PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=810402}

Kler

7,0 200 761
ocen
7,0 10 1 200761
6,7 47
ocen krytyków
Kler
powrót do forum filmu Kler

Ostatnia scena

ocenił(a) film na 8

Teraz oglądając film po raz drugi na ekranie tv, zobaczyłem coś co wcześniej mi umknęło. W ostatniej scenie gdy ksiądź się spala żywcem i kamera odjeżdża, ludzie zgromadzeni w okół niego tworzą trójkąt równoboczny, a jego centrum jest płonący punkt no wiecie wychodzi z tego symbol tak dobrze kojarzony z New age. Jestem pewien że był to zabieg celowy, pytanie brzmi tylko czy jest to tylko element chumorystyczny lub czy kryję się za tym coś mroczniejszego, a wy co myślicie?

ocenił(a) film na 9
Lodowy

Wiele wartościowych filmów, szczególnie dramatów obyczajowych lub biograficznych, warto obejrzeć dwa razy, z pewnym odstępem czasu. Nagle wyłapuje się różne niuanse czy smaczki, a nawet zaczyna odmiennie interpretować fabułę.

ocenił(a) film na 8
Lodowy

W każdym filmie Smarzowskiego jest podobny motyw, gdyż ostatnia scena polega na tym, że kamera unosi się wysoko, pokazując wszystko z góry. Jest to bodajże nawiązanie do obrazów niderlandzkich z XV i XVI wieku. W wypadku "Kleru" jest to nawiązanie do symbolu Oka Opatrzności - używanego zarówno przez masonerię, jak i przez katolików,. Symbol ten jest wykorzystywany na różne sposoby, jest w logach firm, w herbach miast czy na banknotach. Zapewne Smarzowski chce widza skłonić do refleksji, że o to członkowie kleru, czyli "słudzy Boży", zachowują się w sposób niegodny tego miana, choć każdy z czterech głównych bohaterów filmu (księża i arcybiskup), robi to w inny sposób. I że wszystkie ekscesy, zamiecione pod dywan przez Kościół, są jednak widziane przez Boga.

Lodowy

A nie symbol Trójcy Świętej? Oko w trójkącie? Symbol Boga? Dla mnie było to jak przekaz, że Bóg jest podstronie Jakubika.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones