PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=971}

Księżniczka Mononoke

Mononoke-hime
8,0 88 423
oceny
8,0 10 1 88423
8,7 24
oceny krytyków
Księżniczka Mononoke
powrót do forum filmu Księżniczka Mononoke

W Japonii pobił oglądalnością E.T i Titanica, a u nas? W Polsce? Czy "Księżniczka Mononoke" puszczana była wgl w kinach? Czy wgl jakikolwiek film Miyazakiego leciał w polskich kinach?

ocenił(a) film na 8
SilverP

W polskiej Wikipedii można znaleźć informację, że "wersja amerykańska trafiła także do Polski: w kinie film wyświetlany był z angielskim dubbingiem i polskimi napisami". Na szczęście Filmpolski.pl prowadzi bardzo rozbudowaną bazę nie tylko rodzimych produkcji, gdzie można przeczytać, że "Księżniczka Mononoke" była wyświetlana w Polsce we wrześniu 2000 roku ( http://www.filmpolski.pl/rec/index.php/rec/44813_7153 ). Dowiedziałem się też, że w 2004 roku film był wyświetlany w TVP2 (wersja amerykańska z lektorem).

ocenił(a) film na 8
karlolek91

dzięki wielkie za odp :)

już myslałem, że Polacy nie mieli szansy obejrzeć tej świetnej animacji ;)

ocenił(a) film na 8
SilverP

Pozostaje pytanie, ile osób w Polsce miało realną szansę obejrzeć ten film w kinie oraz ile to zrobiło. Tytuł i lead artykułu z "Rzeczpospolitej" sugeruje, że widzów było niewiele - "Skrzywdzona księżniczka Mononoke", i dalej: "Film Hayao Miyazaki w samej Japonii obejrzało 13,5 mln widzów. Przed trzema laty obraz został nagrodzony jako najlepszy film japoński, nie zyskał jednak sympatii kinomanów w Polsce". Niestety dalsza część tekstu jest dostępna po wykupieniu abonamentu do archiwum.

ocenił(a) film na 8
karlolek91

niestety, jeżeli do Polski dotrze już jakaś japońska animacja, to jest to zazwyczaj nic nie warta bajka typu Naruto czy Król Szamanów... a szkoda :(

użytkownik usunięty
SilverP

Szczerze mówiąc kto miał obejrzeć to obejrzał i obejrzy, w swoim czasie ;). Pamiętam, że podczas premiery kinowej w Polsce bardzo gęsto i dobrze pisała o "Księżniczce" prasa okołofantastyczna.

ocenił(a) film na 7
SilverP

Ja miałam i szczerze mówiąc ten obraz wprowadził mnie w stan niepokoju, ale i pociągał dalej. Do dziś pamietam jakie wrazenie na mnie wywarł. Byłam wówczas 12-latka.

saraya_2

Ja też byłam na tym w kinie dwa razy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones