PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=836056}

Mała syrenka

The Little Mermaid
5,0 17 873
oceny
5,0 10 1 17873
4,9 22
oceny krytyków
Mała syrenka
powrót do forum filmu Mała syrenka

Nie jestem rasistką, ale ciemnoskóra aktorka w roli Arielki to jakaś porażka. Disneyowi się w dupie poprzewracało. Tym bardziej że jej filmowego ojca ma grać białoskóry aktor. Znaczy w tej ekranizacji Arielka jest adoptowana ? Fopa na maxa. Nie mam zamiaru oglądać nawet zwiastuna, żeby nie popsuć sobie wspomnień z dzieciństwa.

TraXie

"Nie jestem rasistką, ale ciemnoskóra aktorka w roli Arielki to jakaś porażka" - chyba pora w końcu przyznać że jesteś, nie sądzisz?

ocenił(a) film na 1
Radek_Traczyk

Gdyby Martina Luthera Kinga zagrał ktoś biały to byłaby afera na miarę black lives matter.

wesolyslonecznik

Postać historyczna ≠ postać fikcyjna

ocenił(a) film na 1
Radek_Traczyk

Powiedz to twórcom serialu o Annie Boleyn gdzie obsadzili Murzynke

mere

Powiedz to twórcom, gdzie obsadzili białasów w roli Kleopatry, Ramzesa czy Winnetou xd

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
mere

Syrenki pochodzą z Bliskiego Wschodu, więc o co pretensje.

ocenił(a) film na 1
K20_9310

Ta akurat to raczej z Brooklynu

mere

Brookland? Better you show me.

ocenił(a) film na 5
Matheus_fw

Kleopatra była Greczynką, więc generalnie tak: należała do rasy białej :/ Tak samo ma się sprawa z Ramzesem.
Co do Winnetou - zagrał go aktor o ciemniejszym kolorze skóry, który tak z grubsza jednak Indianina przypominał. No i o ile mi wiadomo, to Winnetou był postacią literacką. Więc jako adaptacja książki, to mógł go zagrać ktokolwiek.

kiran

Mała Syrenka to adaptacja opowiadania czyli podlega tym samym zasadom co Winnetou.

ocenił(a) film na 5
rc23

I wciąż casting do roli Wintnetou był dobry wizualnie, a do Małej Syrenki niekoniecznie.
Przynajmniej by się jakiejś logiki trzymali i dali siostry Arielki w tym samym kolorze skóry, albo dali im różne matki, czy coś, bo to się kupy logicznie nie trzyma...

kiran

chyba jesteś niepoważna kiran

Swatro27

Winnetou w książce miał jasno określony kolor skóry

ocenił(a) film na 1
Matheus_fw

Kleopatra była biała - była Greczynką, wiesz?

ocenił(a) film na 1
wesolyslonecznik

Przecież Martin Luter king byl biały! Babcia powiedziała mi nie ważne co mówili ci w szkole czy pokazywali na zdjęciach Martin Luter king był biały i ja jej wierzę!

Radek_Traczyk

Niekoniecznie musi być "ukrytą" rasistką. Po prostu jej się to nie podoba.

Radek_Traczyk

oho, mamy pana co już wyrok osądził, smutne czasy

Radek_Traczyk

Chyba nie do końca zrozumiałeś sens wypowiedzi.

Radek_Traczyk

Nie trzeba być rasistą żeby mieć takie zdanie. Mam wielu znajomych innej nacji jednak jak widze jak wygląda netflixowa Kleopatra mam ciary żenady

TraXie

Najbardziej mnie zastanawia jak można się tak opalić w głębokim oceanie, zero logiki żałosne show

TraXsoN

Najbardziej to mnie zastanawia jak taka orka oceaniczna opala się w głębokim oceanie, zero logiki żałosne

TraXsoN

Za to istnienia pół ludzi-pół ryb to już nie podważamy? A te gadające osły w Shreku, zero logiki xd

TraXie

Tak szczerze, to ja bym nie uznała Ariel nawet jako białej blondynki, brunetki, Ariel z czerwonym ogonem, czy czarnym.
Powstała wizualna wersja tej syrenki, ruda, biała, zielony ogon i taką chciałabym zobaczyć.
Przeszkadza mi jak na przykład w książce postać ma dobrze opisane zielone oczy, a w filmie ma niebieskie lub brązowe. Po prostu uważam, że jeśli bierzemy konkretną postać, to powinna być jak najwierniej odzwierciedlona. I w kwestii osobowości i wyglądu, stroju, wszystkiego, co zostało nadane pierwotnej wersji tej postaci.
Popatrzcie na Jasmine i Alladyna, na Belle z pięknej i bestii.
Skoro disney koniecznie chciał ciemnoskórą syrenkę, jasne, super, tylko to już nie powinna być Ariel, a inna syrena, po prostu.
Podobnie, jeśli z Urszuli zamiast ośmiornicy, zrobiliby rekina, no nie, po prostu nie.

TraXie

Dobrze, że dzieciaki są zachwycone tym trailerem, to one decydują co jest piękne, a nie dorosła osoba, dla której wstrząsające są błędy logiczne w BAJCE.

Matheus_fw

To jest film, nie bajka. Bajka to gatunek LITERACKI w której Ariel wygląda jak opisana w powyższych komentarzach ;) Więc jak chciałeś być mądry to nie wyszło.

Dziurexx

Skoro mamy się trzymać takiej semantyki, to tym bardziej skoro to film, to dowolność interpretacyjna leży po stronie twórców filmów :)

Matheus_fw

Niestety nie masz racji, dzieciaki i tak będą zachwycone, gdybym była dzieckiem zapewne też byłabym zachwycona, ale ja wychowałam się na bajce mała syrenka więc nie taką Ariel pamiętam, i boli mnie że zniszczyli ten film, na który tak czekałam 

TraXie

kim jest "Fopa"? to jakieś nowe słowo typu "essa"? xD

diabolique90

to takie spolszczenie francuskiego "faux pas"...
Całkowicie się zgadzam, Arielka jak dla mnie wygląda na niewolnicę księciunia, miałobyć poprawnie politycznie, wyszło jeszcze gorzej :D

ocenił(a) film na 5
johanlarson

OMG, jak się cieszę, że nie tylko ja odniosłam takie wrażenie...

TraXie

ALE haha

TraXie

Wszystko co jest wypowiedziane przed ALE jest g...o warte. :)

ocenił(a) film na 1
Karo_oraK

Wszystko co napisze Karo_oraK jest g...o warte :)

ocenił(a) film na 3
Buker7

plus ta isobel czy jak ona ma, widząc jeden z tych nicków nawet nie czytam co wypisują, szkoda czasu i prądu.

ocenił(a) film na 1
APA

Racja. Obie są mocno nawiedzone.

TraXie

Mi osobiście kolor skory nowej syrenki nie przeszkadza, dopóki ma swoje kultowe czerwone włosy. Wole jak postaci np książkowe w adaptacjach filmowych są odwzorowane zgodnie z opisem tego jak wyglądają w książce, ale jeśli tak nie jest to mnie dramatycznie nie razi (pamiętamy chyba wszyscy Harrego Pottera i te jego oczy „po matce”)
Chociaż nie powiem, skoro ojca Arielki ma grać Hiszpan, to jeśli jej matki (o ile będzie pokazana) nie zagra czarnoskóra aktorka to trochę się zaśmieje pod nosem, przynajmniej jeśli będzie jasno powiedziane, że to jej biologiczni rodzice. Lubię kiedy postaci w nowych wersjach mają swoje charakterystyczne atrybuty, u Arielki jest to przede wszystkim kolor włosów i ogona. Przeszkadzałoby mi gdyby osoba ciemnoskóra grała np Else, bo jej śnieżna skóra i włosy są ważna częścią jej designu mającego przywołać na myśl chłód zimy. Jestem jak najbardziej za udziałem aktorów pochodzących z mniejszości w popularnych produkcjach, zwłaszcza tych dla dzieci, bo problem rasizmu na świcie jest naprawdę poważny i zajebiscie przykry. Z jednej strony trochę rozumiem oburzenie ludzi, bo być może faktycznie komuś przeszkadza jak postać do której wyglądu przyzwyczaili się za dzieciaka wyglada inaczej, pewnie cześć tych osób byłaby równie oburzona gdyby nowa Arielka była blondynką i ja bym się wtedy przyłączyła do tych osób, bo jak napisałam najważniejszym atrybutem małej syrenki były czerwone włosy. Jakby się ktoś zastanawiał co tak przeżywam tą sytuacje to powiem tylko, że siedzę w branży animacji. Bliska jest mi historia animacji zarówno Disneya jak i innych wytwórni i pamiętając o tym co było dopuszczane w bajkach dla dzieci (rasizm, seksizm, alkoholizm itp) bardzo się cieszę, że ta branża powoli się zmienia. Potrzebujemy, zwłaszcza dzieci, osób o innym kolorze skóry, innej orientacji, innych wierzeniach ukazanych jako coś normalnego, naturalnego, bez stawiania jakiejś wyimaginowanej bariery my vs oni, bo to pomaga budować i zmieniać światopogląd, wartości.

Dendrobiumm

Nikt nikomu nie broni przecież napisanie sobie swojej Bajki np. o tubylcach z Kirinyagi w Kenii. Może nie być tam ani jednego białasa, jestem za, bo będzie się to kupy przynajmniej trzymać :D
P.S Poprawność polityczna istnieje, jestem za, ale do jakiegoś rozsądnego poziomu.
To, że prawicowi, konserwatywni jaskiniowcy z USA wciąż kultywują "Ku Klux Klan" nie znaczy, że w nowoczesnej Polsce zasadniczo wolnej od takich myśli - taki barbarzyński przymus nauki "wolnego myślenia" jest w ogóle potrzebny...

TraXie

W filmie Mulan ani jednego białego, ani jednego afroamerykanina. Można ? Można. Także poprawność polityczna może zostać zachowana. Zaraz Kopciuszek będzie wyglądać jak Pocahontas.

natmag

Na szczęście,, Kopciuszek" w 2015 już został przerobiony na film aktorski

TraXie

Nie wiem, czy słyszałaś o takim zjawisku jak mieszanie się etniczne, gdzie np. rodzice, jeden biały, drugi czarny, mają dziecko o fenotypie czarnym

ocenił(a) film na 6
TraXie

"Nie jestem rasistką, ale..." - jesteś xd

ocenił(a) film na 1
wito_filmweb

No tak jak się komuś zmiana wizualna syrenki nie podoba to od razu rasista. To ciekawe, że osoby które tak bronią wyboru tej aktorki na widok filmowej Nani doo filmu lilo i stich tam się burzyli, że aktorka ma za jasną karnację. I co to już nie jest rasizm?!

wito_filmweb

Nie jest, po prostu nie podoba jej się ta Ariel :) rasistką byłaby gdyby nie akceptowała ludzi innych ras

ocenił(a) film na 1
jakbyjutramialoniebyc

Wiele ludzi dziś zapomina co to jest rasizm i każda krytyka w stronę czarnych jest odbierana, jako objaw rasizmu.

ocenił(a) film na 1
wito_filmweb

zamiast ale wystarczy mówić "i powiem więcej", zupełnie inny odbiór

TraXie

Niech już bedzie ta aktorka, chociaż jak robimy jej siostry to niech zrobia wszystkie połowe jasnej karnacji a drugą połowe ciemniejszej. W animacjach Król miał całą tą gromadkę dzieci z jedną kobietą Królową Atena. A tu multi-kulti na plakacie zobaczylam. 3 ciemnoskore aktorki, azjatka, hinduska i 2 europejki... A tu zrobili że Król Tryton porobił z każda z inna syreną każdej innej nacji "BĄBELKE" w sensie syrenke. Wywalone mają na to co stworzone było przez nich samych dobre pare lat temu. Ewidentnie nie ogądali tych filmów, chociaż nie były wybitne. Chociaż trzeba przyznać że cudownie pokazali ogromną miłość i oddanie Króla do Królowej Ateny. Jak bardzo ją kochał i jak bardzo złamało mu to serce gdy ją stracił. Disney HELLO!! Filmy tak jak kiedys robcie z przekazem, z wartością. A nie odchaczenie tzw. Tropów z poprawności politycznej.

ocenił(a) film na 2
TraXie

Niby gniot a 500M zarobilo.....

keradkaine

Gniot jesteś Ty Arielka rzadzi

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones