PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=798023}

Mam na imię Sara

My Name Is Sara
6,4 954
oceny
6,4 10 1 954
Mam na imię Sara
powrót do forum filmu Mam na imię Sara

Niesprawiedliwosc

ocenił(a) film na 1

Najwiecej Sprawiedliwych Wsrod Narodow Swiata (osob ratujacych Zydow) to Polacy. Polska byla jedynym krajem, w ktorym za ratowanie Zydow grozila kara smierci. Tysiace Polakow oddalo zycie za ich ratowanie... Tylko o tym filmow sie nie robi... Nieoplacalne...

Jozef_K_44

to jest film oparty na prawdziwej historii, warto stawić jej czoła. A, no i warto też wiedzieć, że nie tylko w Polsce karano śmiercią za ukrywanie Żydów...

ocenił(a) film na 1
karola_korys

Co do penalizacji za pomaganie Żydom: https://m.fronda.pl/a/kary-za-pomoc-zydom-w-polsce-smierc-a-w-europie,128565.htm l Pozdrawiam

Jozef_K_44

jeny... link z Frondy... w tym momencie dziękuję za dyskusję.

ocenił(a) film na 1
karola_korys

Błąd genetyczny (w argumentacji) - opiera się wyłącznie na historii, pochodzeniu lub źródle czegoś, a nie na jego obecnym znaczeniu lub kontekście. Pomija to wszelkie różnice, które można znaleźć w obecnej sytuacji, zazwyczaj przenosząc pozytywne lub negatywne oceny z wcześniejszego kontekstu. Innymi słowy, twierdzenie jest ignorowane na rzecz atakowania lub popierania jego źródła... Błąd ten nie pozwala zatem na ocenę twierdzenia pod względem merytorycznym. Pierwszym kryterium dobrego argumentu jest to, że przesłanki muszą mieć wpływ na prawdziwość lub fałszywość twierdzenia... Pozdrawiam

ocenił(a) film na 1
karola_korys

Chciałem dodać, że nie kwestionuje prawdziwości tej historii... A jedynie jednostronną narrację, ktora jest krzywdząca dla Polski...

ocenił(a) film na 7
Jozef_K_44

Prawda nie jest niestety dla Polski i Polaków dobra. Każdy Żyd , który przeżył wojnę spotkał multum sytuacji w której Polacy byli zagrożeniem. Paradoks polegał na tym, że przezyć też mogli tylko dzięki Polakom, ale takich spotkać było o wiele trudniej.

ocenił(a) film na 1
tomnbv

Latwo jest nam dzisiaj oceniac osoby, ktore pomagajac innym ryzykowaly zyciem swoim oraz swoich bliskich, przykladem historia rodziny Kowalskich, gdzie wymordowano rowniez ich dzieci... Wiekszosc kierownictwa komunistycznego aparatu terroru to osoby wiadomego pochodzenia. Niemniej, o tym prawie sie dzisiaj nie mowi...

ocenił(a) film na 7
Jozef_K_44

Mówi się bardzo dużo o komunistach Żydach. Jest to obecne w większości wypowiedzi prawicowców jeśli się wspomni, ze Polacy nie pomagali Żydom. W wielu filmach po 1989 jest ten wątek. Ja nie oceniam, ze ktoś nie pomagał Żydom, tylko stwierdzam, że Polacy w większości byli zagrożeniem dla ukrywających się Żydów. Nie, że odwracali oczy i udawali że nie widzą i nie pomagali. Byli zagrożeniem prawie takim samym jak Niemcy. Oczywiście można zakłamywać rzeczywistość, albo mieć iluzję wspaniałych Polaków i złych Żydów komunistów. Dla ludzi ukrywających Żydów największym zagrożeniem byli sąsiedzi bo mogli donieść na nich Niemcom. Na rodzinę Ulmów doniósł Polak.

ocenił(a) film na 1
tomnbv

Najwiecej sprawiedliwych wsrod narodow swiata to Polacy... Zagrozenie kara smierci za pomoc Zydom zostalo wprowadzone w 41r, po ataku Niemiec na Zwiazek Radziecki, ktory byl popierany przez wiekszosc Zydow... Ogromny procent w komunistycznym aparacie terroru jest faktem. (Szczegolnie za nasza wschodnia granica). I nie maja znaczenia poglady osob, ktore przytaczaja prawde...
Glowny ideolog komunizmu Marks byl Zydem, nastepnie Trocki, Jagoda... W Polsce na stryczek wysylalil: (Krwawa Luna) Brystygierowa, Michnik... Zapoznaj sie z procesem Pileckiego, czy chocby gen. Nila... Zydzi stanowili 1% owczesnego spoleczenstwa, zas w kierownictwie UB bylo to wg roznych szacunkow od 40 do nawet 70%

ocenił(a) film na 7
Jozef_K_44

Ja tego przecież nie neguję, że wśród komunistów, również w aparacie represji, była nadreprezentacja osób pochodzenia żydowskiego, ale co ma ilość Żydów w SB do palenia Żydów przez Polaków w stodole w czasie wojny? Co ma do tego zabicie przez polskiego chłopa Żyda bo pod koniec wojny czy już po (nie pamiętam) gdy przyszedł odebrać swoją krowę oddaną na przechowanie (ojciec pisarza Grynberga)? Co ma Żyd Trocki, Jagoda wspólnego ze szmalcownikami czy pogromem kieleckim (poszła plota, że zaginiony chłopczyk był ofiarą na macę). Co ma Michnika brat (jak rozumiem) do wydawania przez Polaków Niemcom innych Polaków ukrywających Żydów? O pogromach w II RP słyszałeś, o gettach ławkowych, wyrzucaniu z pracy za bycie Żydem? W ideach komunistów naród i religia nie miała znaczenia, a Żydzi jako wielowiekowe ofiary represji garnęli się do tej ideologii m.in. z tego powodu. Przyczyny dla których jakiś naród popiera masowo pewne ideologie są skomplikowane. Dlaczego Włosi, Niemcy poparli faszyzm? Są tego określone przyczyny i zbieg w czasie wielu czynników. Dlaczego Polska przed wojną była uważana na zachodzie za stronnika Hitlera? Zamiast widzieć wszędzie ŻYDÓW należy zapoznać się z uwarunkowaniami, które prowadzą do pewnych zdarzeń historycznych. Np kto i dlaczego przed wojną sączył Polakom nienawiść do Żydów, skąd się wzięło getto ławkowe i dlaczego w niektórych zawodach była nadreprezentacja osób żydowskiego pochodzenia? Do tego proszę dodać kryzys gospodarczy po krachu, nędzę na wsi, strajki chłopskie, powszechny analfabetyzm i popularność pewnych gazetek wskazujących jasno kto jest temu winien. Plus oczywiście co niedzielne i wielkanocne przypominanie kto zabił Jezusa. Antysemityzm nie był tylko domeną zacofanego chłopstwa, kleru ale również elit. Ale oczywiście można się chwalić drzewkami w Yad Vashem i gadać o Żydach w SB. Nic nie dzieje się w próżni i wszystko ma swoją przyczynę. Więc warto się zastanowić dlaczego np część Żydów w 1939 witała z radością Armię Czerwoną! Na pewno nie dlatego, że byli w II RP dobrze traktowani.

ocenił(a) film na 7
Jozef_K_44

Dla jasności. Nie mam nic wspólnego z Żydami. Część rodziny przeżyła czystki upa i zamiast nienawiści czy niechęci do Ukraińców, zastanawiam się co sprawiło, że takie bestialskie mordy miały miejsce. I nie ma prostej odpowiedzi, przyczyn jest wiele. Jedno jest dla mnie jasne. Niezależnie od przyczyn, narodowości czy religii nie ma odpowiedzialności zbiorowej za czyny innych osób. Nie można karać innych za zbrodnie czy przestępstwa danej osoby. Jednak łatwiej i prościej jest się odegrać na innych niż na bezpośrednim sprawcy. To prowadzi w końcowym efekcie do ludobójstwa jeśli będą odpowiednie warunki, ale zawsze zaczyna się od odhumanizowania przyszłych ofiar. Niezależnie od miejsca i czasu zawsze jest tak samo czy to Ormianie, Żydzi , Ukraińcy, Polacy czy Tutsi.

ocenił(a) film na 1
tomnbv

Oczywiscie, ze nie mozna karac, czy nawet stygmatyzowac, jednych za zbrodnie drugich... Moim celem jest odklamywanie historii... Ja nie jestem antysemita, wrecz przeciwnie... Jednak boli mnie, kiedy powielane sa klamstwa: Zydow w Jedwabnem spalili Niemcy... Na CDA jest dokument: Powrot do Jedwabnego, gdzie mozesz poznac dowody, m.in. zeznania swiadkow... Za pogromem kieleckim stalo UB. Tylko, kto o tym wie... Zyczylbym sobie, aby Hollywood zrobilo film chocby o Zegocie. Tymczasem, amerykanscy producenci zglosili sie do syna rotmistrza Pileckiego, z propozycja zrobienia filmu o jego ojcu, pod warunkiem, ze ten zostanie tam przedstawiony, jako Zyd! W filmie "Opor" z Danielem Craigiem mozemy obejrzec juz szczyt zaklamywania niewygodnej prawdy... Pisanie historii na nowo ma na celu wzbudzenie pogardy wzgledem Polski... Kocham i modle sie o Izrael. Co nie oznacza, ze powinienem zamykac oczy na niesprawiedliwa, nierzadko klamliwa narracje... Pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones