PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6867}
7,2 3 403
oceny
7,2 10 1 3403
7,3 6
ocen krytyków
Krajobraz po bitwie
powrót do forum filmu Krajobraz po bitwie

Oj wpadka...

ocenił(a) film na 5

Tego jestem pewien, ale do końca nie wiem czy Wajdy, czy może moja.
Czy to ja jestem tępy i tego filmu nie zakumałem, czy jednak Wajda zrobił film, który w ogólnym rozrachunku okazuje się być, delikatnie mówiąc, nieudanym?
Rozumiem ogólny zamiar, chęć pokazania tego dramatu pseudo- wolności, tęsknoty za Ojczyzną itd. Moim zdaniem jednak reżyser nie potrafił sprecyzować co tak naprawdę chce przekazać. Wyszedł z tego niespójny bełkot, zlepek nieudolnie metaforycznych scen, które są okropnie chaotyczne. Sceny nie wynikają z poprzedzających, sprawiają wrażenie jakby wrzucono je do kotła i solidnie zamieszano. Oczywiście nie jest tak przez cały film. Kilkukrotnie udało się wpleść w to wszystko interesujące i mądre kwestie. Myśli jest tu na prawdę wiele, ale niestety gro z nich to ślepaki. Tym niemniej kilka razy do mnie trafiły, szczególnie podobała mi się kwestia: "Żeby żyć, trzeba zapomnieć". Piękne słowa i to nie jedyne jakie w tym wartościowym, jakby jednak na to nie patrzeć, filmie padają. Szkoda tylko, że proporcja rozkłada się mniej więcej 50/50.
I do tego wszystkiego jeszcze tragiczna, powtarzam TRAGICZNA realizacja!
Beznadziejne zdjęcia i montaż o dźwięku już nie wspominając....
Kolejny, po "Śmierć jak kromka chleba" Kutza, film ,który myślał, że historia przemówi sama za siebie i uczyni z niego arcydzieło. Wajda się chyba nie napracował. Swoją drogą, jak już wspomniałem film Kutza, to powiem, że jest w nim kilka podobieństw do "Krajobrazu po bitwie". Pomijając kwestię zbytniego przedłużania scen, bliźniaczo podobne są do siebie obrazki z mszy świętej. Zarówno tu jak i u Kutza mamy trochę podobnych ujęć i niemalże identyczną, przeciągniętą scenę Komunii Świętej. Poza tym mieszkańcy obozu w jednym ujęciu wygladają identycznie jak armia strajkujących górników, a raczej odwrotnie;)
Cóż, rewelacyjny "Kanał" rozochocił mnie na "Krajobraz po bitwie", niestety te dwa filmy okazały się zupełnie różne i o ile pierwszy mogę smiało nazwać arcydziełem, to ten drugi muszę zaliczyć do porażek.
To, co ratuje w pewnym stopniu film Wajdy to wspaniała rola Olbrychskiego. Niestety to za mało, żeby nie uznać czasu przeznaczonego na seans za stracony.
5/10

ocenił(a) film na 8
Slowik

Slowik,
Myślę, że w zrozumieniu "Krajobrazu" mogła by znacznie pomóc lektura opowiadań Tadeusza Borowskiego, szczególnie "Bitwy pod Grunwaldem". Moim zdaniem sposób w jaki film jest zrobiony koresponduje ze stylem opisywania rzeczywistości Borowskiego. Dodatkowo Wajda umiejętnie wprowadził elementy różnych opowiadań w szkielet jednego wybranego. Myślę, że masz trochę racji z chaosem, aczkolwiek jest to droga do pokazania absurdu sytuacji ?byłych? więźniów obozów. Jasne, że wszystko można zrobić inaczej i rozumiem też Twoje zdanie :)
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 5
kakin23

Styl opowiadań Borowskiego jest gorzki i ironiczny, i to właśnie jest dla mnie jednym z najważniejszych elementów jego dzieł, natomiast film ten (poza wspomnianą już rolą Olbrychskiego) jest całkowicie pozbawiony emocji, pod koniec nużący, brak mu destrukcyjnej siły. Jedyne co może tutaj poruszyć to cytaty i opisy żywcem przeniesione z Borowskiego.

ocenił(a) film na 3
ExOblivione

właśnie! I Borowski jest oszczędny, a w filmie Wajdy mamy jakieś takie "nienapasienie" obrazami, które się nie kleją i aktorami, którzy też się nie kleją, szkoda Celińskiej, Olbrychski jak zwykle gra siebie, czyli nie gra

kakin23

Warto przeczytać opowiadania Borowskiego przed obejrzeniem tego filmu - to fakt. Jednakże nie jestem w stanie ocenić "Krajobrazu po bitwie" na więcej jak 6 z tego względu, że był, według mnie, odrobinę nużący. Pierwszą połowę filmu oglądało mi się rewelacyjnie, w czasie drugiej - nie mogłam do końca wysiedzieć.
Czegoś niestety zabrakło. Emocji? Chyba tak. Bohaterowie z "Bitwy pod Grunwaldem" wydają mi się być zupełnie inni od tych, których widziałam w filmie. Nie poruszyl mnie tak, jak chyba powinien poruszyć film o tematyce wojenno-obozowej.

Slowik

Zgadzam się częściowo z opinią Slowika. W filmie już na początku raził poraził mnie wygląd więźniów. W obozach raczej nie ubierano się w tak gustowne pasiaste wdzianka. Film faktycznie robi wrażenie niespójnego. Nie chcę tutaj wyrażać jakiś profesjonalnych/technicznych opinii, zbyt małą mam wiedzę na temat filmu, aby to robić, ale czysto subiektywnie uważam, że "Krajobraz po bitwie" nie porusza. Po za tym oglądając film, w którym pokazuje się ludzką tragedię, rozterki, nie liczą się tylko mądre słowa, ale również dobrą oprawę. Całe otoczenie wydaje się być przekoloryzowane. Główną atrakcją filmu Daniel Olbrychski, fenomenalna kreacja.

eleanorrigby007

"gustowne wdzianka" więźniów
http://oswiecim.fotopolska.eu/232407,foto.html
http://www.encyklo.pl/index.php5?title=Ob%C3%B3z_koncentracyjny_-_Auschwitz
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dachau_(KL)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones