PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=261756}

Miłość w czasach zarazy

Love in the Time of Cholera
6,3 12 809
ocen
6,3 10 1 12809
Miłość w czasach zarazy
powrót do forum filmu Miłość w czasach zarazy

1900 rok i XX wiek

ocenił(a) film na 6

Dlaczego bohaterowie filmu świętowali nadejście roku 1900 jako wejście w XX wiek?

karlolek91

Nie oglądałam jeszcze filmu, ale rzeczywiście to pomyłka. Wiek XX zaczął się bowiem w 1901 r.

ocenił(a) film na 6
renia00014

Czekam na opinię po obejrzeniu, bo może ja czegoś nie zrozumiałem. Czy to celowy zabieg twórców, czy może niewiedza ich samych?

karlolek91

Raczej to drugie.

karlolek91

Chcesz powiedziec, ze noblista Gabriel García Márquez jest idiotą, ktorego umysł i wiedza wymiekają w starciu z mądralami z Filmwebu? ;)

ocenił(a) film na 6
sever

Nie czytałem książki, więc nie wiem, czy w niej także bohaterowie świętują 1900 rok jako nadejście XX wieku. Moje pytanie dotyczyło filmu - i tu nie trzeba być "mądralą z Filmwebu" żeby wiedzieć, kiedy zaczyna się XX wiek.

karlolek91

Mysle, ze wszyscy wiedza kiedy jest przełom wiekow mimo to, swietuja kiedy chca. Na przełomie 1999/2000 tez ludzie swietowali bardziej niz na przełomie 2000/2001, mimo ze media juz w 1999 r. trąbiły ze poczatek wieku jest dopiero za rok. Naprawde to jest taki problem zeby zakladac jakis idiotyczny watek? Film stałby sie przez to lepszy gdyby nie było tej sceny? Miałoby to znaczacy wpływ na akcje?... Zastanow sie.

sever

pięknie :D

karlolek91

ot ci zagadka

ocenił(a) film na 7
karlolek91

Przecież tak samo ludzie świętowali nadejście 2000 roku ! I nie dało się tłumaczyć, że to tylko ostatni rok XX wieku i że Sylwester 2000/2001 będzie nadejściem nowego wieku. P.

ocenił(a) film na 6
IrenaSz

Możliwe. Pewnie chodzi o to że 1900 jest bardzej ,,okrągłe" niż 1901. Lepiej wygląda i bardziej się kojarzy z czymś nowym.

ocenił(a) film na 7
IrenaSz

może w 2000 świętowali nadejście nowego milenium/tysiąclecia

ocenił(a) film na 7
kristophos

Ale nowe tysiąclecie nadchodzi wraz z pierwszym rokiem nowego 1000-lecia, a nie z ostatnim rokiem poprzedniego tysiąclecia, czyż nie? Ja lata liczę jak pieniądze - np. 100 lat to jak 100 złotych. Aby mieć całe 100 złotych muszę mieć 100 złotówek , a nie 99. Ta setna złotówka jest dopełnieniem pierwszej setki, a nie początkiem nowej setki, prawda? Tak samo, aby mieć 1000 złotych, muszę mieć pełne 1000 złotówek - dopiero 1001-sza złotówka będzie początkiem nowego tysiąca. Tak przynajmniej uważam. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
IrenaSz

Bezwzględnie masz rację, mój błąd ;)

karlolek91

Nie rozumiem problemu. Jeżeli mam linijkę i rysuję prostą o długości 10 cm i 2 mm to już wszedłem w drugą dziesiątkę czy nie ? Oczywiście, że tak - ponieważ jestem już po pełnych dziesięciu centymentrach, analogicznie zatem pełnych sto lat upływa wraz z nastaniem roku "setnego". Pierwszy rok n.e skończył się po 12 miesiącach co oznacza, że zaczął się rok drugi a nie z powrotem pierwszy. Proste - świętowano prawidłowo.

ocenił(a) film na 7
mandalor

Problem w tym, że nie było "roku zerowego". Po 1 roku p.n.e. nastąpił od razu 1 rok n.e. W związku z tym długość co prawda jest 10 cm i 2 mm, ale czytana jako data brzmiałaby "2 milimetry 11 centymetra".

ocenił(a) film na 6
mandalor

Problem jest prosty do zrozumienia - XX wiek zaczyna się w 1901 roku, a bohaterowie świętowali wejście w 1900. Czyli wg twojego rozumowania, nie przekroczyli jeszcze 10 cm.

ocenił(a) film na 7
karlolek91

Bo to częsty błąd. Nawet Słowacki się rąbną w "Kordianie", tylko o stulecie wcześniej.

Pomanita

Też mi się skojarzyło z tym dramatem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones