PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=469241}

Niebo na ziemi

Heaven on Earth
7,2 199
ocen
7,2 10 1 199
Niebo na ziemi
powrót do forum filmu Niebo na ziemi

bardzo dobry film!

ocenił(a) film na 9

I znów mamy do czynienia z czymś innym niż roztańczony, kolorowy i przyjemny filmik typu "Żona dla zuchwałych" przekazujący proste, wręcz bajkowe mądrości życiowe.

"Niebo na ziemi" jest bardzo trudnym i ciężkim obrazem. Młoda kobieta związana z rodziną zostaje przez nią tak naprawdę sprzedana w ręcę obcych ludzi, którzy okazują się psychopotami. Dostaje coraz mocniejsze ciosy od życia, za to, że jest kobietą i nie ma prawa decydowania o swoim losie. Chcąc się od tego uwolnić ucieka w myślach do historii opowiadanych przez matkę i jak mniemam szczęśliwego dzieciństwa oraz wyobrażeń o mężczyźnie, który mógłby być dla niej ostoją spokoju i bezpieczeństwa. Rzeczywistość jest jednak niestety inna...

Tutaj widzimy 'prawdziwą' indyjską mentalność gdzie wszelkie prawa człowieka są powiedziałabym miażdżone. Ponadto w opozycji do innych hinduskich produkcji nie widzimy tu wielkiej rodziny umieszczonej w pięknym bogatym domu tylko w klitce.

Jeśli chodzi o stronę wizualną nie mam zastrzeżeń. Drażnił mnie brak muzyki, ale sądzę, że to pomogło osiągnąć uzyskany efekt.

No i jak zawsze- brawa dla cudownej Preity Zinty :) znów udowodniła, że żadna rola jej nie straszna.

9/10

anjali__

Czy aby nie przeginasz opisujac indyjska mentalnosc jako miazdzaca prawa czlowieka. Owszem zasadniczo odmienne wartosci rzadza nasza kultura zachodu a kultura hinduska, rzeczywiscie sa punkty/relacje, w ktorych czlowiek jest tam w wielkiej chierarchi swiata osadzony nisko, ale czy mamy prawo nasza miara mierzyc ich mentalnosc i oceniac pejoratywnie. To co napisalas to mocne slowa i uwazaj z takimi wyrokami bo one rodza pozniej uprzedzenia i stereotypy u osob, ktore nie znaja kultury i mentalnosci ludzi innych kultur.

ocenił(a) film na 9
gwenell

Nie zauważyłeś/aś (przepraszam) cudzysłowia przy słowie prawdziwa? Chodziło mi o to, że z tego co wiem z różnych źródeł to kobiety są dokładnie tak traktowane jak zostało to pokazane w tym filmie.
W żaden sposób nie chciałam zanegować tradycji czy kultury i uogólniłam całą swoją wypowiedź.
I proszę, uwierz, że jestem ostatnią osobą, w której rodziłaby się jakakolwiek nienawiść czy uprzedzenia do innych narodowości.

anjali__

Niestety cudzysłow nie zmienia przeslania zdania jakie napisalas- i wciaz z niego wynika ze (parafrazuje):"cechą mentalnosci idnyjskiej jest gwalcenie praw czlowieka". A ja uparcie bede sie spierac, ze nawet jesli masz przyklady naoczne takiego traktowania kobiet w spolecznosciach indyjskich to nie powinnas rzucac takich osadow jak powyzej przeze mnie zacytowany. Jako porownanie rzuce przyklad w naszej spolecznosci zachodu powszechnosci rozwodu (statystyki mowia ze ok polowa zawartych malzenstw konczy sie rozwodem) czy na tej podstawie mozna stwierdzic ze w naszej mentalnosci instytucja malzenstwa jest tylko papierkiem i nie ma zadnego znaczenia mentalnego, emocjonalnego i kulturowego? Chyba byloby to przesadzone stawierdzenie.
Nie zarzucam tez tobie uprzedzen kulturowych tylko podkreslam ze formuowane uogolnienia doprowadzaja to budowania tego typu uprzedzen u osob ktore nie znaja/nie maja stycznosci osobistej z dana kultura a swoje zdanie buduja wlasnie na cudzych osadach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones