PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10010480}

Osobliwość

The Wonder
6,3 11 484
oceny
6,3 10 1 11484
6,1 19
ocen krytyków
Osobliwość
powrót do forum filmu Osobliwość

Filmu jeszcze nie widziałam.
Nie wiem, czy to ekranizacja, adaptacja czy jedynie na motywach powieści "Cud" Emmy Donoghue.
W skrócie: w małej, biednej irlandzkiej wiosce pada przypuszczenie "cudu" - 11-stoletnia Anna i jej rodzina twierdzą, że dziewczynka od 4 miesięcy nic nie je (i ma się dobrze). Wszystko okraszone dawką religii katolickiej, żarliwymi modlitwami, itd.
Historię poznajemy z perspektywy angielskiej (protestanckiej) pielęgniarki przysłanej, aby przez dwa tygodnie obserwować sytuację i potwierdzić cud lub mistyfikację.
O co w tym wszystkim chodzi? Czy dziecko naprawdę jest święte, czy raczej dochodzi do oszustwa?
Powieść skupia się bardziej na ukazaniu rzeczywistości w Irlandii, zderzeniu protestantki z katolicką żarliwością (czy wręcz fanatyzmem).
W pewnym momencie historia zaczęła być raczej przygnębiająca i czuło się tę bezsilność siostry Wright (moim zdaniem postać jednak zbyt nowoczesna, jak na epokę, w której dzieje się akcja).
Ale zakończenie, choć dosyć pośpieszne (biorąc pod uwagę wcześniejsze rozterki) było dobre.

Nie wiem, czy szybko skuszę się na obejrzenie filmu, bo za dobrze w pamięci mam książkę, jej poetykę i swoje wyobrażenia o bohaterach.

Natomiast obsada - bardzo dobra i to może być zachętą!

abigail_

Książki nie czytałam, więc nie wiem czy zakończenie to samo. Mam wrażenie że akcenty rozłożone nieco inaczej, przynajmniej sądząc z Twojego opisu. Tu chyba bardziej chodzi o dylemat moralny, ale specyficzne ujęcie całości w klamry w ogóle nadaje wszystkiemu jakąś wątpliwość, czy na pewno decyzja bohaterki.byla słuszna. Co do charakteru pielęgniarki, to rzeczywiście wyprzedza epokę, ale kontekst braku perspektyw nie powoduje poczucia nieadekwatności. Ogółem dość ponury film. Chętnie dowiem się o oryginalnym zakończeniu, bo po książkę na pewno nie sięgnę ;)

abigail_

Ale zawsze lepiej poczekać, choć obejrzeć też warto. Ja w każdym razie nie umiem wrócić do własnej wizji więc rozumiem dylemat

abigail_

Wreszcie obejrzałam ten film. Napisać, że dużo gorszy od książki to za mało...
Nudny, rozwleczony, całe tło obyczajowe (protestancka Angielka contra katolicka Irlandia) ledwo zaznaczone.
Kto czytał książkę (która też nie jest jakaś wybitna, ale niezła) pewnie będzie zawiedziny tym filmem.
Dobra obsada, scenografia, kostiumy, światło. To by było na tyle z pozytywów.
Scenariusz, muzyka, poprowadzenie przez większość aktorów ich postaci (czyli de facto - wskazówki ze strony reżysera) - nie, nie, nie.
Filmu nie polecam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones