PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=190315}

Kronika opętania

The Possession
6,0 48 301
ocen
6,0 10 1 48301
4,7 3
oceny krytyków
Kronika opętania
powrót do forum filmu Kronika opętania

Temat założony za zgodą Jasona Haxtona, obecnego posiadacza skrzyni.

Witam.

Dwa dni temu obejrzałem film "Kronika Opętania". Zdecydowałem się na ten tytuł, ponieważ
interesuje mnie ta tematyka, szczególnie, kiedy ktoś zaznacza, iż dany film oparty jest na
prawdziwych(?) wydarzeniach, jak w przypadku wyżej wymienionego.


Zaraz po obejrzeniu "Kroniki", postanowiłem poszukac większej ilości wiadomości na temat
skrzyni dybuka, szczególnie ze względu na jej powiązanie z moim ojczystym krajem. Pierwszą
osobą, która pomogła mi, nakierowała na jakąkolwiek ścieżkę, był niczego nieświadomy
użytkownik filmwebu, który w jednym z wątków wkleił link do starej aukcji na ebayu. Aukcji, której
tematem była...stara, drewniana skrzynia o dziwacznych mocach. Brzmi znajomo, co?

Link do aukcji:
http://web.archive.org/web/20051105000557/www.andrew.cmu.edu/user/rubyc/eBay_dib buk.htm


Ok, fajnie. Aukcja sprzed ponad 10 lat i...? No właśnie, dzięki tej, można by powiedziec starej i
zakurzonej aukcji, da się odnaleźc tożsamośc rzekomego posiadacza skrzyni. Jego imię i
nazwisko to Jason Ross Haxton, przy kilku kliknięciach w klawiaturę, można go bez problemu
namierzyc za pomocą dobrze wszystkim znanego facebooka. Skoro miałem już dośc dużo
informacji jak na kilkunastominutowe "dochodzenie", postanowiłem do Pana Jasona napisac,
aby ten, jeżeli tylko zechce, zaspokoił moją ciekawośc.

Ku mojemu zdziwieniu, ok 6 rano następnego dnia uzyskałem odpowiedź pisaną łamanym
polskim (translator google się kłania, ale brawo za chęci). Zostałem zapytany o to, czy się znamy
(wysłałem też zaproszenie, aby bardziej zwrócic uwagę na sprawę). Oczywiście wszystkie
odpowiedzi Jasona są w języku angielskim, ale nawet z pomocą translatora zrozumiecie o co
chodzi, jeżeli nie za dobrze znacie ten język.

Jason Ross Haxton
Dzień Dobry!
Po wysłaniu przez "Facebook" do mnie. Mamy spełnione?
Jason

Niżej Pan Jason już trafił na moją wiadomośc, gdzie zwięźle przedstawiłem swoje zamiary.
Również odpowiedział:

Jason Ross Haxton

Hey Maciek - I just found your message. The original story is from Poland. I am flying to Berlin
on December 3rd. I do a lot of work in Europe - but no Poland. Jason
Okay - we are friends now- ;)


Przeprosiłem też za to, iż "nachodzę" go na facebooku, bo pewnie i tak otrzymuje sporo
wiadomości, ale jak się okazało, to miły człowiek.

Jason Ross Haxton
Yes - many people write to me - but not so many contact me from Poland. So I decided to make
the exception and write to you and Facebook friend you also. The book is in English - not Polish
-- but the movie with Polish subtitles has an extra piece of me with my son spoken in Polish.
Jason


Zapytałem, czy historia, to faktycznie jego przeżycia i gdzie aktualnie znajduje się skrzynia.

Jason Ross Haxton
The story is mine and website and the book in English. The show "Paranormal Witness on SyFy
is more accurate then the movie and shows all the real people who had the Dibbuk Box.

Poniżej film pokazujący obecną lokalizację skrzyni - piwnica domu Jasona...

Jason Ross Haxton
Here is a Link from Shaun Burris Ghostman that shows the location of the Dibbuk Box under my
home. Link: https://www.facebook.com/video.php?
v=10152779739402497&set=vb.575077496&type=2&theater

Zaproponował mi też w prezencie swoją książkę i wyjaśnił, co stało się z pieniędzmi, które
zarobił na niej i filmie. Swoją drogą, nawet w USA krążą pogłoski o polskiej poczcie...

Jason Ross Haxton
The book and mailing will be free (I have plenty of money already). The movie money goes to
orphans in Vietnam. I travel al ot if you look at my Facebook photos. The book money goes to
universities. So no charge to you - okay. I will bring the book with me and then mail it from
Germany next week so it is faster. I hear the Polish mail can be slow sometimes. Jason


Wreszcie zapytałem - jak to w końcu jest? Skrzynia jest opętana? Jeśli tak, czy "kontaktowała się"
z posiadaczem? Zagrażała jego życiu? Jak w filmie?

Jason Ross Haxton
The box speaks to me, it predicts the futures and can answer prayers and wishes. It works when
you pray or wish to help another person. It does not work to make prayers or wishes for yourself.

Powyższa wypowiedź troszkę mnie zdziwiła - przepowiada przyszłośc? Spełnia marzenia?
Huh...

Drążyłem dalej - opętana, czy nie? Dlaczego wciąż jest w jego domu?

Jason Ross Haxton
The box does not have a devil in it. Just a human spirit that needed to be here with people on
earth - a little bit longer to finish part of its life. That spirit is able to make wishes happen.
And yes! The box is still with me at my home. But I do not bother or disturb it. Shaun's video was
a few months ago when the Discovery Channel did a show with him and about the Dibbuk Box. It
is not bothered for years at a time. Jason


No i jasne - nie diabeł, a zagubiona dusza, tak? Skoro jednak mówiła...dziwi fakt, że wciąż jest
dośc blisko...


2014-11-25 20:57
Jason Ross Haxton
It is quiet - unless you wish or pray to it and then things start to happen very fast. So, it is left
alone - not bothered. I have no need for wishes. Many (hundreds of thousands) people are
drawn to it and fascinated by it. The website I created has almost one million views already. That
is a lot of interest. website: www.dibbukbox.com


Koniec końców - mamy więc kontrast. W filmie pokazano historię o żydowskiej skrzyni
pochodzącej z Polski. Skrzyni opętanej przez dybuka, po prostu diabła, demona, który to opętał
ciało małej dziewczynki. W rzeczywistości jednak skrzynia nie była opętana, a zamieszkiwana
przez zagubioną(?) duszę, potrafiącą przepowiedziec przyszłośc i odpowiedziec na modlitwy
związane z osobami trzecimi.



Tak więc zadowolony z faktu, iż porównałem wydarzenia, które wydarzyły się naprawdę(??) z
tymi przedstawionymi w filmie, przestałem drążyc temat. Cóż, czekam na książkę, którą na
pewno przeczytam. Czy to wszystko jest prawdą, nie dowiemy się pewnie nigdy, a wie to tylko
Pan Jason. Ja osobiście mu wierzę i coś w tym wszystkim musi byc. Jeżeli kogoś zaintrygował
temat skrzyni - myślę, że mój temat nie zanudzi.

kdzr

szacun dla gościa za dobre serducho:)

ocenił(a) film na 7
kdzr

I szacun dla Ciebie za taki research ;)

ocenił(a) film na 6
Lex17

Serdeczne dzięki! :) Cieszę się, że znalazł się ktoś, kto zainteresował się założonym przeze mnie tematem.

ocenił(a) film na 9
kdzr

Wow, niezłe.
Ciekawiej będzie obejrzeć drugi raz znając "prawdziwą historię" :)

ocenił(a) film na 6
moucey

Dla zainteresowanych, film dziś o 22:15 na TV4.

kdzr

własnie oglądałem, całkiem niezłe jak na horror

ocenił(a) film na 5
kdzr

wow fajne story, ale ten film jest na podstawie historii tego gościa?

ocenił(a) film na 6
hypernova

Witam!

Nie, nie. Film jest INSPIROWANY prawdziwą historią. I właśnie owa inspiracja jest tutaj słowem klucz. Chociaż i to brzmi bardzo naciąganie jeżeli porówna się historię, którą Wam przedstawiłem z tą ukazaną w "Kronice". W rzeczywistości (jak twierdzi Pan Jason), skrzynia dybuka nie była domem demona, a zagubionej duszy, która, owszem, przemawiała do właściciela, była sprawczynią paranormalnych rzec można zjawisk, ale nie opętała nikogo. Wszystko opisałem wyżej. Ogólnie twórcy filmów często używają formułki "film oparty na faktach", aby przyciągnąc widza. Najczęściej jednak mamy do czynienia z typową inspiracją. Pozdrawiam:-)

kdzr

Dzięki za podzielenie się z nami tymi informacjami ! Teraz sprawa jest dla mnie trochę jaśniejsza, film wyglądał miejscami trochę jak spłycona kopia "Egzorcysty" - dobrze jest więc dowiedzieć się co rzeczywiście stoi za tą opowieścią :)

ocenił(a) film na 6
Adzam_2

Nie ma za co, cieszę się, że jest jakiś odzew i ktoś się zainteresował!:)

ocenił(a) film na 5
kdzr

Ciekawe :)

ocenił(a) film na 6
diamonds

Dziś dotarł do mnie prezent od Pana Jason. Książka, film w polskiej wersji językowej oraz dwa zdjęcia z Hollywood. Fajny człowiek. Napisał dedykację. W dwóch językach, polskim i angielskim. Jak tylko znów będę miał dostęp do komputera, prześlę zdjęcie. Wesołych Świąt! ;)

ocenił(a) film na 9
kdzr

Umknął mi chyba gdzieś tytuł książki, bo bym sobie poszukała anglojęzycznej wersji w internecie ;)

ocenił(a) film na 6
moucey

The Dibbuk Box. ;)

ocenił(a) film na 6
kdzr

Tak, jak wcześniej wspominałem, oto, co otrzymałem w prezencie od Pana Jasona. Fajna sprawa. Zdjęcie po kliknięciu w link.

http://oi58.tinypic.com/9s5w81.jpg

kdzr

nice

ocenił(a) film na 6
kdzr

Odkopię trochę temat, ale to się nie trzyma kupy.

Facet na swojej stronie opisuje skrzynkę z negatywnej strony, a w kontakcie z facebooka odpowiada niby, że spełnia życzenia i przepowiada przyszłość i jest super.

No to jak jest wreszcie?

ocenił(a) film na 6
Supermen

Witam.

Sam miałem wątpliwości, dokładnie te same, aczkolwiek doszedłem do wniosku, na zasadzie - być może faktycznie jest w stanie spełniać życzenia, być może i dobre i złe, ale jako osoba "życząca" Ty ponosisz tego konsekwencje, niekoniecznie miłe. Sam nie wiem. Podzieliłem się wypowiedzią samego zainteresowanego, każdy odbiera ją na swój sposób. Ogólnie rzecz ujmując, sprawa jest dziwna pod wieloma względami, aczkolwiek osobiście uważam ją za ciekawą i nawet jeśli Pan Jason coś od siebie by dodał, to wierzę w to, co mówi/pisze. To raczej osoba na poziomie, z tego co się orientuje, aktualnie jest w Wietnamie gdzie wraz z innymi doktorami itp itd, pomaga tamtejszym sierotom. Człowiek, któremu zależy tylko na pieniądzach i popularności, raczej tak nie działa. Pozdrawiam:-)

kdzr

Super :) gratuluje odwagi i dzięki za info :)

ocenił(a) film na 6
ankaa1989_filmaniak

:-)! To ja dziękuję za zainteresowanie tematem, pozdrawiam serdecznie!

kdzr

Jeżeli mogę spytać o książkę, czy już ja przeczytałeś?? Jeżeli tak to jakie wrażenia???

ocenił(a) film na 6
ankaa1989_filmaniak

Powiem tak, większe wrażenie zrobiła na mnie mimo wszystko "bezpośrednia" rozmowa z Panem Jasonem. Swoją drogą, mam nadzieję zobaczyć się z nim w trakcie jego wizyty w Polsce (Maj 2016. :-)).

kdzr

No wiadomo, że rozmowa i własne "dochodzenie" daje kolosalną różnice, niż czytanie jakiejkolwiek książki :D Gratuluje determinacji :)
Pewnie podzielisz się szczegółami tego spotkania - jeżeli dojdzie ono do skutku.
Mam jeszcze pytanie co do tej skrzyni wyjaśniłeś jasno, że skrzynia nie była / jest opętana przez Dybuka (jak pokazano to w filmie) - jednak zastanawia mnie fakt, czy rzeczywiście ta skrzynia pochodzi z Polski ??
Czy właściciel nie boi się tak bliskiej obecności tej skrzyni? Przecież jeżeli wewnątrz jest tylko zagubiona dusza - nie boi się, że jej obecność może zainteresować demony / inne duchy??
Czy właściciel / mieszkańcy nie odczuwają obecnie żadnych skutków trzymania skrzyni pod swoim dachem?
Jak on się stał właścicielem tej skrzyni??
I na koniec ciekawe - jeżeli ta skrzynia nie pochodzi w rzeczywistości z Polski - czemu reżyser / scenarzysta dodali ten szczegół ?
Pozdrawiam serdecznie

ocenił(a) film na 6
ankaa1989_filmaniak

1. Tutaj fragment tekstu ze strony internetowej:

During September of 2001, I attended an estate sale in Portland Oregon. The items liquidated at this sale were from the estate of a woman who had passed away at the age of 103. A grand-daughter of the woman told me that her grandmother had been born in Poland where she grew up, married, raised a family, and lived until she was sent to a Nazi concentration camp during World War II. She was the only member of her family who survived the camp. Her parents, brothers, a sister, husband, and two sons and a daughter were all killed.

Skrzynia miała więc wiele wspólnego zarówno z kulturą żydowską (sam napis na to naprowadza), jak i z naszym ojczystym krajem. Jason, z tego co pamiętam, znalazł skrzynię w jednej z nieruchomości, w której sprzedaży brał (jakiś, nie wiem dokładnie jaki) udział. Tutaj cytat z pierwszego akapitu po raz kolejny - During September of 2001, I attended an estate sale in Portland Oregon. The items liquidated at this sale were from the estate of a woman who had passed away at the age of 103.

2. Też zaintrygowała mnie ta kwestia. Jak sam twierdzi, dopóki sama nie starasz się szukać "kontaktu" z tą "istotą", możesz czuć się bezpieczna. Różne dziwne zjawiska zaczynają mieć miejsce dopiero, kiedy zaczniesz kierować do niej swoje prośby itp itd.

3. Nie, podobno nie. Druga kwestia, że Jason zwyczajnie nie chce nikomu skrzyni sprzedawać. Wie jak wiele złych rzeczy może ona za sobą pociągnąć, a, że on sam ma już doświadczenie z nią związane i wie w jaki sposób się z nią obchodzić, trzyma skrzynię w swojej piwnicy, podwójnie zamkniętą w dość ciężkim do dotarcia zakamarku.

W razie jakichkolwiek pytań, pisz śmiało - na ile będę miał wiedzę, odpowiem. Jeżeli zaś miał jej nie będę - zdobędę ją jak najszybciej:-)!

kdzr

Kurcze...ale historia dosłownie jak z filmu :) Nic dziwnego , że napisał książkę - na pewno poszukam i kupie :D
Dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi, swoją drogą bałabym się trzymać takie coś pod dachem - chociaż nigdy nie wiadomo co kryją strychy i piwnice naszych domów (czy domów dziadków).
Domyślam się, że on "rozmawiał" z tą skrzynia. Czy opowiadał (lub napisał w książce) o co pytał?? Czy dostał odpowiedzi i najważniejsze czy przepowiednie się sprawdziły?? Czy każdy może zadać pytanie czy może ta skrzynia tylko wybiera osoby, z którymi "rozmawia"??

ocenił(a) film na 6
ankaa1989_filmaniak

Dużo chcesz wiedzieć, fajnie :-) Spoko, możemy się jakoś umówić co do książki, może udałoby mi się ją Tobie pożyczyć:-) Będzie z tym troszkę roboty przez pocztę, ale dla chcącego nic trudnego.

kdzr

Wow dzięki za propozycje wypożyczenia książki - zaskoczyłeś mnie, szczerze wątpię żebym komuś swoje pożyczyła :P Już znalazłam tę książkę w necie :)
A chce dużo wiedzieć - uwielbiam horrory / dreszczowce / thrillery - ale jeszcze bardziej historie prawdziwych ludzi oparte dowodami :)
Super :D
Czy mogę zadać osobiste pytanie dot. twojego imienia i wieku - nurtuje mnie zazwyczaj ile lat mają osoby, które maja podobne podejście do tematu co ja :)
Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedzi na moje pytania :)

ocenił(a) film na 6
ankaa1989_filmaniak

Maciek, miło mi. Lat mam 22. :-) Fajnie, cieszę się z Twojego zainteresowania tematem! :-)

kdzr

Aż mnie samą korci żeby napisać do faceta :D bo mnie bardzo interesuje kultura żydowska, zwłaszcza folklor więc takie sprawy jak różne ichniejsze 'straszydła' czy właśnie dybuk dusza osoby zmarłej która zajmuje ciało żyjącej osoby, bo mam zagwozdkę, że tutaj mu się tak spokojnie żyje z tą skrzynią, że potrafi jednak robić dobre rzeczy: spełniać życzenia, modlitwy a jednak sam dybuk jest z natury 'złym duchem' i to, że na stronie ją opisuje ponoć negatywnie jak i na tej aukcji na ebay ta potomczyni pierwotnej właścicielki skrzyni miała same złe i przykre z nią doświadczenia vel tak jak można by się spodziewać przy obecności/podczas kontaku z dybukiem.

ocenił(a) film na 6
nostraight

Skomplikowana sytuacja, miejscami mało zrozumiała opowieść, aczkolwiek mówię, ja przekazałem Wam to, czego sam się dowiedziałem. Każdy będzie ową historię interpretował na swój własny sposób. Wyrobi subiektywną opinię. Moja znajomość z Jasonem trwa i mam nadzieję przy spotkaniu na żywo dowiedzieć się jeszcze więcej na temat skrzyni. :-)

ocenił(a) film na 7
kdzr

Dzień Dobry wszystkim :)
Widzę, że wątek mimo, że założony w zeszłym roku, wciąż odżywa ;)

Gratulacje dla założyciela oraz wyrazy szacunku za dociekliwość :) komu by się chciało! i jeszcze nawiązanie kontaktu z P. Jansonem.

Też mam pytanie odnośnie całej historii :) i skoro jeszcze wątek żyje może dostanę odpowiedź. Jeśli takowa gdzieś wcześnie padła, wybaczcie.

Zastanawiał mnie fakt, dlaczego ta skrzynka znalazła się na aukcji ebay, była licytowana i ktoś ją chyba kupił a jednak wciąż jest w piwnicy P. Jansona?
dzięki z góry
pozdr :)

ocenił(a) film na 6
Przecierak

Być może ja coś pokręciłem, ale wydaje mi się, że Jason był w tym wypadku kupującym, nie sprzedającym. ;-) Jednak dopytam jeszcze, aby Cię gdzieś przypadkiem nie okłamać.:)

ocenił(a) film na 7
kdzr

Nie kłopocz się proszę :) nie ma to w sumie większego znaczenia.Pewnie ie doczytałam, niemniej bardzo dziękuję CI za odpowiedź :)

chłodniejszego lata :)

ocenił(a) film na 6
kdzr

I jak tam w końcu? Wiesz już? Był sprzedającym czy kupującym w tej aukcji?

kdzr

No właśnie obejrzałam film, i trochę mnie rozbawiła ta skrzynka mówiąca po "polskiemu" :) ale Twoja opowieśc również bardzo mnie zaciekawiła. I chociaż nie wierzę w takie rzeczy, to chętnie przeczytam książę (jestem fanką S. Kinga, rozumie się, że książkę "opartą na faktach" o nawiedzonej skrzyneczce połknę jak rybka haczyk ;) ). Gratuluję dociekliwości i założenia ciekawego wątku.

PS: miłego spotkania z autorem!

ocenił(a) film na 6
CzarnyKot22

Śliczne dzięki.:-)

użytkownik usunięty
kdzr

mamy maj 2016 - spotkaliście się już? :)

ocenił(a) film na 3
kdzr

Możesz mi wyjaśnić jedną rzecz? Rozumiem, że pan Jason wystawił skrzynię na aukcji i... co dalej? Sprzedał ją? Czy rozmyślił się? Czy znowu została mu zwrócona?

ocenił(a) film na 7
kdzr

Brawo za dociekliwość i ambitność w dążeniu do celu! ;) Ja sama raczej poprzestaję na wyszukaniu jakiejś informacji w Google.. :D
Cieszę się, że natrafiłam na ten wątek i myślę, że odwiedzę go również za rok, żeby zobaczyć, czy udało Ci się spotkać z Panem Jasonem! ;)
Dziękuję za te wszystkie informacje ;)

ocenił(a) film na 6
Patka_Zajac

Pozdrawiam serdecznie! :)

kdzr

Kdzr masz fb ? Wyślij mi namiary ;)

ocenił(a) film na 6
Ladybaby

Może i byłbym skłonny to zrobić, gdybym mógł wysłać do Ciebie wiadomość. ;-) Co cię niepokoi?

kdzr

Chciałam na priv porozmawiać, wysłałam Ci zaproszenie szkoda że nie możesz wysłać wiadomości, No trudno :)

Ladybaby

Musicie się mieć w znajomych. Jeśli kdzr przyjmie zaproszenie, będzie mógł wysyłać wiadomości, i na odwrót ;)

ocenił(a) film na 5
kdzr

Czy spotkanie się odbyło? Wspominałeś o wizycie Jasona Haxtona w maju :)

ocenił(a) film na 6
sw4gosia

Cześć! Niestety, przylot Jasona do Europy przesunął się w czasie. Jesteśmy jednak wciąż w bardzo dobrym i stałym kontakcie. Jeżeli tylko uda nam się zobaczyć, na pewno Was, zainteresowanych tematem, poinformuję priorytetowo. ;-)

ocenił(a) film na 5
kdzr

Super, dziękuję za odpowiedź :)

kdzr

Witaj. Obejrzałam wczoraj kronikę opetania już 2 raz. Historia mocno mnie zaciekawiła. Chętnie się z Tobą skontaktuje-mam trochę pytań które mnie nurtują. Pozdrawiam serdecznie i czekam na wiadomość. Jeśli temat nadal....aktualny : )

ocenił(a) film na 6
laguna1199

Śmiało. :-) Najpierw chyba musimy mieć się w znajomych, później jest możliwość konwersacji poprzez wiadomości prywatne. Także ja dodaje, a Ty - pytaj. ;)

ocenił(a) film na 9
kdzr

Ciekawe dochodzenie Pan dokonał w sprawie skrzynki lecz niech zobaczy Pan też to co działo się podczas kręcenia filmów o demonach czyli także o skrzyni Dybbuka:

https://youtu.be/NBQmmAs8y6Y

Pozdrawiam:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones