PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=483796}
7,1 139 958
ocen
7,1 10 1 139958
6,8 24
oceny krytyków
Merida Waleczna
powrót do forum filmu Merida Waleczna

Trochę taka lipa

ocenił(a) film na 6

a to dlatego że oczekiwałem po tym filmie zupełnie czego innego... Wydawało mi się cały czas po klimatycznych zwiastunach że to będzie raczej średniowieczne fantasy pełną gębą, wojownicza bohaterka, nowe nieznane krainy, niebezpieczni wrogowie i wikingowie. A tu co dostałem, historię o rodzince z kraju wikingów a sama historia - powtórka z " Mój brat niedźwiedź ". Nie powiem animacja bardzo ładna, tak samo muzyka bardzo klimatyczna ale to wszystko nie wciąga, nie ma w tym nic oryginalnego. Szkoda, tyle czekałem i się zawiodłem trochę. Dzięki temu filmowi zacząłem marzyć jakby wyglądał Thorgal na dużym ekranie ;)

ocenił(a) film na 5
Himiteshu

Po pierwszych 20 minutach zaczęło wiać nudą. Grafika bardzo dobra. Muzyka - be entuzjazmu. Fabuła - nuda. 5/10

InSides

Cóż dla mnie to właśnie fabuła na plus :)

ocenił(a) film na 5
Himiteshu

Prawda. Niektóre animacje przynajmniej oferują jakiś humor, który trafia do dorosłych i dzieci; w tym przypadku sądzę, że jest to typowe kino dla młodszych, mające ich nauczyć szacunku do rodziny/tradycji. Za stary jestem na to.

ocenił(a) film na 6
el_jefe

Hehe, dobry koment ;)

ocenił(a) film na 7
el_jefe

Za stary na szacunek do innych ludzi?

ocenił(a) film na 5
pumpernikiel_2

1. Nie pisałem nic o "innych ludziach" tylko konkretnie - o rodzinie. Czytaj ze zrozumieniem.
2. Za stary, żeby film uczył mnie czegoś, co już dawno zostało mi wpojone. Nie szukaj dziury w całym.
pozdrawiam

el_jefe

Uważam że humor był, tyle tyko że nie nachalny :)

Himiteshu

To nie jest o kraju wikingów, ani o wikingach.

ocenił(a) film na 7
Himiteshu

Też tak miałem:)) Zamącili nam troszkę w głowach:))haha;p Brakowało dodatkowych super przygód i jak nic pokłon w stronę Mojego brata niedźwiedzia:))

Himiteshu

Było tam coś o walce z wikingami, ale ani w zwiastunach ani w zapowiedziach nic o wikingach nie było mowy...

Himiteshu

TO JEST DLA DZIECI!I powiedzialabym ze dla dziewczynek bardziej. To bajka o ksiezniczce, tylko takiej troche zbuntowanej Dla mnie fajna bajka.

ocenił(a) film na 7
guga_buzka

Ja uważam ze bajka jest bardzo fajna, daje 8/10, dużo smiechu, na samym koncu bardzo sie wzruszyłam.I Ci co piszą ze takie bajki są dla dzieci to prawda, ale nie TYLKO dla dzieci, dorośli też lubią czasem pooglądac bajki prawda ?:) Muzyka, grafika i fabuła bardzo mi sie podobała :) A Merdia była z charakterem, co nie pokazuje się czesto w bajkach o księżniczkach, szczerze polecam.

filmowczyni

oczywiscie ze nie tylko dla dzieci. Ludzie zazwyczaj nie maja tutaj dystansu. Ogladaja bajke i spodziewaja sie shreka? Animacja bardzo przyjemna.

ocenił(a) film na 10
Himiteshu

Borze przezielony i jeżu przekolczasty... Co Wy ludzie macie z tymi Wikingami? Może jeszcze Normanowie wzięli się z Wysp Brytyjskich i w ogóle na nich opiera się cała historia ludzkości? ];) A tak serio, jak już wspomniał Barrow_wight, w "Brave" nie ma nic o skandynawskich wojownikach, ani nawet o ich podbojach - może i coś tam było w jednym zdaniu o najazdach Wikingów, ale na pewno nie miało to większego znaczenia dla akcji filmu, która z całą pewnością rozgrywa się na terenach Szkocji (gdzieś w górzystym północnym rejonie, w Highlandsach) jakoś w około IX tudzież X wieku, w każdym razie jak mniemam, raczej już po zjednoczeniu się Piktów ze Szkotami - co przywodzi na myśl osoba niejakiego Lorda Macintosha ze swoim kandydatem na męża ];)

Poza tym powtarzam i powtarzać będę niczym mantrę, że motyw niedźwiedzia, który przewija się w "Meridzie" często i gęsto (nie tylko pod postacią przemienionej królowej, bo i w samym herbie rodu królewskiego tytułowej bohaterki, jak i w takich "pierdołach" jak łuk czy wisior bodaj jako splecione niedźwiedzie w formę triquetry, czy nawet rzeźby wiedźmy, że już nie wspomnę o samym tytule filmu, który pierwotnie brzmiał "The Bear and the Bow" ];) ), nie jest bez znaczenia i nawiązuje do celtyckiej mitologii i wierzeń (poza tym, symbol niedźwiedzia odgrywa istotną rolę w różnych epokach i kulturach, tych europejskich jak i poza Europą), tak samo z resztą w przypadku samej wiedźmy i kruka/wrony, które również nie znalazły się w filmie przypadkowo ];)

Do tego porównywanie "Mojego brata niedźwiedzia" jest tu mocno nietrafione, bo są to zupełnie różne czasy i regiony geograficzne, kultury i wierzenia - błagam, gdzie polodowcowa Ameryka Północna z Inuitami do X-wiecznej Szkocji z Celtami/Piktami? Jednymi słowy dwie diametralnie odmienne historie, które łączy jedynie totem niedźwiedzia i nasza planeta Matka Ziemia, na której dzieją się akcje obu filmów... -.-'

ocenił(a) film na 5
lepakkomies

I przemiana w niedźwiedzia.

ocenił(a) film na 10
Bernierdh

I język (dubbing).

ocenił(a) film na 8
Himiteshu

Przeraża mnie nieraz to, co ludzie uznają za 'średniowieczne fantasy pełną gębą'... niewiele jest gatunków, które tak leciałyby na stereotypach po granicy kiczu (patrz 'Conan Barbarzyńca', mimo mojej sympatii dla kulturystyki jako takiej). Jeśli Merida miałaby być cycatą blondyną w skórach, to chyba wolę tak, jak jest.

ocenił(a) film na 6
TangoAndWaltz

nie, tylko myslalem bardziej cos w stylu europejskim gdzie motyw wędrówki i przygoda są na pierwszym miejscu oraz pokonywanie własnych lęków a nie rodzinka, misie itd. Oczekiwałem może za dużo, myślałem ze bardziej ambitne to będzie.

ocenił(a) film na 8
Himiteshu

W '300' król Sparty walczy jako chłopiec z wilkiem. A nie nazwałabym tego mało ambitnym filmem.

ocenił(a) film na 8
TangoAndWaltz

Nie każdy zwierzak w filmie to Beatrix Potter.

ocenił(a) film na 6
TangoAndWaltz

Serio, porównujesz 300 z Meridą? ;/

ocenił(a) film na 8
Himiteshu

Po zastanowieniu - może i ciut pojechałam retorycznie :)

ocenił(a) film na 8
Himiteshu

no i to jest właśnie +

Himiteshu

To jest film o wzajemnym słuchaniu się w rodzinie, chcieć zrozumieć się, dogadać się. O tym, że rodzice chcą dobrze dla dziecka, ale że obie strony, rodzice i dziecko, powinny słuchać się nawzajem, a nie jedna strona decyduje (w tym przypadku matka), a druga chce tylko robić co chce (córka chcąca być wolna). O tym, że do małżeństwa trzeba dorosnąć i że sami powinniśmy znaleźć wybranka, którego pokochamy, a nie że trzeba mieć kogoś w określonym wieku bo... Tak. Moim zdaniem jest to wspaniały i głęboki film dla całej rodziny, który może czegoś nauczyć, wzruszyć i rozbawić, a humoru naprawdę nie brakuje.

Czy naprawdę nie ma nic oryginalnego? Dla mnie ma bardzo wiele, bo na tyle filmów, seriali i książek dla młodzieży, nastolatek nie ma kontaktów z rodzicami, sam do wszystkiego dochodzi, dlatego ma ciągle pod górkę, albo robi się z niego geniusza, że nie wiadomo skąd wie doskonale co ma robić, a rodzice z kolei mają swoje życie.

ocenił(a) film na 6
Magnolia1993

Jeśli rodzice mają swoje życie a dziecko ma swoje to nie jest dla mnie rodzina

Himiteshu

Dla mnie też nie, ale nie każdy tak na to patrzy.

Himiteshu

No cóż nie każde dziecko chcę żyć życiem rodziców :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones