PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=631979}
7,1 205 870
ocen
7,1 10 1 205870
6,8 36
ocen krytyków
Drogówka
powrót do forum filmu Drogówka

na temat poziomu przekupstwa i łapownictwa w naszym kraju.

Transparency International od lat regularnie publikuje swój CPI, Corruption Perceptions Index (ta nazwa pada zresztą expressis verbis w filmie!). Oto wybrane państwa z rankingu CPI za r. 2014. Wyższa pozycja - na 175 państw sklasyfikowanych – oznacza niższy poziom korupcji (w nawiasie: punktacja).
1 Dania (92 - najmniej skorumpowane państwo świata)
2 Nowa Zelandia (91)
3 Finlandia (89)
4 Szwecja (87)
[…]
12 Niemcy (79)
[…]
26 Estonia (69)
[…]
35 POLSKA (61)
35 Tajwan (61 – ex aequo z Polską)
[…]
51 Rep. Czeska (53)
[…]
54 Słowacja (50)
55 Łotwa (43)
[…]
58 Litwa (39)
[…]
119 Białoruś (31)
[…]
136 Rosja (27)
[…]
142 Ukraina (26)
[…]
174 Korea Płn. (8)
174 Somalia (8)

Żeby było jasne. Nie ośmielę się twierdzić, jakoby korupcja w Polsce nie była żadnym problemem! Ale zawarta w filmie opinia, iż jakoby jej poziom niewiele się różnił od poziomu afrykańskiego – jest głęboko nieprawdziwa. Spośród naszych bezpośrednich sąsiadów – jedynie Niemcy mogą się pochwalić poziomem korupcji niższym. Spośród zaś dawnych demoludów – jedynie Estonia nas wyprzedziła w zwalczaniu korupcji.

Ja tu nie pieję z zachwytu. Ja też zdecydowanie wolałbym zbliżać się do Danii i Nw. Zelandii, niźli do sąsiadów z południa regionu (czy południa Europy). Ale na pewno sprawy nie mają się aż tak źle, jak u Smarzowskiego. To, co twierdzi Smarzowski – to zwyczajnie nieprawda!

Film_Polski

A co twierdzi Smarzowski? Dokladnie co twierdzi aby mowic iz jest to nieprawda? Czy jest to film dokumentalny podwazajacy dane ktore przywolujesz ? Nie jest to film dokumentalny a fabula:-)

I najwazniejsze: Jak bardzo wiarygodbe sa te dane, jesli dotycza zagadnienia, ktore (w istocie) powinno byc nie udokumentowane/ nielegalne tzn. udana korupcja to taka, ktora nie zostala wykryta czyli nie mozna jej uwzglednic w zadnych statystykach.

I drugie najwazniejsze: Gdzies czytalem wywiad z rezyserem, tworcami filmu i jasno mowili ze przedstawiony obraz policji jest z przed 7-8 lat. chodzilo m.in. o to ze np.mundury wykorzystane w filmie sa wlasnie z okresu poczatku XXIwieku. Fabula to nie klamstwo, w tym przypadku mamy historie (oczywiscie podkolorowana) ale mysle ze nie przekoloryzowana :-)
Pozdrawiam.

RealKalps

1 Nie twierdzę, że rankingi Transparency International są stuprocentowo nieomylne. Wszelako na ich rzecz przemawia wieloletnie doświadczenie. Nie znam dokładnie ich technik pracy nad rankingami. Intuicyjnie przypuszczam, że specjalne znaczenie mają dla nich anonimowe ankiety ludzi biznesu spoza danego kraju, którzy kiedykolwiek próbowali tam prowadzić interesu. Tacy chyba nie mają szczególnego interesu by kłamać. Pewnie też pomijają jednostkowe opinie, nacechowane uprzedzeniami osobistymi...

2 Pretensję do reżysera Smarzowskiego mam o to, że od lat lubuje się w wyszukiwaniu wyłącznie najczarniejszych aspektów życia. Ja doskonale rozumiem, że: bieda, chamstwo, knajactwo i wulgarny język, patologia, pijaństwo, prostytucja, przekupstwo, zdrada - one wszystkie istnieją w realnym życiu. Ale chyba NIE TYLKO one, bo przecież gdyby tylko to nas spotykało, to wtedy nic innego, tylko się obwiesić!
O bardziej wyważone widzenie świata by się prosiło.

Film_Polski

Zgoda. Ale od wywazonego kina mamy innych tworcow. Musi byc taki Smarzowski ktory bedzie penetrowac te ciemne obszary naszego zycia, naszego kraju... Tych przyjaznych "tworcow" widzacych pozytywne strony jest naprawde pod dostatkiem. Ale rozumiem Cie. Byc moze Twoj poglad bierze sie z tego ze doceniasz jego prace i chcialbys zobaczyc go w innej odslonie. Rozumiem to. Ale jednoczesnie jestem za brudnym, negatywnym Smarzowskim :-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones