PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=827778}
6,5 18 002
oceny
6,5 10 1 18002
5,2 4
oceny krytyków
Midway
powrót do forum filmu Midway

Stracony potencjał

ocenił(a) film na 6

Narracja w tym filmie to kpina, zaczynamy od Pearl po czym skaczemy po wydarzeniach, upychamy rajd Doolittla i przechodzimy do Midway, nieumiejętność prowadzenia historii, zakrawa o kryminał. Poza tym dużo głupot, salutowanie w pomieszczeniu będąc w MARYNARCE WOJENNEJ USA, wysadzenie 1000 funtową bombą praktycznie połowy Japońskiego lotniska, czy zdziwienie Nimitza i wręcz informowanie go(czyli nieumiejętne informowanie widza) o złamaniu Japońskiego szyfru przez byle komandora podporucznika(stopień podany w Polskiej terminologii) było wręcz skandalem. Mimo wszystko oglądało się dobrze, jednak bez tych głupot z lepszą narracją i scenariuszem mogło się oglądać 10x lepiej,

Bhercik

Typowy film wojenny z USA ostatnich lat? :p

Bhercik

Czyli mozn sie wybrac ? Dla samych efektow

ocenił(a) film na 8
Amiga1240

Jeśli interesujesz się historią to śmiało idź - akurat zniszczenie lotniskowca jedną bombą to prawda - te okręty miały pokłady nieopancerzone, bomby przebijały go i eksplodowały w magazynach amunicji albo przy zbiornikach paliwa lotniczego. 20000-tonowy Akagi został zatopiony dwiema bombami, 20000-tonowy Taiho jedną torpedą, 15000-tonowy Princeton jedną bombą.

CorporalHicks

Za komuny wojna byla obecna w kazdy domu i jako dziecko sie nasluchalem
No i jak kazdy w podstawowce kupowalem zolnierz polski i swiad mlodych :)
Tak interesuje sie tematen WWII ale mniej wojna na pacyfiku

Amiga1240

Wojna w każdym domu? O mój Boże. Każdy w podstawówce kupował "Żołnierza polskiego"? Nawet jak byłem w wojsku to takiej gazety nie widziałem. "Świat młodych"(nie "Świad") to i owszem, oczywiście, tylko to była gazeta harcerska i o wojnie tam raczej nic nie było. Sądząc po stylu, składni i ortografii, jesteś raczej współczesnym gimbusem, a o "komunie" słyszałeś chyba z bajań IPNu...

eltoro10000

Tak 47 letnim gimbusem...jak byles w wojsku to zapewne nie ludowym jak ja

Amiga1240

Ludowym, ludowym. Jestem trochę starszy od ciebie.

Amiga1240

Nie wiem za to jak ty mogłeś służyć w LWP, skoro masz 47 lat, a Ludowe Wojsko istniało do 1989 roku to chyba musieli by cię wziąć w wieku 14 lat...

eltoro10000

Ta zapewne ..LWP istnialo do 90 a struktury formalne do 93
Pobor jesien 91w Gizycku i wialo komuna

Amiga1240

A, wiało...no tak, w Giżycku to wieje. Niektórzy do dziś walczą z "komuną", więc nigdy nie wiadomo. A przysięgałeś na wierność Armii Radzieckiej?  Bo to jest najlepszym probierzem. Podejrzewam, że już nie...                           


https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludowe_Wojsko_Polskie

eltoro10000

Szczerze nie pamietam ;) pamietam przerwe na papierosa i kto nie pali sprzata dalej...niestety musialem sie nauczyc szybko jarac szlugi a wojo to temat dlugi

Amiga1240

Ech, ja znam gorsze opowieści z internatów. A myślisz, że fala to wymysł "komuny"? W każdej zamkniętej społeczności, w każdych czasach i w każdym kraju człowiek znęca się nad drugim człowiekiem jak tylko dostanie trochę władzy do ręki.

eltoro10000

Sprawdzilem zmiana nazwy nastapila w 9 grudnia 1991 struktury niezmienionej formie trwaly do maja 1993 ..

Amiga1240

Ludowe Wojsko to była nazwa nieoficjalna, nie ma więc mowy o jakiejś oficjalnej zmianie nazwy i to konkretnego dnia. LWP istniało do 89 roku, a tutaj nawet można przeczytać, że: "Od 1990 Siły Zbrojne RP przechodzą restrukturyzację i modernizację. Wymieniany jest przestarzały sprzęt wojskowy, pobór jest zawieszony."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82y_Zbrojne_Rzeczypospolitej_Polskiej

https://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82y_Zbrojne_Polskiej_Rzeczypospolitej_Ludowe j

eltoro10000

W podanym linku masz podrozdzial zapoznaj sie

Ostatnie lata 1988-1991

Amiga1240

Chyba zapomniałeś wkleić tego linka. Ty się zapoznaj z tym, co ja wkleiłem. Stoi tam jak byk:

<<Nazwa sił zbrojnych zawarta została w art. 6 Konstytucji PRL. Nazwa Siły Zbrojne PRL używana była przez łącznie 37 lat (1952-1989). Po zmianie konstytucji 29 grudnia 1989, w której m.in. zmieniono nazwę państwa na Rzeczpospolitą Polską (weszła w życie od 31 grudnia 1989) powrócono do stosowania określenia „Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej”.>>

ocenił(a) film na 7
CorporalHicks

kolega pisał o lotnisku a nie lotniskowcu ;) a taka scena właśnie była, kiedy jedna zrzucona bomba wysadza w kosmos pół samolotów na płycie lotniska

ocenił(a) film na 8
Stigg

Fakt, masz rację, tak to jest jak się szybko czyta :), mogli po prostu pokazać jak bomba trafia w pierwszy samolot w kolejce i to już zablokowałoby pas. Wyglądało jakby zrzucił co najmniej BLU-82 Daisy Cutter na to lotnisko :)

ocenił(a) film na 3
CorporalHicks

Nie widziałem filmu, lecz wystarczy by bomba trafiła w zatankowany samolot, powstałby efekt domina.

ocenił(a) film na 6
Bhercik

Prolog, czyli pierwsze minuty podobaly mi sie, ale potem rzeczywiscie. Masa pourywanych narracyjnie scen, ktore mialy przedstawic wojne z kilku stron i ostatecznie los bohaterow by calkowicie obojetny. Jakis niedoswiadczony pilot zginal, ktos wczesniej stracil zycie w czasie ataku na Pearl Harbor, ale wlasciwie kogo to interesuje? Efekty takze razily sztucznoscia. Z takiej stawki aktorskiej mozna bylo wycisnac wiecej, ale jednak zagrali przyzwoicie. Oprawa dzwiekowa podobnie.

ocenił(a) film na 7
Bhercik

Mnie uderzyły duże przekłamani w liczbach - wyłapałam, że w filmie mówi się o DUŻEJ przewadze ilościowej samolotów japońskich nad amerykańskimi i że amerykańskich jest kilkadziesiąt. Wikipedia donosi, że amerykańskich było ok. 340, a japońskich 293...

malamaxi

Ciekawe, bo w mojej Wikipedii piszą, że Japończycy mieli 322, a Amerykanie 233...;-)

eltoro10000

Bo twoja wiki jest z gimnazjum

Amiga1240

A twoja z liceum.

ocenił(a) film na 7
eltoro10000

Aż sprawdziłam jeszcze raz i MOJA wikipedia podtrzymuje wersję sprzed 3 miesięcy i nadal
twierdzi, że było odpowiednio 340 i 293 samolotów...

malamaxi

Widocznie masz jakiś inny internet niż ja.

ocenił(a) film na 7
eltoro10000

340 - 293 aż musiałem sprawdzić.

dbc09

Różne źródła podają różne liczby, a jeszcze zależy jak się liczy i które samoloty bierze się pod uwagę.

eltoro10000

W walce po stronie amerykańskiej brały udział ok. 233 samoloty wchodzące w skład dwóch grup uderzeniowych. Reszta to samoloty stacjonujące na atolu.

Bhercik

Otóż to, płynność opowiadania historii w ogóle nie istnieje, tylko skakanie z jednego epizodu wojennego na drugi. Do tego drewniane postaci, też ledwie zarysowane, które ani ziębią, ani grzeją, no i efekty specjalne wyglądające sztuczniej, niż w o dwie dekady wcześniejszym "PH", który przecież arcydziełem nie był.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones