PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=870175}

Kos

7,3 19 666
ocen
7,3 10 1 19666
7,8 48
ocen krytyków
Kos
powrót do forum filmu Kos

Dowolny moment z życia Kościuszki nadaje się niezły film. Z tego co słyszałem jest grubszy hajs na produkcję - to dobrze, znaczy że jest polityczne zielone światło. Braciak może mało podobny, ale jak dobrze zagra to będzie spoko. Najważniejsze żeby nie było komedii w stylu filmów z Karolakiem, chamstwa w stylu Vegi, politycznej piany w stylu Holland oraz dialogów na poziomie Klanu. Zasługujemy na kawał porządnego kina, mam nadzieję że twórcy również tak uważają i obędzie się bez laurkowania.

Z pozytywów: widać że kasa poszła na scenografię i kostiumy bo wygląda to mega klimatycznie. Mamy też Eazy-E, super zagrał w SooC, liczę że tutaj też będzie nieźle. Jeśli chodzi o polską obsadę, tutaj bywa różnie, mam nadzieję że nie będzie przesadnie w zbyt teatralnym stylu.

I na koniec pamiętajcie, nie każdy polski film musi być o piciu wódki i depresyjnym szarym społeczeństwie.

Dla mnie ten film ma szansę przełamać słabą passę ostatnich dekad degeneracji polskiego kina. Kto wie, może nawet znajdzie uznanie za granicą jeżeli będzie naprawdę dobrze, jak już pisałem materiał na film jest wysokiej jakości.

EMERSION

Według wstępnych deklaracji budżet miał wynosić 23,5 mln zł (pytanie czy udało się zebrać taką kwotę), ale to nie jest film robiony z rozmachem, nie będzie tu np. scen batalistycznych, więc wizualnie może być nieźle.

Zdjęcia się już zakończyły więc pozostaje mieć nadzieję, że fabuła będzie dobra i trzymająca w napięciu, ALE... po przeczytaniu kilku opisów filmu i wywiadów mam pewne obawy.
Po pierwsze że Kościuszki w tym filmie może być mało, a głównym wątkiem będą losy Ignaca i Domingo, zresztą w jednym z wywiadów sam reżyser przyznał że głównym bohaterem jest Ignac, a po drugie coś mi podpowiada że twórcy zamiast na fabule, skupią się na moralizatorstwie i "politykowaniu", bo sporo wspominali np. o porównywaniu niewolnictwa w USA do pańszczyzny w Polsce, czy o konieczności pokonywania wzajemnych uprzedzeń i różnic. Obawiam się że wplotą te wątki w fabułę z gracją słonia przebiegającego przez skład porcelany.

Też chcę żeby ten film okazał się dobry. Osobiście uważam okres schyłku I RP za bardzo ciekawy i idealny np. na film/serial szpiegowski, może jeśli "Kos" osiągnie sukces to ktoś podejmie ten temat.

BartekJerzy

Wiadomo że nie będzie 100 milionów dolarów na film ale nie trzeba kupy siana żeby film był dobry. Jeśli chodzi o sceny batalistyczne to nie będę żałować. Gdyby były to pewnie by wyglądały fatalnie, pozatym nie każdy film musi być Rambo. Natomiast twoje słowa o moralizowaniu trochę mnie martwią. Mimo wszystko liczyłem na film o Kościuszce. Trochę skucha.

BartekJerzy

Jak to - film o powstaniu kościuszkowskim bez scen batalistycznych? To bez sensu.Powinny być sceny batalistyczne.

EMERSION

Niedługo ma być premiera, a zatem można szykować się do zakupu biletów. Lubię filmy kostiumowe i historyczne. Wybiorę się jak tylko wejdzie do kin.

jerywons

Ja rowniez! Kostiumowe filmy to jedne z moich ulubionych. tym bardziej chetnie zobacze film o tak dobrej obsadzie aktorow

agacia1992

Moje rowniez, a polski kostiumowy film? W to mi graj, panie rezyserze!

agacia1992

Mam podobne odczucia i oczekiwania. Wszędzie same dobre recenzje, nagdroda na festiwalu w Gdyni. Niektórzy piszą, że Kos lepszy od oscarowych Chłopów...

ocenił(a) film na 8
panpankracy1

Jakich oscarowych chłopów? xD

jerywons

Czekam na ten film i czekam... premiera zostala przesunieta bodajze, ale spokojnie, doczekamy!

EMERSION

Zobaczymy jak wyszło, widziałam zajawke, wygląda nieźle.

EMERSION

Ahh... jak ja czekam na ten film! Niebanalny, swietnie obsadzony, z pazurem i pomyslem. Wiecej takiego kina polskiego, prosze heart

maksymilian_pankiewicz

Dokladnie tak. odnosze wrazenie, ze to bedzie najgoretsza premiera roku

maksymilian_pankiewicz

bylam na pokazei przedpremierowym i naprawde ciesze sie, ze doswiadczyla tego, czego doswiadczylam na pelnej sali kinowej. Polecam z calego serca <3

EMERSION

Jest! Dawno nie widzialem tak dobrego filmu, tak charakternego, tak "jakiegos" na tle polskich filmow. To byla prawdziwa uczta dla kinomana. Polecam kazdemu, bez wyjatkow.

biernas_89

To prawda - to prawdziwa uczta dla kinomana

EMERSION

Swietny film. Jedyny w swoim rodzaju. Wytrawny fan kina dlugo musial czekac na polski odpowiednik swiatowej klasy filmu jak u Tarantingo, ale wreszcie sie doczekal. Po pokazie przedpremierowym zalecam dowiedziny w kinie - warto,

ocenił(a) film na 8
EMERSION

Ostatnie 15 lat życia już takie fascynujące nie były. Szwajcaria, wypadzik do Wiednia by spotkać się z emisariuszem cara, pisanie pamiętników, testament. Miał już swoje lata...

EMERSION

Dałem się namòwić na premierę. Nie nastawiaj się- jak ja - na dobre kino. To propaganda pedagogiki wstydu, nie zostawiająca widzowi żadnej przestrzeni samodzielności. Teatr telewizji przy kolacji w stylu Tarantino. Polacy muszą odpracować BLM i stać się woke. Bo też mieli niewolnictwo a mentalność gorszą niż hitlerowcy, łącznie z ofiarami, za wyjątkiem niektórych kobiet. Bardzo dobre aktorstwo a w wypadku Więckiewicza - wybitne - nie zmienia mojej oceny. Film biegunowo odległy od Bożego ciała, gdzie niczego nie kazali Ci myśleć. Co do kwestii prawdy historycznej - jak widzisz wybuchła tu dyskusja czy NSDAP byłà lewicowa - polecam tekst zmarłego Krzysztofa Karonia https://www.bibula.com/?p=98221

szwedaboguslaw

Teoria pedagogiczna nie zna terminu "pedagogika wstydu". A już na pewno za granicą nikt nie słyszał takiej frazy. Nie używaj publicystycznym neologizmów.

Trojden

Wypowiedzi ad personam zostaw dla neomarksistów i liberałów. Pedagogika wstydu to pojęcie z obszaru propagandy. Tak jak np. mother company nie dotyczy relacji rodzinnych tylko nauk ekonomicznych a teoria strun - fizyki a nie muzyki. I jest - jak najbardziej zrozumiałym zwrotem zagranicą, szczególnie w jezyku tworców tej strategii manipulacji czyli niemieckim i rosyjskim. Bez odbioru.

szwedaboguslaw

Ad personam? Nawet nie wiesz, co oznacza ta fraza. Tak jak nie potrafisz zdefiniować "neomarksizmu", który w dodatku stawiasz obok liberalizmu, używanego przez siebie jako obelgi (wnioskując z kontekstu). Szlachcice stanowili w I RP kilka procent ludności, teraz ich potomkowie to również nie więcej niż kilka procent ludności Polski. Większość pozostałych to potomkowie pańszczyźnianych chłopów, czyli w głównej mierze ofiar tych szlachciców. Proporcje nieporównywalne do proporcji białych i czarnych w USA. A Krzysztof Karoń to żaden politologiczny autorytet, tylko tropiciel "neomarsizmu". Samo "woke" znaczy "przebudzony" (w sanskrycie: budda) - zaś neologizmu "wokeizm" nikt nigdzie nie zdefiniował.

ocenił(a) film na 7
szwedaboguslaw

Was prawaki to trzeba leczyć psychiatrycznie z Waszym fetyszów i fobii, podobnie jak lewaków.

ocenił(a) film na 10
EMERSION

Najlepszy film, jaki widzialem na naszym rodzimym polskim ekranie. Cos wspanialego.

EMERSION

Warto zobaczyć ten film?

ocenił(a) film na 3
AndrzejChyra4

Jeśli liczysz na film o Kościuszce - nie idź. To zwykły false advertising, ten film nie jest o Kościuszce a zamiast Kościuszki można by tam wstawić kogokolwiek innego. Ten film jest filmem w Tarantinowskim stylu o bękarcie Ignacym. 10 min temu wyszłam z seansu i jestem zwyczajnie zła na ten film.

victorion

Dzieki za odpowiedź.

ocenił(a) film na 9
victorion

Jeżeli spodziewałaś się filmu pokroju Napoleona który miał być filmem historycznym to masz rację. Ale nie zgodzę się z tym co napisałaś odnośnie false advertising. Osoba Kościuszki tutaj pasowała ze względu na czarnoskórą postać towarzysza i koncepcję porównania niewolników do sytuacji chłopów pańszczyźnianych. W rzeczywistości Kościuszko miał czarnoskórego służacego - Jean Lapierre i jego towarzyszem podczas wojny o niepodległość Stanów był również czarnoskóry Agrippa Hull. W testamencie Kościuszko zapisał zresztą pieniądze na wykupienie niewolników. Testament nie został zrealizowany przez jego wykonawce - Thomasa Jeffersona. Więc nie mógłaby to być postać kogokolwiek innego niż Kościuszko.

ocenił(a) film na 3
Prowe

To czy postać Kościuszki pasowała czy nie, nie ma wpływu na to że film w zwiastunie jest prezentowany jako film o Kościuszce a w rzeczywistości jest o bękarcie - to jest cały problem. False advertising to reklamowanie towaru w sposób nie odpowiadający rzeczywistości i w przypadku tego filmu ma to miejsce. Reklama nie odpowiada zawartości, zwiastun nie reprezentuje fabuły. To nie jest film o Kościuszce chociaż jest tak reklamowany.

Prowe

Biorąc pod uwagę, że "Kos" jest bardziej wariacją na temat historii i kostiumowym filmem akcji niż filmem historycznym, i że stosunkowo mało jest w nim Kościuszki (brak tu nawet bitwy pod Racławicami, z której Kościuszko najbardziej zasłynął), zaś odtwórca głównej roli nie przypomina swojej postaci, to można uznać, że wątek Kościuszki jest w dużej mierze pretekstowy. A sam film z założenia miał być opowieścią z nurtu ludowej historii Polski inspirowanej stylem Quentina Tarantino. Film o Kościuszce bez powstania kościuszkowskiego i bitwy pod Racławicami nie jest filmem o Kościuszce.

EMERSION

Mi się bardzo podobał. Dawno nie widziałam tak dobrego polskiego filmu. Jestem wielką fanką filmów kostiumowych. Ten zrobił na mnie ogromne wrażenie.

EMERSION

Jak dla mnie to dobry i dopracowany pod względem szczegółów film. Plus też za to, że został stworzony przez Polaków. Fabuła jest ciekawa i wciągająca. Jest kilka zabawnych scen. Nie ma ideałów, ale Kos po obejrzeniu zajmuje wysokie miejsce na mojej liście ulubionych filmów.

EMERSION

Moim zdaniem ten film już przełamał słabą passę polskiego kina. Dostał Złote Lwy co mówi nam, że nie jest to byle co ;) Obsada marzenie. Świetnie wypadli, zwłaszcza Jacek Braciak (jestem wielką fanką). Jestem zadowolona, że wybrałam ten tytuł do obejrzenia w kinie :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones