PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=433313}

Nasza klasa

Klass
7,5 44 404
oceny
7,5 10 1 44404
6,3 12
ocen krytyków
Nasza klasa
powrót do forum filmu Nasza klasa

[SPOILER ALERT]
Cóż, obejrzałem właśnie "Klass" i muszę powiedzieć, że zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony filmem. Zaczynając od spraw bardziej błahych chciałbym zwrócić uwagę na to, że reżyser nie zrobił filmu, który jest sztucznie młodzieżowy lub na siłę próbuje do takiego aspirować. Estoński jest mi językiem całkowicie obcym, jednak przetłumaczone dialogi wydawały się być bardzo naturalne, a zachowania postaci również - szczególnie tych głównych. Z głównym bohaterem - Kasparem - poczułem niesamowitą więź, był on bowiem w filmie najsilniejszym głosem rozsądku. (No homo, moja więź nie ma nic wspólnego z akcją, do której Kaspar został zmuszony)

Postawił sumienie i rozum ponad pajacowanie i brawurę. Trochę przeszkadzały mi postacie w tle, bo wyobrażam sobie, że w rzeczywistości powinna znaleźć się przynajmniej jeszcze jedna osoba, która wstawiłaby się za biednym Joosepem. Sam jestem w życiu taką osobą, która nie patrzy obojętnie na krzywdę innych, stąd ta empatia z bohaterem była na bardzo dużym poziomie. Świetny także był dodany wątek anty-konsumpcjonizmu, z którym całkowicie się zgadzam i cieszy mnie fakt, że ktoś w tak inteligentny sposób przedstawił go w filmie.

Może jestem niewymagającym widzem, ale uważam, że na pochwałę zasłużyli w większości młodzi aktorzy, którzy świetnie zagrali swoje role i poprowadzili dialogi, jak i ci pozytywni, tak i ci negatywni.

Paradoksalnie najbardziej irytujące zdały się osoby w tle, wliczając w to Thea, które obserwowały wydarzenia i nie kiwały palcem. Są pewne granice, nawet w obojętności. Można to uznać za pewien nierealny, mało prawdopodobny wątek - to, że cała klasa nie mrugnęła okiem, ale znamy z rzeczywistości sytuacje podobne, w których rzeczywiście ludzie nie okazali krzty empatii i patrzeli chłodnym okiem na krzywdę innych.

Film otrzymuje mocne 10/10, bo nie skąpię w ocenach dobrego filmu. Film wywołał masę emocji, ogromną empatię i łzy :) Polecam każdemu z głową i nie polecam patrzeć na te błędy, o których wiele osób wspomina w komentarzach. Można spokojnie przez film przejść nie zwracając na nie uwagi :)

Pozdrawiam i zapraszam do ewentualnej dyskusji :)

ocenił(a) film na 8
drzymalsw

ee dyskusji nie będzie bo w sumie wszystko napisałeś, a ja się z tym zgadzam.
Drobne rozbieżności wynikać mogą jedynie z rozbieżności doświadczeń życiowych, ale ogólnie myślimy bardzo podobnie.
Konsumpcjonizm, gra aktorska wszystko ok.

Thea jak najbardziej zachowała się naturalnie dla jej wieku, nie można wymagać żeby 16 latka miała poukładane w głowie i twarde zasady.
Tak serio to od nikogo tego nie można wymagać.... bo ludzie nie lubią myśleć, a jedynie przyjmować czyjś punk widzenia - tak jak to miało miejsce w filmie.


Jedyne co mnie zastanawia to sytuacja na plaży. Co trzeba mieć w głowie, jaką sieczkę, żeby coś takiego zrobić.
Nigdy nie potrafię znaleźć jednego sensownego powodu, tłumaczącego takie zdarzenie.
Dla mnie ta sytuacja, jest sytuacją analogiczną do zdarzeń jakich dochodzi w więzieniach. Zdrowy heteroseksualny mężczyzna jak o tym pomyśli, to zbiera mu się na wymioty.... a oni to robią ?!
WTF ?!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones