PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=599716}
6,7 1 903
oceny
6,7 10 1 1903
6,0 3
oceny krytyków
Harakiri: Śmierć samuraja
powrót do forum filmu Harakiri: Śmierć samuraja

Jestem "świeżo" po oglądnięciu Śmierci samuraja i w mojej ocenie jest to bardzo dobra produkcja. Uwielbiam takie historie, jest dużo lepsza od podobnych Chińskich (w których ludzie mają nadludzkie moce). Smutna, mroczna historia w tle staro - japońskich zwyczajów gdy honor decydował o ludzkim losie, śmierci i życiu. Ciekawym "zabiegiem" w filmie jest ograniczenie liczby walk. Mogło by się wydawać, że w harakiri ludzie powinni padać od miecza co kilka minut, jednak tak się nie dzieje. Jest tylko jedna scena walki, realnie wyglądająca, uzasadniona fabułą i w świetnej choreografii.

Mam jednak jedno pytanie, film oglądałem późną porą na dość dużym zmęczeniu i nie do końca zrozumiałem końcowej sceny z kostiumem samuraja. Pan wraz ze swoją świtą udają się do swojego zwierzchnika i obdarowują go zbroją, o co w tej scenie chodzi? Tzn domyślam się lecz mogę się mylić.

ocenił(a) film na 9
shinobi82

To nie tak. Ta zbroja należy do Pana, którego w zamku nie było. Ten kulejący, który przewija się przez cały film był jego rządcą. Jego obowiązkiem była ochrona tej zbroi i honoru rodu. Chociaż cały czas rozprawiał o honorze, nie wykazał się nim gdy chodziło o niego samego. Pan oczywiście zauważył zmianę, ale został oszukany, że zbroję wypolerowano aby wyglądała lepiej. Nikt nie przyznał się do tego co zaszło, bowiem wszyscy byli zhańbieni tym, że pokonał ich jeden wojownik z bambusowym mieczem i tym, że ucierpiał honor Pana. Właśnie o tym jest ten film, o hipokryzji i tchórzostwie i o odwadze i honorze. Świat wszak nie jest czarno biały.
Sam film jest raczej piękną bajką. Ale jak przyjemnie się to ogląda. Od człowieka, który wiele lat ćwiczy Iaidō usłyszałem kiedyś, że wymiana ciosów w prawdziwej walce rzadko przekraczała trzy uderzenia i nigdy nie dochodziła do pięciu. Drugie lub trzecie w zależności od kombinacji było już śmiertelne. Czasem dla obu szermierzy.

antyspamblood

Wielkie dzięki za wyjaśnienia;) racja tej hipokryzji w filmie było dużo, chłopaczka zmusili do samobójstwa a sami nie potrafili godnie nie tyle umierać co nawet żyć...
Ps. szkoda, że nie zapytałeś tego człowieka ile ciosów należy zadać by przeciwnik padł od bambusowego miecza:)

shinobi82

Właśnie idą napisy koncowe....na Ale kino

Cóż....nic sie nie zmieniło od tamtych czasów.
Próżno szukać honoru wśród możnych tego świata :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones