PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=343817}
4,6 17
ocen
4,6 10 1 17

For Eyes Only
powrót do forum filmu For Eyes Only

kuriozum

ocenił(a) film na 1

Żenujący film o "bohaterach" z NRDowskiej Stasi. Omijać z daleka. Niesmaczna podróbka Bonda

ocenił(a) film na 6
jos_fw

Skoro kuriozum, to czemu "omijać z daleka"?

Wg. mnie film całkiem sympatyczny. Owszem, perfidna propaganda, ale sprawnie zrealizowana, wystarczy trochę dystansu i sympatycy kina euro-spy mogą spokojnie oglądać.

ocenił(a) film na 1
kangur_msc_CM

Nie mogę się z kolegą szacownym kolegą Kangurem zgodzić. Można dokonać (umownego, rzecz jasna) podziału filmów wg kryterium ich nikłości na: a) filmy nikłe, lecz zabawne (takie pod skrzynkę piwa); b) filmy nikłe drewniane, piły mechaniczne, dęte - do tej kategorii zaliczam inkryminowany film.

ocenił(a) film na 6
jos_fw

Whatever, ja dzielę je na te, które oglądałem z przyjemnością i te, które oglądałem bez niej. Ten trafia do pierwszej kategorii. I nadal upieram się, że rzeczy kuriozalnych, z definicji się nie unika - one ciekawią. Tyle, że akurat omawiany film nie jest zbyt kuriozalny. Powiedziałbym wręcz, że jest standardowy i nic dziwnego w nim nie uświadczyłem. Klasyczne wykorzystanie kina rozrywkowego w celach propagandowych - gdzie w tym kuriozum? Kuriozum to by było, gdyby w RFN nakręcili film proamerykański ;)

ocenił(a) film na 1
kangur_msc_CM

Słowo "kuriozalny" jest bardzo pojemne i mieści w sobie synonimy m.in. "błazeński", "bezsensowny", co raczej nie nastraja do optymistycznego obcowania z przedmiotem tak dookreślonym; i wcale nie jest (nie musi) być tak, że "rzeczy kuriozalnych z definicji się nie unika". Czasem zalecane jest postępowanie odwrotne. Co do standardowości - rzecz znów umowna; ludzie młodzi nie są zaznajomieni z radosną twórczością socrealistyczną i na opowieść o traktorzystce podwajającej planowe obsiewy zareagowaliby raczej niedowierzaniem, mimo, że w swoim czasie takie robótki były standardowe.

ocenił(a) film na 6
jos_fw

Aha, ok. Ja tam się trzymam tego: "kuriozum, curiosum [wym. kuriozum] «rzecz lub zjawisko osobliwe, budzące zdumienie swą niezwykłością lub dziwacznością» " [sjp pwn]

Co do młodzieży: masz rację, ale fakt, że coś młodym, niedoświadczonym ludziom wyda się dziwne, nie znaczy jeszcze, że należny przypinać owemu podmiotowi określania pokroju "dziwactwo".

Ale to tylko moja opinia. Temat nie jest wart wałkowania go dłużej.

ocenił(a) film na 1
kangur_msc_CM

Jeśli postawimy nacisk na dziwaczność, to znajdziemy cień kompromisu. W języku polskim jednak "kuriozum" niemal zawsze używane jest z wyraźna nutą pejoratywną. Dziwne, bo nienormalne. Niezwykłe, bo nieudane.

ocenił(a) film na 6
jos_fw

To pewnie wynika z tego, że jestem nienormalny :) Np. pustostany mnie nie "straszą", tylko przyciągają. Sam chyba jestem kuriozalny.

ocenił(a) film na 1
kangur_msc_CM

Ja tam też dobrze się bawię przy słabiźnie. Nie jesteś sam. ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones