PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=596286}
6,2 25 157
ocen
6,2 10 1 25157
3,2 8
ocen krytyków
Mój biegun
powrót do forum filmu Mój biegun

Znakomite aktorstwo (wielkie brawa dla Walach, Topy i Musiała - momentami miałem żal, że tak "mocno" to grają, bo tym bardziej bolało), fantastyczna naturalność grających takie typowe rodzinne zamieszanie dzieci, dobre, ruchliwe, kreatywne zdjęcia, dobre dialogi, świetnie wybrane przesłanie filmu, konsekwentnie ukazywane, niespodzianka w postaci wyłaniającego się zwłaszcza w 2.części tematu ojcostwa, będącego jakby "drugim rodzeniem" poprzez zadania, dyscyplinę i walkę, kwestia nader rzadko obecna w kulturze. Film daleki od cukierkowości, szorstki i mimo pastelowej urody Walach - męski.

Czego zabrakło, czego mogłoby być więcej? Zatrzymania się przy rozterkach rodziców, przy ich mocowaniu się z Bogiem (religijność zaznaczono, ale w rzeczywistości była ona istotniejsza i waleczna, że tak powiem, co wiem z wywiadów z Janem i jego matką). Zanussi namnożyłby ciekawych, kontrastowych i może dziwnych, ale naturalnych sytuacji odsłaniających wewnętrzny dramat rodziców i Jaśka. Ukazałby lepiej tło metafizyczne, do realistycznej przejrzystości filmu dodałby momenty zatrzymania się we wnętrzu tych ludzi. Muzykę przy "sytuacjach dynamicznych" zmieniłbym, zbyt powierzchowna, tę przy dramatycznych i na samym końcu łącznie z napisami - zostawiłbym.

ocenił(a) film na 7
Wydmin

Dodam jeszcze, że po wpisaniu w Google "Jestem, nie musisz się drzeć - Mela -Gość Niedzielny" znajdziecie wywiad z Melą, opowieść o wątku religijnym, jak mógł sądzić, że jest wyklęty wraz z rodziną przez Boga, ale wiara jeszcze w nim wzmocniła się, że np.w drodze na biegun w rytm kroków modlił się na różańcu, a potem dowiedział się z wywiadu Kamińskiego, że i on idąc, modlił się.--Oto, nielubiany często wobec zalewu stereotypów, obraz wiary niecukierkowej, jako męskiej walki.

ocenił(a) film na 4
Wydmin

Jak dla mnie moze nie na 7, ale uwazam, ze calkiem interesujaca, a nawet wzruszajaca historia rodzinna, z tragicznymi momentami w tle i calkiem dobra gra aktorska. A tu wiekszosc na filmweb zawiedziona, bo myslala widocznie, ze rezyser pokaze jak Jasiek Mela sie wspina na biegun ze swoja proteza;-)

ocenił(a) film na 7
Ewiatko

Też miałem wątpliwości co do oceny - myślałem nad "6". Do połowy roku 2015 dawałem wyższe oceny.

ocenił(a) film na 2
Wydmin

To jakiś żart? Film był tragiczny. Kiedy Topa i Walah jak najbardziej dali z siebie wszystko, tego samego nie mogę powiedzieć o Musiale - nawet sceny buntu były okropne. Niby się starał, ale jakoś tak nie przekonał mnie. No i jeszcze ta muzyka kompletnie nie pasująca do rodzaju filmu. Wszystko to razem sprawiło, że cała historia kompletnie mnie nie chwyciła za serce. Dopiero poczułam emocje, jak były pokazane urywki z prawdziwym Jasiem Melą - a to niezbyt dobrze świadczy o tym filmie.

ocenił(a) film na 7
xena_4

Nie zgadzam się co do Musiała. Co do muzyki, muszę jeszcze raz posłuchać, ale raczej ufam sobie sprzed 3 lat, ale wtedy nie pisałem w pełni aprobatywnie o muzyce.

ocenił(a) film na 2
Wydmin

Ten "film" to kompletna tandeta, jak te wszystkie wysrywy TVN-u, typu "Nad życie", czy "Bokser". Dziwię się, że Topa brał udział w tym gównie :/

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones