PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1090}

Ojciec chrzestny II

The Godfather: Part II
8,5 283 282
oceny
8,5 10 1 283282
9,0 35
ocen krytyków
Ojciec chrzestny II
powrót do forum filmu Ojciec chrzestny II

Pierwsza część podobała mi się mniej. Choć teoretycznie miała to, co lubię: dobrze zbudowany świat, zarysowanych bohaterów, wielu. Lubię filmy z wieloma głównymi bohaterami, jak pewnie wielu z Was. A mimo wszystko w jedynce czegoś mi brakowało. Myśli przewodniej jakiejś. Był jakby filmem biograficznym, akcja toczyła się leniwie, choć zgrabnie, oglądało się dobrze (no chyba że, jak ktoś słusznie zauważył, ma się ADHD i bez wybuchu i pościgu co minutę film się wydaje nudny).

Dwójka jest lepsza. Ma przesłanie; jak dla mnie jasne. Pokazuje, co z człowiekiem mogą zrobić inni ludzie, w tym najbliżsi - rodzina. Zależności, zemsta, porachunki, oczekiwania, wymagania. Jasne, to wszystko było już w jedynce, ale tam po pierwsze Michael nie był tak dobitnie głównym bohaterem, a po drugie nie był tam pokazany jako postać dość jednoznacznie zła, zniszczona, stłamszona przez ambicje własne, oczekiwania ojca jak i całej niemal "rodziny".

W pierwszej części zło było usprawiedliwione. W drugiej, często jest niepotrzebne, rodzące kolejne zło, jest też wyjaśniona kwestia "skąd to się wszystko wzięło", co mi się bardzo podoba. Choć dziś, pewnie powstałby prequel, zamiast tak jakby dwu historii w jednej. Co nie zmienia faktu że zabieg mi się podobał, zresztą wolę klimaty lat 20-stych od 50-tych, tak na marginesie.

Film ma jak dla mnie więcej smaczków niż jedynka, oraz lepszą myśl przewodnią. I właśnie dlatego daję mu 9, czym wyróżniam go na tle jedynki. Trójki jeszcze nie oglądałem, ale już mogę powiedzieć, że powstać nie powinna. Na dwójce historia kończy się w odpowiednim miejscu. Miejsca jest tylko na prequel, może spinoff, no ale to nie te czasy jeszcze były! :)

ocenił(a) film na 10
antykonformista

Trójka to jest tak jakby drugi koniec. Niby wszystko sie w dwójce skończyło, ale jakoś rozciągneli jeszcze historię do "końca"

ocenił(a) film na 7
antykonformista

Moim zdaniem akurat i pierwsza i trzecia część są lepsze.

antykonformista

Obejrzyj trójkę. Nie jest tak dobra jak dwójka, ale nadal to rewelacyjny film i w dodatku nadaje całej historii pewien przyczynowo-skutkowy sens i pozwala porównać Vito z Michaelem - ocenić ich całe życie.

ocenił(a) film na 7
antykonformista

W jedynce historia również kończy się w odpowiednim miejscu

ocenił(a) film na 7
antykonformista

W jedynce historia również kończy się w odpowiednim miejscu

ocenił(a) film na 9
Spike__Spiegel

Tony 2 times xD get the papers get the papers

ocenił(a) film na 7
ciosina

Haha :D W dniu ślubu mej córki prosisz, bym mordował za pieniądze? :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones