PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=132450}

Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz

Before the Devil Knows You're Dead
6,9 15 281
ocen
6,9 10 1 15281
7,1 12
ocen krytyków
Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz
powrót do forum filmu Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz

Za niska średnia!

ocenił(a) film na 8

Pełen szacunek dla Lumeta że w wieku 83 lat nakręcił taki film! Bezkompromisowy, brutalny, pełen bolesnej prawdy o amerykańskim społeczeństwie. Pozornie zaczyna się jak zwykły kryminał z zaburzoną chronologią – świetny z resztą pomysł który nie jest tylko efekciarstwem. Lumet dzięki temu powoli dawkuje informacje o swoich bohaterach odsłaniają kolejne tajemenice pozornie statecznej rodziny by w końcówce dać widzowi obuchem prosto w łeb. Nie ma sensu zdradzać fabuły gdyż można by było zdradzić zbyt dużo jednak można zadać sobie pytanie dlaczego ten film został tak olany przez „leśnych dziadków” przyznających nagrody? Może był za ostry w swej wymowie. Świetne zagrane i skonstruowane kino. 8/10.

ocenił(a) film na 7
Kilinski

Powoli dawkuje, może nawet zbyt powoli :P Temat na prawdę musi zaciekawić widza żeby ten przebrnął przez wszystkie przedłużające się sceny, często nużące. Ale myślę że warto obejrzeć, film oceniłem na 7, byłoby 8 gdyby skrócić kilka (/kilkanaście) scen.

ocenił(a) film na 6
Kilinski

właśnie pomysł z zaburzoną chronologią chybiony jest całkowicie. Tylko wprowadza niepotrzebny chaos, niektóre sceny są istotne dla wielu postaci, a przez to zaburzenie poznajemy losy Andy'ego z dnia napadu, ale koniec tego i tak znamy, więc mało pasjonujące są one dla nas. Oprócz tego film jest nużący i ciężki jak kilo koksu. Nie będę pobłażliwie patrzył tylko dlatego, że reżyser jest bardzo stary. Zakończenie jest porządne, ale wyjątkowo mocnym bym go nie nazwał. O problemach rodziny wiadomo praktycznie wszystko po pół godzinie i nie jest to nic oryginalnego. Także nie wiem, ile w nim prawdy o amerykańskim społeczeństwie, bo to bardziej jednostkowy przypadek. Zresztą, zamiast na relacji Andy'ego z ojcem skupiano się bardziej na konsekwencjach nieudanego napadu. Wątków jest sporo i film jest powoli prowadzony, także przez te dwie godziny reżyserowi nie udało się porządnie większości z nich rozwinąć. Tak naprawdę jedynie przyzwoity scenariusz i porządne aktorstwo ratuje ten film. Chociaż oczywiście każdy z czwórki bohaterów miał już lepsze kreacje.

Roy_v_beck

To, ze kilka razy pojawiają się retrospekcje i film jest "poszatkowany" nadaje mu oryginalności, a to, że napad ukazany jest na samym początku, a potem śledzimy sceny wcześniejsze niezwykle mnie wciągnęło. Film jest długi, ale takim widać miał bybć i wcale mi to nie przeszkadzało. Zresztą to nie bajeczka dla nastolatków, tylko smutny obraz coraz bardziej komplikującej się sytuacji po napadzie w niby normalnej amerykańskiej rodzinie z klasy średniej, gdy wszystko powoli wymyka się spod kontroli. 6/10 daję z całym przekonaniem i polecam tym, którzy lubią czasem zobaczyć, coś przygnębiającego, a smętna muzyka to poczucie jeszcze bardziej wzmacnia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones