PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31626}

Masakra Fortu Apache

Fort Apache
7,0 923
oceny
7,0 10 1 923
Masakra Fortu Apache
powrót do forum filmu Masakra Fortu Apache

Nie polecam tego filmu wszystkim tym, którzy nie cierpią klasycznego westernu, bo "Fort Apache" to nie tylko kwintesencja stylu słynnej "kawaleryjskiej trylogii" Johna Forda, ale też kwintesencja i wzorcowy przykład klasycznego westernu właśnie. W filmie tym przedstawiony jest wyidealizowany obraz amerykańskiej kawalerii, która jest oazą wszelkich amerykańskich cnót: z jednej strony honoru, sprawiedliwości i odwagi, a z drugiej tolerancji i otwarcia na kulturową odmienność. W tytułowym forcie wszyscy stanowią jedną wielką rodzinę. Dużym plusem filmu jest spotkanie w nim dwóch gwiazd westernu: Johna Wayne'a i Henry'ego Fondy. I o ile Wayne gra w nim charakterystyczną dla siebie postać - jest dobry i szlachetny, to jednak Henry Fonda to tu właśnie (a nie jak wiele osób mówi, w późniejszym o 20 lat westernie Sergio Leone) po raz pierwszy w karierze gra czarny charakter. Bo jak inaczej zdefiniować tę postać?
Ponadto mamy tu czarującą i uroczą Shirley Temple w roli córki pułkownika Thursday, a także mojego ulubieńca Victora McLaglena w typowej dla siebie roli poczciwego, szlachetnego, acz niestroniącego od whisky sierżanta.
Jak to zwykle u Johna Forda film jest świetnie sfotografowany.
"Fort Apache" nie dorównuje może o 9 lat starszemu "Dyliżansowi" tego samego reżysera, ale dalej jest to świetny western, który powinien obejrzeć każdy szanujący się miłośnik gatunku. U mnie 8,5/10.

adam05

Też uważam że to jeden z lepszych klasycznych westernów, podobał mi się bardziej niż np Rio Grande. John Wayne w swojej "standardowej" roli, choć tym razem nieco przyćmiony przez Fondę, który stworzył ciekawszą i bardziej wyrazistą postać.

ocenił(a) film na 9
adam05

Fonda gra tu tak zarozumiałego i aroganckiego typa, i jest tak autentyczny, że mam ochotę skopać mu tyłek.;) Fonda rulezzzz!

ocenił(a) film na 7
adam05

Byłem zaskoczony postacią Fondy jak oglądałem. Posiada wiele cech negatywnych, ale również pozytywne. W "Pewnego razu na Dziki Zachodzie" chyba bandziorem bez zalet

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones