PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1096}

Monty Python i Święty Graal

Monty Python and the Holy Grail
8,0 170 200
ocen
8,0 10 1 170200
8,1 33
oceny krytyków
Monty Python i Święty Graal
powrót do forum filmu Monty Python i Święty Graal

Nie wiem czy byl juz podobny temat, ale czy ktos zwrocil na to uwage? Mowie o realiach wczesnego sredniwoiecza, bloto na ulicy, chleb ze swiniami na ulicy, to zbieranie trupow w taki spsob w zarazie....przypominam, ze dopiero Napoleon zabronil wylewac fekalia z okien oraz chodowac swin na ulicy. A jednak nigdy w filmach tego nie bylo. Plus kostiumy...to wydaje sie absurdalne, ale ten film byl mega realistycnzy.

Hildefix

Prawda, ten film pokazuje więcej historii niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Chociaż przypomniała mi się właśnie scena nie realistyczna (ale bardzo śmieszna), gdy chłopi pytają się Artura kto go wybrał na króla i że oni na niego nie głosowali ;)

ocenił(a) film na 10
NikKlik

Z jednej strony pokazują realia średniowiecza z drugiej wyśmiewają stereotypowe wyobrażenia o nim (scena jęczących ludzi pełzających po ziemi) z trzeciej zadają celne pytania (np o źródło władzy: tak jak nikt nie głosował króla nie głosowaliśmy np. na organizację FIFA czy dyktatorów mody.

ocenił(a) film na 10
Hildefix

Michael Palin jest z wykształcenia historykiem, Terry Jones filologiem o specjalności historia angielskiej literatury średniowiecznej.

Hildefix

raczej na odwrot - to satyra na wyobrazenia prostego ludu o sredniowieczu

ocenił(a) film na 9
Hildefix

>mega realistyczne kostiumy
Masz na myśli te wydziergane z włóczki kolczugi, czy losowe szmaty i garnki w które ubierali okolicznych, bo byli na ograniczonym budżecie? :D
>Mowie o realiach wczesnego sredniwoiecza, bloto na ulicy, chleb ze swiniami na ulicy, to zbieranie trupow w taki spsob w zarazie....przypominam, ze dopiero Napoleon zabronil wylewac fekalia z okien oraz chodowac swin na ulicy.
A ja przypominam, że na długo przed Napoleonem wynaleziono i wprowadzono do powszechnego użycia mydła wytwarzane z różnych materiałów, publiczne łaźnie (nierzadko obowiązkowe), a ogólne stronienie od wody zaczęło się nie we wczesnym Średniowieczu, ale w czasach Odrodzenia, świeżo po przejściu 'czarnej śmierci', jako nietrafiony pomysł na obronę przed infekcją :^)

ocenił(a) film na 8
JanuszKumaty

W filmie jest przedstawiony czas w realiach bardzo wczesnego średniowiecza. Nie myl tego co było w XIII czy XIV wieku z tym co w VI, VII czy jeszcze X.

Oczywiśćie pomijam uproszczenia wynikające z budżetu.
A okres o którym Ty piszesz miał miejsce mniej więcej od XI wieku. Wtedy w ciągu wieku przegoniła Europa cywilizacje Islamu, która z racji, że zachowała ciągłość od czasów starożytnych - była na dużo wyższym poziomie cywilziacyjnym niż Europa Zachodnia która zaczynała właściwie od zera(ba, nawet powrotu do półziemianek w V wieku na niektórych terenach).
A co do zarazy - istniała funkcja obwoźnego zbieracza trupów, nie pamietam dokładnie kto zajmował tę funkcje i na jakich zasadach, ale przy masowych zarazach w miasteczkach było obowiązkiem zbieranie zmarłych. A nie było czasu by każdemu odprawić normalny pogrzeb gdzie dziennie umierała duża część ludności(a wiemy, że we wczesnym średniowieczu także miały miejsce epidemie i zarazy, chociaż głównie bardzo regionalnie, nie na taką masową skale jak w czasach Czarnej Zarazy).

Hildefix

Akurat w takim VI wieku było jeszcze bardzo czysto na ulicach. Były jeszcze liczne starożytne rzymskie budynki na chodzie przejęte przez napływową ludność. O kanalizacji nie wspominając. Poza tym wygląd tych rycerzy nawiązuje do XIII wieku.

ocenił(a) film na 10
JanuszKumaty

Scena końcowa (przygotowanie i szturm na zamek) była jedną z tańszych? Główne koszty to katering dla statystów oraz przejazd ekipy. Tam nie było ani profesjonalnych statystów ani kostiumów. To tak jakbyś nakręcił grupę rekonstrukcyjną i ochotników i podziękował im notką w napisach oraz ciepłym posiłkiem.

ocenił(a) film na 9
YouzeQ

... ale to do mnie ta mowa? Bo zgubiłem przez Internet ton twojej wypowiedzi i nie wiem, czy mi coś zarzucasz, czy się zgadzasz ze mną :v

Bo przecież mówiłem, że cały Święty Grall był zrobiony na symbolicznej kracie piwa, "statyści" ze szturmu to studenci pobliskiego uniwersytetu/losowi ludzie, których Pythoni zatrzymali na ulicy i zapytali, czy nie chcieliby im pomóc na dwie godzinki w kręceniu filmu.

ocenił(a) film na 10
JanuszKumaty

Poszedłem nawet o krok dalej przytaczając fakt, że zamiast zapłacić za statystów, kostiumy i rekwizyty postawili obiad ludziom, którzy to wszystko przynieśli i wystąpili. Jako bonus pewnie pozwolili się części ochotników ze sobą sfotografować. Jedni spędzili fajnie dzień i mieli o czym opowiadać, drudzy nakręcili świetną scenę.

Nie ma więc jak widać co się czepiać szczegółów bo nawet nie można tego nazwać "po kosztach".

Nie ma też doszukiwać się realizmu w kpinach z wyobrażeń o średniowieczu (pełzający w błocie ludzie, pochód mnichów tłukących się w głowy księgami).

PS. Pomimo tego porównując (zwłaszcza z ostatnio nakręconymi) filmami kostiumowymi jest to jeden z najrealniejszych filmów historycznych.

ocenił(a) film na 10
Hildefix

zwróciliśmy uwagę jesze przed Twoim urodzeniem

ocenił(a) film na 8
Hildefix

Twoja wiedza jest porażająca, ale nie dopowiem czym.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones