PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=664974}

Frank

6,8 33 211
ocen
6,8 10 1 33211
6,6 24
oceny krytyków
Frank
powrót do forum filmu Frank

Z miłości do...

ocenił(a) film na 6

Hit spod znaku kina niezależnego: pokraczny hipster/domorosły kompozytor i zgraja dziwaków, tworzących muzykę alternatywną. Na jej czele stoi oryginał nad oryginały, tytułowy Frank, ukrywający twarz pod wielką plastikową głową. Intrygująca w wielu momentach komedia (komediodramat?), która przejawia też niestety tendencję do pewnej "rozlazłości". Osobiście, prezentowany tutaj typ humoru jakoś do mnie nie trafił (co najdziwniejsze, rzecz reklamowana jest jako "czarna komedia", co jest nieco mylące), ale całość broni się za sprawą klimatu, paru fabularnych zwrotów i... Michaela Fassbendera w kluczowej roli upośledzonego geniusza. Ten facet jest doskonały nawet wtedy, gdy nie widzimy jego oblicza. I do tego jak śpiewa (pal licho teksty)! Dla melancholijnych.

ocenił(a) film na 9
Caligula

SPOILER
On nie był upośledzony, był chory psychicznie.

A film cudowny :)

margaret_mitchell

(SPOILER)
był trwale niepełnosprawny, więc słowo "upośledzony", chociaż niezbyt miłe i pewnie mało eleganckie, od biedy może być

ocenił(a) film na 7
idas15

Co to znaczy trwale niepełnosprawny? Upośledzony też nie był. Dlaczego nie używać słownictwa użytego w filmie?

Lukas15

(SPOJLER)
pewnie że można używać słownictwa użytego w filmie, ale "choroba psychiczna" to nie jest coś co się wyklucza z "niepełnosprawnością":P przypominam że niepełnosprawność nie musi być fizyczna.
choć film nie daje na ten temat zbyt wiele informacji, możemy raczej stwierdzić że Frank nie ma żadnej przejściowej "choroby" którą można wyleczyć, albo która mu minie. Frank nie jest w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie, i gdyby to było prawdziwe życie, to zapewne nie podróżowałby sam (czy z jakimiś postrzelonymi kumplami) za ocean, tylko byłyby zdany na łaskę rodziny. najprawdopodobniej nie miałby pracy i nie mógłby funkcjonować w samodzielnie. w Polsce pewnie orzeczono by mu niepełnosprawność (1-ego albo 2-ego stopnia) i dostawałby rentę (oczywiście głodową, ale to inny temat:P). słowem, przesrane, i jeśli miałeś dodatkowego pecha i urodziłeś się w złym miejscu to wszyscy mają cię w dupie bo nie wiedzą co z tobą zrobić. to właśnie miałam na myśli pod "trwale niepełnosprawny".

ocenił(a) film na 10
idas15

[SPOILER]
Żaden ze mnie psycholog, ale mi się bardziej wydaje, że on miał bardzo silną fobię społeczną (albo inną) i coś w rodzaju osobowości unikającej albo kompletnego braku wglądu w siebie (po prostu kompletnie wypierał swoje prawdziwe cechy zastępując je wymyśloną tożsamością). Głowa miała fizycznie osłonić go przed światem, ale też oddzielić świat od niego. Tylko przy bezwarunkowej akceptacji (zauważcie, że Frank zgadza się wystąpić gdy słyszy ile ma fanów i koniecznie chce zagrać 'łatwą do polubienia piosenkę', po polsku niefortunnie przetłumaczoną jako 'fajną') jest w stanie jako tako się otworzyć. Jest powiedziane, że miał trudne dzieciństwo.
Okej, jak mówisz "Frank nie jest w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie" to się zgadzam. Raczej nie był w stanie wejść w związek albo funkcjonować bez osłony, jaką była głowa. Ale moim zdaniem, gdyby to było 'prawdziwe życie', to jego losy mogłyby się ułożyć całkiem podobnie. Tylko po prostu wsadziliby go do psychiatryka od razu i pewnie z upływem czasu albo wyleczyli, albo głowę zastąpiłby czymś innym (np. jakąś inną pozorną osłoną albo wręcz całkowitą izolacją). O ile z definicji 'upośledzenie' pasuje, to wydaje mi się, że powinno się unikać tego terminu w stosunku do Franka, bo wywołuje inne skojarzenia niż 'choroba psychiczna'. Bo z całą pewnością można powiedzieć, że był psychicznie chory.
Z ciekawości - czemu renta? Bo facet reaguje skrajną agresją na próby zdjęcia sztucznej głowy? Mi raczej pasuje długi, przymusowy pobyt w szpitalu psychiatrycznym :) Albo krótki, jeśli akcja działaby się w Polsce. I przydzielenie, prawdopodobnie beznadziejnego, terapeuty.

ocenił(a) film na 8
Myaim

Ja mysle, ze koniec daje pewna nadzieje, ze Frank sie otworzy i nie bedzie juz chodzil wszedzie z ta glowa. To dobry krok. To mogla byc silna fobia spoleczna. Jednak nie jest to niewyleczalne.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones