komediowe film dało się tak na dużym luzie oglądać, tempo i napięcie było różne, co dawało widzowi trochę odetchnąć. To już jest umiejętność reżysera - w prowadzeniu narracji. Ale z tego, co pamiętam z seansu to i tak w kinie panowała cisza, może na początku były jakieś chichy, ale jednak ciężar gatunkowy dawał się we znaki.

ocenił(a) film na 8
TheGumber

Masz rację mam podobne odczucia. Dla mnie jest to balansowanie na krawędzi, niekiedy zabawne dialogi, przeplatane ze scenami okrucieństw sprawiają że musisz się jakoś w tym odnaleźć, że jesteś w pułapce, bo tak naprawdę nie ma nic śmiesznego w okrucieństwie.
Cały film jest kręcony w dość surowy sposób, dlatego może, uderzyła mnie scena zejścia z Wergiliuszem po drabinie. Wyostrzony kadr, czerwony szlafrok Jacka, zwolnienie i kontrast kolorów. Bach i jesteś w piekle.

ocenił(a) film na 8
TheGumber

Czy Uma gra w tym filmie epizod czy konkretną rolę?

ocenił(a) film na 7
maciekb80

epizod

ocenił(a) film na 8
sekwi

;( .

ocenił(a) film na 7
maciekb80

Wszyscy w tym filmie, prócz Matta Dillona, grają epizody. Scenariusz i główny bohater nie pozwalają im na więcej ;)

ocenił(a) film na 8
donCorpseone

Szkoda bo Ume chętnie bym poogladał na ekranie dłużej.

maciekb80

Faktycznie, mogła by umierać trochę dłużej jej śmierć była zbyt szybka... Mógł ją dusić a później ratować później znów dusić a później dać się napić rumianku żeby później udusić całkowicie tak jak tą drugą babę lol

ocenił(a) film na 8
godlewski_money

Haha A finalnie to ona by go zatłukła i po robocie

ocenił(a) film na 8
maciekb80

hehehe

ocenił(a) film na 9
maciekb80

Zdążysz pogonić kucyka

ocenił(a) film na 8
ocenił(a) film na 8
partyzant1977

Skąd ten kucyk?

ocenił(a) film na 5
maciekb80

Tu wszyscy grają epizody oprócz Matta Dillona

ocenił(a) film na 7
TheGumber

U mnie na seansie ktos smiał sie do końca, omijając scenę z zabiciem dzieci. czemu? Myslę, że reakcje widzów sa dobrym materiałem psychologicznym

basiaz1970

Może są też znakiem że ciut za daleko to wszystko poszło...?
Być może media i ludzkość stworzyły takie pozory że morderstwo,śmierć nie ma takiego znaczenia , jest satyrą , parodią a ludzie szczególnie młodzi uważają że ich to nie dotyczy bo jak to...
Jednym słowem - może takie filmy nie są dla wszystkich...?Tyle że jakie to ma dziś znaczenie

ocenił(a) film na 7
Tamilina

A mnie sie wydaje, że to takie Gwizdanie w ciemności- jak ten chłoptaś, co koło cmentarza nocą idzie. Najgorsze, że takie psychopatyczne zachowania były, sa i będą, nieraz na masowa skalę. To juz tak na serio. Śmiac się nie wypada. W kinie po ciemku, może ujdzie. Nie wiem.

ocenił(a) film na 7
TheGumber

Takie chwyty już dawno weszły do repertuaru filmowego języka.

aklekot

Podasz jakieś tytuły, które stosują taki zabieg równie mocno jak najnowszy film Von Triera?

ocenił(a) film na 8
Lukasz428

Mi się to trochę skojarzyło z Suspirią, jeżeli masz na myśli groteskę, albo z Miłością lub Funny Things Haneke ;)

80nomusic

Najbliżej mu oczywiście do Funny Games Hanekego, ale zastanawiam się nad tym czy są jeszcze jakieś filmy, które RÓWNIE MOCNO jak "Dom który zbudował Jack" łączyły przerażającą naturalistyczną przemoc z groteskowym humorem. Nowy film Von Triera posuwa się po tym względem do absolutnego ekstremum, biorąc pod uwagę jakie sceny ukazuje.

ocenił(a) film na 7
Lukasz428

'Człowiek pogryzł psa' ma podobny ton.

Lukasz428

Tragedy girls dziewczyny tragedii idealnie pasuje

Monilunka7

O tym nie słyszałem. Będę musiał zobaczyć.

ocenił(a) film na 7
Lukasz428

Fargo (film) też miał ton czarnej komedii

TheGumber

Odczułam dokładnie to samo! Zdałam sobie sprawę z tego właśnie chyba podczas sceny z matką i dziećmi. A mój chłopak stwierdził, że zwariowałam xD

ocenił(a) film na 8
TheGumber

Najbrutalniejsza komedia wszech-czasów
Film jest doskonały w swoim absurdzie. Humor przeplata się z naturalistyczną przemocą.
Główny bohater jest bardzo nieporadny, dodatkowo ma nerwicę natręctw (troszkę przypomina Dzień Świra:)
Przez co wydaje się prawdziwy, jak toś spotkany na ulicy i filmowany z ukrycia, co przeraża bardziej
niż genialni filmowi zbrodniarze.
Ton komediowy jednak zanika gdzieś w połowie filmu, gdy Jack już nie stara się nawet ukrywać zbrodni.
Film zaczyna wtedy dławić poczuciem beznadziei i mroku.
Sporo genialnych dialogów np. teoria motywów zachowania seryjnego mordercy, wyjaśniona
za pomocą lamp ulicznych.
Ale nie dziwi mnie, że ludzie wychodzili z kina - wystarczy drobna scena z kaczuszką,
aby przekroczyć granicę do wytrzymania, a jest jeszcze scena z dziećmi....
Tak czy siak film robi piorunujące wrażenie.
Tylko dla osób o mocnych nerwach.

ocenił(a) film na 7
TheGumber

Chyba o to chodziło

ocenił(a) film na 5
TheGumber

humor jak humor, ale mnie rozwalił sam fakt że zabijał ludzi a mimo to nikt go nawet nie szukał, ani nikt nie szukał ofiar. A gdy poszło o "kradzież" policja zaraz miała go na celowniku. Kuriozalne to że nie napisze jak, film ogólnie OK ale brak w nim jakiegokolwiek sensu. Widać że taki oderwany od rzeczywistości gdzie głupota goni głupotę. Nie o to w nim chodzi, ale mimo wszystko jak przeciętny widz zacznie go oglądać to właśnie raczej z tych powodów da niską ocenę, a nie z powodu czarnego humoru czy że giną w nim dzieci i kobiety. No i film o co najmniej 30 - 40 minut za długi. Co również idzie na niekorzyść filmu.
Temu dziełu wyraźnie czegoś tu brakuję... Można powiedzieć że jest to taki niedoszlifowany diament.

TheGumber

O w mordę jeśli dla was to śmieszne to już dzwonie po psychiatrę POCZEKAJCIE!!!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones