PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=805865}

Operacja Dunkierka

Operation Dunkirk
2,5 341
ocen
2,5 10 1 341
Operacja Dunkierka
powrót do forum filmu Operacja Dunkierka

Nie wiem po prostu, jak opisać ten film. Właśnie skończyłem go oglądać i po prostu brakuje mi słów.

Może zacznijmy od opisu: rok 1940, grupa brytyjskich komandosów podczas ewakuacji pod Dunkierką ma za zadanie przechwycić niemieckiego naukowca, znającego tajniki budowy radaru.

W praktyce ten film to jeden wielki ahistoryczny bełkot, nietrzymający się żadnych realiów.

Komandosi? Dunkierka? Że co proszę?

Pierwsi komandosi w akcji znaleźli się dopiero w lipcu 1940 roku - była to operacja ''Ambassador'' przeprowadzona na Wyspy Normandzkie przez 140 żołnierzy No. 3 Commando. Operacja zakończyła się brytyjską porażką i utratą czterech jeńców.

Pomijając już ahistoryzm tej fabuły, to nawet laik wybałuszy oczy słysząc, że akurat niedaleko brytyjskich pozycji Niemcy przetrzymują wzmiankowanego naukowca i mało kto go pilnuje.

Nie no, przecież oczywiste, że jak złapiesz ważnego naukowca, to będziesz go trzymać jak najbliżej linii frontu - przecież nie ucieknie. Gdzie mu będzie lepiej, niż w rączkach opiekuńczych panów z piorunami na kołnierzu?

Potem pojawia się oczywiście nieodłączny francuski ruch oporu - rzecz jasna w beretach, żeby było wiadomo, że to Francuzi. Czemu jest to ruch oporu, a nie armia francuska - jak najbardziej wówczas istniejąca - nie wiadomo. Jeśli ktoś wytrzymał do tego momentu, to już potem najpewniej odpadł, zwłaszcza gdy zobaczył opętańczo wrzeszczącego w dialekcie brytyjsko-niemieckim nieogolonego pseudo-oficera (musi jakiś brytyjski ochotnik do SS, ani chybi, to by tłumaczyło to jego niezrównoważenie).

Ten film to jeden wielki festiwal katastrofalnie dobranych, niepasujących, błędnych mundurów i elementów wyposażenia. Niemcy chodzący w kaskach motocyklowych i jak najbardziej współczesnych kurtkach Bundeswehry, lub sortach NRD, współczesne amerykańskie ciężarówki wojskowe, współczesne ciuchy cywilne i masa innych absurdów.

Jestem absolutnie oczarowany - w całym filmie nie ma ani jednego poprawnie umundurowanego człowieka.

Wszystko okraszone renderowanymi wystrzałami z plastikowej ''broni'', ponadto plastikowe zabawkowe granaty i bardzo, bardzo kiepskie efekty komputerowe. Sporo scen batalistycznych to po prostu przebitki z jakiejś rekonstrukcji historycznej, z jeżdżącymi sobie wesoło amerykańskimi czołgami.

Scenografia - leży i kwiczy. W przynajmniej kilku ujęciach można zobaczyć współczesne budynki i samochody, teren w żaden sposób nie przypomina ani Dunkierki, ani Francji, tylko jakieś amerykańskie zad*pie. Generalnie film można zatytułować ''Las'', bo to przewija się przez 90 % czasu trwania tego arcydzieła.

Zakończenie zaiste zasługuje na Oscara i będę zawiedziony, jeśli nie otrzyma tej nagrody. Nawiedzony pseudo-oficer klęczy z rozłożonymi ramionami, jakby się modlił do Odyna, czy innego gusła i co chwilę powtarza ''Scheisse'', tylko po to, by monstrualnie wolno zbliżający się samolot zdołał go zabić. Oficerowie SS nigdy nie uciekają, to przecież oczywiste.

W zasadzie w tym filmie nie ma na co popatrzeć. Poza bardzo fajnym Panzer II, którego kierowca w jednej scenie jawnie śmiał się z aktorów i statystów biorących udział w tej szmirze.

ocenił(a) film na 3
andrzej_matowski0

... o rany a ja myślałem, że to film paradokumentalny, dobrze,ze sprowadziłeś mnie na ziemię. Szczególnie będę uważał na wszystkie berety świadczące o nierealności obrazu.

TEKUM

Pardon?

ocenił(a) film na 1
andrzej_matowski0

To dlaczego oceniłeś film na 10(wiem że ma być to ironia)? Powinieneś ocenić go na serio.

Kamix6

Oceniam go na serio - na 10, bo bawiłem się przy tej produkcji wybornie. Oglądałem jako pastisz i uwielbiam takie badziewne filmy wojenne.

ocenił(a) film na 1
andrzej_matowski0

Komentarz Twój jest świetny - nic dodać, nic ująć. Być może widziałeś podobnie absurdalne tytuły /może nie aż tak bardzo, ale też "niezłe"/, to polecam /czyli odradzam oglądanie/: Brother's War 2009, Na froncie /Battle Force/ 2012 i Oddział bohaterów /Company of Heroes/ 2013. Dzisiejsza projekcja przebiła jednak wszystko.

heniog

Powiem tak.

Do ''Brother's War'' mam sentyment, uważam, że temu filmowi można dużo wybaczyć. Opowiada on o temacie, który lubię najbardziej (wiosna 1945 roku z niemieckiej perspektywy), antagonistami są tam Sowieci, jeszcze do tego wątek polski i Polskiego Państwa Podziemnego, całkiem ładna muzyka...

Ja wiem, że ten film jest słaby, jak zresztą każdy, gdzie pojawia się różowa buzia Tino Struckmanna, ale traktuję go ulgowo. Za tematykę na to zasługuje.

Co do wymienionych filmów, wszystkie widziałem. Battle Force i Company of Heroes to klasyki. Ja znam tego dużo więcej - ''P-51 Dragon Fighter'', ''USS Seaviper'', ''Beyond Valkyrie'', ''Spoils of War'', ''Red Rose of Normandy'', ''Escape from Stalag 69'', ''The Last Rescue'' i mój absolutny faworyt - ''Rządy gargulców''. Życzę miłego wieczoru. :DDDD

ocenił(a) film na 1
heniog

To zobacz jeszcze z Eric'em Robertsem: The Rebels of PT-218, i albo przed, albo po ... przeczytaj mój komentarz do pozycji, Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 1
andrzej_matowski0

Ja wytrzymałem do sceny kiedy to 10 (słownie dziesięciu) Niemców stojąc na otwartym polu, negocjuje z 5 ukrytymi w stojącym na wzniesieniu budynku, uzbrojonymi komandosami o wydanie dziewczyny, która zresztą także jest uzbrojona. Ręce mi opadły kiedy Niemcy stali sobie grzecznie przed budynkiem a Brytyjczycy robili burzę mózgu czy oddać dziewczynę w ręce wroga i bezpiecznie odejść czy bronić i to odetchnięcie Francuzki z ulgą, kiedy zapadła decyzja że będą Jej chronić... No i na koniec sceny kiedy dowódca Brytyjczyków odmawia wydania dziewczyny i Niemcy nagle zaczynają strzelać i przez murowaną ścianę trafiają jednego z Brytyjczyków, tego było dla mnie za wiele...

ocenił(a) film na 1
andrzej_matowski0

Andrzej ... proszę, zmień tą swoją 10 na 1, bo to w ogólną ocenę tego gówna wali!!!

wojtek1a

Nie będziesz mi mówił, jak mam oceniać filmy. :-)

ocenił(a) film na 1
andrzej_matowski0

Jędruś, wiesz co miałem na myśli, pozdrawiam :)

wojtek1a

Wojtuś, nie wiem, i będę oceniał jak chcę :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones