PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8421}
6,8 1 002
oceny
6,8 10 1 1002
Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany
powrót do forum filmu Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany

Banda chłopów poszła na cmentarz i wydobyła trupa, by coś z niego wyciągnąć. Ale trup ma to przy sobie – jest to historia jego życia, które opowie tym, którzy go wyciągnęli.

Jazda jest z gatunku surrealistycznych – i przydługich. Same chłopy, które wyciągnęły trupa, wiercą się po 20 minutach słuchania historii („Coś mnie się widzi, że całą noc tu przesiedzimy”). Nie to, by były tu elementy zbędne lub takie których się nie chce słuchać. Teoretycznie jest nawet ciekawe. Ale... nie wzbudza żadnych konkretnych emocji, dla mnie to były zwykłe obrazki i tyle. Raz się uśmiechnąłem („Mam na imię... Robert”), a potem cisza.

Ładne zdjęcia, plenery, ładne gadanie na temat grzechu i życia w nim. Przeciętne aktorstwo (ino Pieczka się broni).


5/10.

ocenił(a) film na 3
_Garret_Reza_

Dobre podsumowanie, ocena za wysoko.

Krzypur

Naprawdę ten film nie jest aż tak niezrozumiały, żeby nie dostrzec, że początkowe oraz końcowe sceny to mroczne wyobrażenie zmartwychwstania oraz Sądu Ostatecznego. Według Biblii zmarli mają zostać osądzeni na podstawie tego co "zapisano w księgach". Nie bardzo wiadomo w jakich konkretnie. Nasz główny bohater spisał swoją historię w pamiętniku. To to była jego "księga" i dowód w sprawie na sądzie. Ale finalnie na podstawie tego dzieła został potępiony i wylądował w "jeziorze ognia".

W międzyczasie widzimy historię tego młodego człowieka. Dewocja i zadufanie we własną predestynację do zbawienia doprowadzają go do obłędu, nałogu oraz zbrodni. Oczywiście przekonany co do własnej świętości chłopak nie pamięta lub nie chce pamiętać swoich czynów. W pewnej scenie gubi część kartek z pamiętnika, a Szatan pospiesznie przegląda je i pali. Wyjaśnia to dziwną amnezję i luki w historii - diabli wzięli część wspomnień.

Generalnie osoba z kręgu kultury chrześcijańskiej, cokolwiek obeznana z różnymi doktrynami religijnymi, powinna sobie poradzić ze zrozumieniem tej opowieścio-przypowieści.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones