PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=449118}

Klasa

Entre les murs
6,7 7 696
ocen
6,7 10 1 7696
7,1 9
ocen krytyków
Klasa
powrót do forum filmu Klasa

Nich mi ktoś odpowowie:

użytkownik usunięty

czy w naszych gimnazjach 14-, 15-latkowie też się tak zachowują? Też są tacy robuchani i mają nauczycieli za nic? Prosiłbym o wypowiedź kogoś kto ma doświadczenie pedagogiczne. Ja wiem że są różne szkoły, różne klasy, ale nie uwierzę że są aniołkami, słyszałem już to i owo...
Chodzi mi o to czy a jeśli tak - to jak bardzo nasza młodzież "dorównuje" tej z filmu.

ocenił(a) film na 7

Doświadczenia pedagogicznego nie mam, ale jestem dość uważnym obserwatorem. Rok temu skończyłam gimnazjum. Była to szkoła publiczna, tak jak i podstawówka w dużym mieście, bo w Krakowie. W polskich szkołach problem jest innego gatunku. Polskiej szkole bliżej to tej estońskiej z filmu Nasza Klasa, gdzie szykanuje się jednego ucznia. W gimnazjach, gdzie rzeczywiście średnia wieku jest idealna dla tworzenia agresji, jest niewesoło i niebezpiecznie. Wszystko jego, czy przez to, że reprezentujesz jakąś subkulturę, czy nosisz za drogie ubrania, czy twój tata przyjeżdża po Ciebie mercedesem, czy jesteś za gruby mogą się nad Tobą znęcać. U nas popularne są dźgania nożem na szkolnych dyskotekach, niszczenie ubrań, dosypywanie nauczycielom (również dyrekcji) różnych specyfików do herbaty, picie wódki na przerwach i wciąganie kwasu cytrynowego na lekcjach. Uczeń potrafi podczas omawiania wiesza na pytanie polonisty odpowiedzieć "ja w tym wierszu nic k***a nie widzę". Dzieciakom z wielkich blokowisk ciężko wpajać jakąkolwiek wiedzę, bo nie znają pojęcia dyscypliny, ambicji i na niczym im nie zależy. Często mają jakieś problemy rodzinne, czy są wyśmiewani na osiedlu i nie chcą się uczyć, bo po co? Przecież Kamienie na szaniec nie będą mu potrzebne podczas pracy w zakładzie, czy pilnowania parkingu.
Należy tym samym nadmienić, że takich nauczycieli jak główny bohater filmu w Polsce nie spotyka się w złych szkołach prawie w ogóle. Wszyscy charyzmatyczni nauczyciele z pasją uczą w szkołach, gdzie dużo łatwiej dogadać się z młodzieżą, bo jest inteligentna i wyselekcjonowana przez rekrutację. Wiem, bo sama z przeciętnego gimnazjum trafiłam do jednego z najlepszych liceów ogólnokształcących, gdzie komfort pracy nauczyciela jest nieporównywalny z gorszymi szkołami.

ocenił(a) film na 7
klaudia_olender

Bardzo ciekawa opinia.
Rzadko czytam długie komentarze, ale Twój był tego naprawdę wart.

użytkownik usunięty
klaudia_olender

O mój Boże... Sam chodzę do publicznego gimnazjum i niektórzy nie szanują dyrektora nauczycieli, ale żeby "ja w tym wierszu nic k***a nie widzę"... no to chyba tylko do starej nauczycielki od niemieckiego xD. Nie wiem do jakiego gimnazjum chodziłaś, ale normalne gimnazja tak nie wyglądają. Ja akurat mieszkam w małym mieście, a dźgania nożem na dyskotekach to tam chyba nigdy nie było. "Picie wódki na przerwach"... hmmm... u mnie nauczyciele są dość czujni i nie zdążyła byś powiedzieć, że nic nie piłaś, a już by twoi rodzice byli u dyrektora. No nie mówię, że nie piją, ale na pewno nie w szkole (no chyba, że na jakichś imprezach). Jak dobrze się ubierasz i masz jakieś dobre ciuchy, twój tata przyjeżdża po Ciebie mercedesem, to zaraz cię wypatrzą i raczej się z tobą "zaprzyjaźnią" jeżeli mogę to tak nazwać, a raczej przyjaźń na kasę. No w każdym razie nie zgadzam się z twoją opinią na temat polskich gimnazjum, a przynajmniej nie wszystkich, a znam też gimnazjum z większego miasta i tam też nic takiego się nie dzieje.

ocenił(a) film na 5

Napisałeś "do starej nauczycielki od niemieckiego" nawet jeśli to był żart
- był nie na miejscu i właściwie z miejsca zaprzeczył temu, co napisałeś
potem, drogi użytkowniku...
Porównując to do filmu... Zdarza się. Ale tak jak w filmie jest to złe
gimnazjum tak i u nas takie się trafiają... Były przecież sytuacje
przemocy wobec nauczycieli, a już często wobec uczniów. Niewiele się to
różni... Ludzie wszędzie są tacy sami.
Problemem, którego u nas brak jest brak wielonarodościowych klas, w Polsce
ludzie z Chin, Afryki etc. mogliby mieć większe problemy niż gdyby mieli
uczyć się we Francji.

BialyKruk

Wszystko zależy od klasy. W jednej ludzie będą zachowywali się tak, w innej inaczej. W prawie każdej szkole są klasy spokojniejsze jak i klasy bardziej agresywne, zarówno w stosunku do nauczycieli jak i do innych uczniów.

ocenił(a) film na 7

Akurat w tym filmie najbardziej irytowała mnie postac nauczyciela. Oczekiwał on od uczniów szacunku sam traktując ich jak gorszych od siebie. Na początku nei było z nim takiego problemu ale później, kiedy zaczął zachowywać się w stosunku do uczniów w taki a nie inny sposób powoli go tracili co jest zrozumiałe. Jak w ogóle można się tak zachowywać: zwyzywał uczennice od głupich pizd i nie widział w tym nic złego - sam w scenie na boisku powiedział uczniom że jest nauczycielem i może robić co chce.

ocenił(a) film na 9
barney_w_spodnicy

Czy ja wiem. Owszem zachował się nie poprawnie nazywając uczennice "putasse" co jest określeniem pejoratywnym i wulgarnym, ale nie zapominajmy o tym, że na początku starał się być uprzejmy i spokojny, poprawiał i dawał nagany, ale w sposób odpowiedni. Jednak w końcu nie wytrzymał, bo uczniowie go nie szanowali i - wg mnie - nie robili tego od samego początku. Nie widział poprawy w ich zachowaniu, więc w końcu puściły mu nerwy, co jest normalne - jest człowiekiem jak każdy inny. Oczywiście, możemy się zastanawiać czy postąpił słusznie, czy nie mógł się powstrzymać, ale myślę, że każdy na jego miejscu w końcu by się tak zachował, nie widząc poprawy w zachowaniu ludzi, których chciał nauczyć szacunku przez tak długi czas. Przecież uczył tą klasę już któryś rok z kolei, więc jak widać w końcu pękł.

ocenił(a) film na 9
Pemol

zgadzam się całkowicie z twoją oceną. Początkowo chciałam sama napisać odpowiedź barneyowi, ale też mi się wydaje, że nauczyciel po prostu nie wytrzymał. Swoją drogą podobało mi się, że we Francji nikt nie ocenił negatywnie jego zachowania.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones