PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=792499}

Eter

5,4 2 765
ocen
5,4 10 1 2765
4,4 19
ocen krytyków
Eter
powrót do forum filmu Eter

Reżyser zaangażował do ról w swoim filmie znanych aktorów, podczas gdy mógł zatrudnić amatorów. Efekt byłby ten sam. Przy źle napisanych postaciach nie ma znaczenia czy gra Chyra, czy twój sąsiad z góry, i tak wyjdzie to źle i nienaturalnie.
A postacie napisane przez profesora Zanussiego są jak kukiełki, które tylko z pozoru przypominają ludzi. Nie ma w nich pierwiastka ludzkiego, nie ma emocji i autentyczności.
Mamy tu dwugodzinne przedstawienie luźno oparte na micie Fausta, mające zawierać elementy metafizyczne. Tylko, że ta rzekoma metafizyka w ogóle nie intryguje. Co z tego, że ona tam jest skoro bardziej interesuje mnie mój zegarek niż doszukiwanie się podwójnych znaczeń w poszczególnych scenach.
A gdy wydaje się, że w końcu te 2 godziny upłynęły nadchodzi druga część filmu, czyli profesor Zanussi prowadzący za rączkę przez kolejne sceny i pokazujący placem "ten koleś to diabeł".
Jedynym plusem filmu jest udźwiękowienie, na które tak wiele osób narzeka w obecnym polskim kinie. Tu wypada ono wzorcowo, chodź lip-sync postaci diabła nie jest idealny.
Osobiście za największy plus mojego wyjścia na Eter uważam to, że po seansie było spotkanie z Krzysztofem Zanussim, którego bardzo cenię, a na którym bardzo się dzisiaj zawiodłem. Jest to człowiek, który ma dużo do powiedzenia, ale niestety coraz rzadziej za pomocą filmu.

ocenił(a) film na 6
schmetterling_v1

To chyba byliśmy na tym samym seansie

ocenił(a) film na 4
Agatonik

Jeśli nowe Horyzonty to na pewno.

ocenił(a) film na 6
schmetterling_v1

Nowe Horyzonty - oczywiście

ocenił(a) film na 3
schmetterling_v1

Zupełnie nie zgodzę się, że udźwiękowienie jest tu na plus. Może nie jest aż tak tragiczne jak w najgorszych przykładach, ale są standardowe problemy z takim balansowaniem miksu dźwięku, że efekty dźwiękowe z tła zagłuszają dialogi uniemożliwiając ich zrozumienie. I w tym filmie nie można tego braku zrozumienia zwalać na dykcję aktorów, bo dotyczy to m.in. Chyry, który jednak potrafi wyraźnie się wysławiać. Nie można też zwalać na brak funduszy na postsynchrony, bo wyraźnie słychać, że wiele kwestii było dubbingowanych lub dogrywanych w studiu a i tak miks dźwięku jest zrobiony na maksimum dramatu (czy też może horroru) a nie dla maksymalizacji zrozumienia kwestii aktorów.

Gdyby napisy były na 100% kwestii a nie tylko dla wybranych nie polsko-języcznych to mogło by to ujść. A tak wyszło jak zwykle.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones