PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=727968}

Nie oddychaj

Don't Breathe
6,5 80 004
oceny
6,5 10 1 80004
6,6 18
ocen krytyków
Nie oddychaj
powrót do forum filmu Nie oddychaj

„Żaden z was nie rozumie. To nie ja jestem zamknięty tutaj z wami, to wy jesteście zamknięci tutaj ze mną!”, wykrzyczał Rorschach w pamiętnej scenie „Strażników”. Jest to myśl, którą bohater grany przez Stephena Langa mógłby powtarzać w „Nie oddychaj” jak mantrę.

Trójka młodych złodziejaszków włamuje się do domu położonego w opuszczonej dzielnicy. Spodziewają się znaleźć tam dużo pieniędzy, które właściciel posiadłości dostał od rodziców dziewczyny, która potrąciła - i w efekcie zabiła – jego córkę. Włamywacze podchodzą do mężczyzny z respektem, bo to weteran wojenny, ale z wyjątkiem jego psa, agresywne rottweilera, nie spodziewają się większych kłopotów - mężczyzna stracił wzrok, gdy służył w armii. Zwierzak dostaje mięso naszpikowane środkiem nasennym, gospodarz zostaje potraktowany gazem usypiającym i rozpoczyna się bezkarne myszkowanie po domostwie. Niedługo, bo mężczyzn się budzi i natychmiast zabija jednego z włamywaczy. Pozostali bohaterowie – chłopak i dziewczyna - próbują ukryć swoją obecność przed śmiertelnie niebezpiecznym niewidomym, ale ten oczywiście wkrótce odkrywa, że nie jest sam i rozpoczyna się pełna emocji zabawa w kotka i myszkę. Oczywiście i rottweiler nie spędzi całego filmu brzuchem do góry…

„Nie oddychaj” to czyste kino survivalowe. Wszystko co żyje i oddycha musi tutaj swoje wycierpieć zanim dociągnie do napisów końcowych. Jeśli dociągnie. Reżyser, Fede Alvarez, ma całkiem niezłe doświadczenie w udręczaniu filmowych postaci, bo to jego chory umysł odpowiada za szalenie krwawy i brutalny remake „Martwego zła”. Tym razem wprawdzie nie ma już takiej rzezi na ekranie, ale osoby nadwrażliwe i tak będą wielokrotnie odwracać wzrok. Alvarez nie musi jednak nadmiernie szokować, żeby przykuć uwagę odbiorcy. Urugwajczyk sprawnie buduje napięcie, bawiąc się oczekiwaniami i emocjami widza, wielokrotnie podcinając bohaterom skrzydła, gdy ratunek jest już na wyciągnięcie ręki. W zanadrzu ma również kilka niespodzianek fabularnych i motywów dających po głowie.

Jane Levy i Dylan Minnette (znany z „Gęsiej skórki”) przekonująco odgrywają role udręczonych ofiar starszego pana, ale ten film należy przede wszystkim do fantastycznego Stephena Langa, który ciasne pomieszczenia domostwa przemierza niczym skrzyżowanie Terminatora z Ponurym Żniwiarzem. Ciosy zadaje jak nabuzowany dres, wyrzeźbiony jest niczym skała, mięśnie stale napięte, sylwetka nienaganna - posągowy, opanowany, bezlitosny koszmar na dwóch nogach. Gdyby nie jego ślepota to film zakończyłby się po dwóch minutach.

„Nie oddychaj” to kino proste, klarowne, bez zbędnego biadolenia, osadzone w konkretnym gatunku i wyciskające z niego wszystkie soki, wprawdzie mało przy tym odkrywcze, ale trzymające w napięciu, bez rażących idiotyzmów, dobrze zrealizowane i w sumie dość wciągające.

http://kinofilizm.blogspot.co.uk/2016/09/dont-breathe-recenzja.html

Więcej recenzji i innych materiałów o kinie:
https://www.facebook.com/pages/Kinofilia/548513951865584

T-Durden

Co ty wiesz o filmie? Twój umysł spowija mgła efektów specjalnych, którymi karmią dzisiejszego widza. Wróć kiedyś lub pozostań w labiryncie Transformersów i nigdy nie znajdź nici Ariadny, która prowadzi do fenomenalnych dzieł.

TheLogan

Mam nadzieję, że ja się tylko złapałem na takiego trolla.

ocenił(a) film na 6
czuczul

Duchy nie są fikcją literacką

ocenił(a) film na 4
T-Durden

Film przeciętny, a mógł być dobry, gdyby reżyser nie odkrył wszystkich kart na samym początku. Zwiastun filmu i scena gdy główni bohaterowie siedzą w aucie planując skok, praktycznie zdradzają cały obraz.
Gdyby zaś stopniowo okazywało się, że facet jest ślepy, jest weteranem, ma dużo kasy w domu, itd. itp. to byłby zupełnie inny film.

ocenił(a) film na 8
cytochrom

Nie rozumiem cię kolego,reżyser zdradzał tylko rzeczy oczywiste a to że on był ślepy,miał dużo kasy,tylko zachęcało ich do skoku po cynku od pasera.Wydawało się prosta robota i szybka kasa a jak było to widzieliśmy a stopniowo to
okazało się co innego czego się nie spodziewaliśmy i nie było tego widać w zwiastunie.

full81_2

*Możliwe spojlery dotyczące fabuły.* Niewiele było w tym filmie rzeczy, których się można nie spodziewać. Nawet pomimo opisu na IMDB, że staruszek nie jest takim bezradnym, jakim mógł się wydawać, było to jasne. Mnie osobiście zaskoczył motyw więzienia, jak się okazało, niewinnej kobiety w piwnicy i fakt, że Rocky udało się wyjść z tego wszystkiego żywcem. Chociaż to ostatnie, jakby przyjrzeć się mnogim thrillerom, również nie było tak nieoczywiste. Poza tym kilka logicznych dziur w scenariuszu. Mnie osobiście bardziej przypadł do gustu Cloverfield Lane 10.

ocenił(a) film na 4
_wilczur_

Dla Polaka słowo weteran oznacza staruszka, który walczył w AK, natomiast w Stanach, weteran do może być koleś z Syrii, który ma 20 lat, Libii, Afganistanu, Iraku, Wietnamu, Korei i dopiero staruszek z II wojny światowej. I jest jeszcze wiele innych możliwości. Ten był z Iraku, mógł być ok pięćdziesiątki.
Mnie zaskoczył happy end. Po pierwszej scenie byłem przekonany, ze wszyscy muszą zginąć.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones