PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=860930}

Najpiękniejszy chłopiec na świecie

Världens vackraste pojke
6,8 862
oceny
6,8 10 1 862
6,9 9
ocen krytyków
Najpiękniejszy chłopiec na świecie
powrót do forum filmu Najpiękniejszy chłopiec na świecie

Film oglądałam w ramach prezentacji listopadowych w Czechowicach - Dziedzicach - Kino Świt - Dokumenty.

"Najpiękniejszy chłopiec na świecie" 2021.
Mija 50 lat od premiery filmu "Śmierć w Wenecji". W 1971 roku w Cannes ma premierę „Śmierć w Wenecji”, a grający Tadzia Björn Andrésen staje się objawieniem, bożyszczem, egzotycznym zwierzęciem, mrocznym obiektem pożądania. Jego uroda sprawia , że zakochują się w nim i kobiety, i mężczyźni – geje uznają go za ikonę, a japońska rysowniczka Riyoko Ikeda obdarza jego twarzą bohatera popularnej mangi. Dziś Andrésen nie jest szeroko znany w świecie. Żyje w swojej skorupie, depresja i demony przeszłości wciąż o sobie przypominają.

B.Andresen obecnie ma 66 lat i wciąż tkwi w traumatycznym kokonie, który owinął się wokół niego za sprawą wielkiej literatury Manna, filmu, Viscontiego, audiowizualne piękno stworzone przez kontrowersyjnych i znamitych ludzi kontra pandemium ze stajnią Augiasza X Muzy. Świat filmu i jego otoczenie po wyłączeniu kamer, to krok w blichtr, splendor za którym kryje się cała ta machina i jej struktury, przemysł filmowy, wszelkie nadużycia, czyny zabronione, pedofilia, seks afery dostęp do używek, uzależnienia i depresja.
"Miałem zaledwie 16 lat, a Visconti i jego ludzie zabrali mnie do gejowskiego klubu nocnego. Prawie cała załoga była gejami. Kelnerzy w klubie sprawili, że poczułem się bardzo nieswojo. Patrzyli na mnie bezkompromisowo, jakbym był smacznym kąskiem… To było pierwsze z wielu takich spotkań" - wspominał po latach Andrésen, który zagrał łącznie w 32 filmach i serialach. W 2019 r. aktor pojawił się w głośnym filmie "Midsommar".
Kameralny, bardzo intymny dokument poranionego, zniszczonego człowieka, który stał się marionetką w rękach łowców talentów, maszynką do zarabiania pieniędzy. Młody, nieukształtowany człowiek, zostaje wykorzystany przez Viscontiego, i świat filmu do osiągnięcia sukcesu. Szczyt sławy młodociany aktor okupuje załamaniem, depresją, uzależnieniami, brakiem dobrych propozycji i rozwoju. Typ urody i niewinność, oraz temat filmu przyciąga środowiska homoseksualne.
Stereotyp "ładnej buzi", która zaważyła na nie ambitnym repertuarze i niedocenieniu niezłego muzyka, nieudane małżeństwo, śmierć jednego z dzieci, uzależnienia, rozkład moralny i rodzinny. Piękny chłopiec, którego Visconti naznaczył, skrzywdził i pozostawił w stanie aberracji, wynaturzenia i orgiastycznej krainie krzywego zwierciadła. Historyk filmowy określił chłopca doskonałością.
Wysoki mężczyzna z długimi, siwymi włosami, twarz pokryta głębokimi zmarszczkami, zarostem, szczupła sylwetka
...patrzymy na kogoś z przeszłości, kto był niewinny, kto gdy pozował częściowo w negliżu czuł się skonfundowany i obnażony.
Kult ciała i niewinnej twarzy przykuwała i przyciągała amatorów perwersji, ekshibicjonizmu i bachanaliów.
Zdeprawowany, owładnięty nałogiem, obnażony z czci i wiary, postanawia podnieść się z dna i walczyć o siebie i relacje z córką, pomostem ostatniej nadziei człowieczeństwa.
Człowiek, który zmaga się z przeszłością, zbrukaną niewinnością (film, samobójstwo matki, babci niespełnionymi ambicjami, postrzeganiem pięknej twarzy, uzależnieniami i próbą powrotu do rodziny i społeczeństwa).
Gorzka metafora życia "najpiękniejszego chłopca świata" , gdy 50 lat temu kręcono w Lido przed Grand Hotel des Bains, to budynek był oszamiający i zjawiskowy jak Bjorn / Tadzio... dzisiaj to niemal ruina człowieka i budynku....

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones