PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=37242}

Noc generałów

The Night of the Generals
7,2 1 767
ocen
7,2 10 1 1767
Noc generałów
powrót do forum filmu Noc generałów

znaleźć winnego

ocenił(a) film na 10

jeden z wyższych SSmanów pragnie rozwiazać zagadkę śmierci polskiej prostytutki. Podejrzewa jednego z generałów, lecz ten odpiera zarzuty, twierdząc, iż wojna to nie czas na takie poszukiwania. ale młody oficer nie zrezygnuje.... Trochę długi film z przewidzianym zakończeniem.

ocenił(a) film na 8
menshikov

Grau nie jest SSmanem tylko funkcjonariuszem Abwehry, to zasadnicza różnica

Carlito

w 1944 stworzono jednolita służbę wywiadowczą podległ reichsfuhrerowi SS Heinrichowi Himmlerowi wiec jak najbardziej Grau był SS-manem pod koniec życia

lukasz_f

Czy jego mundur na to wskazuje?

zweistein

Mówię tylko, że w 44 był ssmanem

lukasz_f

Czy dobrze cię zrozumiałem: SS przejęła i podporządkowała sobie Abwehrę w 1944?

ocenił(a) film na 6
lukasz_f

W lutym 1944 SD stało się siłą dominującą nad Abwehrą ale nie zostało zlikwidowane.

trochę nie wypada tego nie wiedzieć - tym bardziej że żyjemy w kraju w którym każdy zna losy pewnego serialowego oficera Abwehry:).

tc1987

masz racje. w 44 hitler wcielił abwehre do SD

tc1987

18 lutego 1944 roku Adolf Hitler podpisał dekret powołujący do życia jednolitą niemiecką służbę wywiadowczą, podporządkowaną Reichsführerowi-SS, Heinrichowi Himmlerowi. Wywiad wojskowy został wcielony do Sicherheitsdienst jako Amt Mil, zaś Canaris został zdymisjonowany. Funkcję szefa Amt Mil objął SS-Brigadeführer Walter Schellenberg
cytat z wikipedii

lukasz_f

nie, nie był, podległość służbowa nie oznacza automatycznej przynależność - pluton ZOMOwców podległy oficerowi UB nie staje się plutonem UBeków.

ocenił(a) film na 8
menshikov

A ta prostytutka ,była naprawdę agentką abwery.Wiem bo czytałem książkę.

LeoRex

"Tak naprawdę" to może była agentką Abwehry - ale w książce. W filmie ten motyw nie istnieje, jeśli dobrze pamiętam.

ocenił(a) film na 8
zweistein

Zajrzałem do książki. Str.4 rozmowa komisarza Romana Lisowskiego z Engelem. "Ta Maria Kupiecka zwana także "hrabiną" Kupiecką, należała do osób którym na życzenie mamy okazywać opiekę i pomoc. Figuruje na liście pańskiej placówki. Pracowała więc dla niemieckiego kontrwywiadu." Koniec cytatu.

LeoRex

OK, ale jak jest w filmie?

ocenił(a) film na 8
zweistein

Nie pamiętam,ale chyba musiało coś być, bo inaczej śledztwo Graua nie miało by sensu.

LeoRex

Zależy. Jeśli w jego gestii były sprawy kryminalne, a świadek wspominał o generalskich lampasach - czemu nie?

ocenił(a) film na 8
zweistein

Ale wtedy musiał by ścigać wielu żołnierzy niemieckich wojsk okupacyjnych, zwłaszcza s.s.

LeoRex

Nie rozumiem - przecież szukał zbrodniarza w szeregach niemieckiej armii, prawda?

ocenił(a) film na 8
zweistein

A niemiecka armia dopuściła się w Polsce i nie tylko wielu zbrodni. Dlaczego więc to jedno morderstwo go tak bardzo zainteresowało?

LeoRex

Wydaje mi się, że przez pominięcie książkowej agentki nie udało im się stworzyć logicznego detalu, który jednak nie wpłynął tak bardzo negatywnie na film

ocenił(a) film na 8
lukasz_f

Szczerze mówiąc nie pamiętam czy ten wątek został w filmie pominięty. Gdyby tak było, śledztwo prowadzone przez majora Graua nie miało by sensu. Ale zgaszam się nie rzuca to zbyt wielkiego cienia na cały film.

lukasz_f

W filmie też była agentką o czym wzmianka pojawia się 2 razy.

LeoRex

A te generalskie lampasy nie miały znaczenia?

ocenił(a) film na 8
zweistein

Gdyby ofiara nie była współpracownicą niemieckiego kontrwywiadu, zapewne nikt by się jej śmiercią zbytnio nie przejął.

LeoRex

Może śledczy-idealista i służbista? Bo takim jest chyba nasz bohater?

zweistein

Trzeba przyznać, że cięty był na tych generałów i podchodził do nich bez respektu

ocenił(a) film na 8
zweistein

Pewnie w cywilu był policjantem.

LeoRex

W filmie też była agentką o czym wzmianka pojawia się 2 razy.

zweistein

W filmie też była agentką o czym wzmianka pojawia się 2 razy.

ocenił(a) film na 8
zweistein

W filmie jest agentką...

kwasnezelki

Jesteś pewien? Bo ja nie pamiętam.
Natomiast pamiętam (tka przynajmniej sądzę), że o nie ta agentularność była powodem wszczęcia śledztwa i poszukiwań Graua.

ocenił(a) film na 8
zweistein

Tak, bo dopiero co oglądałem. A po drugie Warszawa nie była placem bitwy tylko była okupowana i raczej sprawy o tak poważne czyny jak zabójstwo miałby prawo się toczyć IMHO.

kwasnezelki

Co to IMHO?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones