PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=94717}
7,4 14 427
ocen
7,4 10 1 14427
7,0 4
oceny krytyków
Ostateczne rozwiązanie
powrót do forum filmu Ostateczne rozwiązanie

Kto oglądał? dla miłośników II wś, ruchu nazistowskiego i historii III Rzeszy pozycja obowiązkowa!

Mam sentyment do tego filmu bo wspólnie z kumplem oglądaliśmy go już na VHS z ładnych parę lat temu.
nietypowy bo oscyluje cały czas wokół rozmowy o przerażąjacej tematyce.
Brawa dla Stanleya Tucciego bo pomimo że ma włoskie korzenie dobrze zagrał nordyckiego jasnego Aryjczyka;)

Film swietny, BBC ma dobre produkcje zwłąszcza o II wś.
Kenneth Branagh jako Archanioł Zła Heydrich - rewelacja.

KWallander_2

Dla miłośników ruchu nazistowskiego?

jens

Nie dosłownie rzecz jasna.

KWallander_2

Przez cały film nie opuszczało mnie poczucie, że to tak absurdalnie nieprawdopodobne, że aż wstyd, że takie niestworzone rzeczy nam wciskają. I przez cały film, wciąż na nowo docierało do mnie, że to nie wymyślona historia. I stąd niepokój o tych miłośników.

jens

A jest ich niemało.

ocenił(a) film na 8
jens

prawda? niby wszyscy wiemy jak było, a wciąż jest nieprawdopodobny ten sposób prowadzenia przez nich rozmowy, wyliczeń, kalkulacji czy bardziej opłaca się mieć bezpłodną siłę roboczą, czy wybić, jak oni mówili "jednostki" od razu.Słyszę, rozumiem,że tak było, ale w głębi duszy wręcz w to nie wierzę.Przez to film jest znakomity, no i może trochę zrozumiałam tych, którzy nie wierzą w holokaust. to jest...niewiarygodne.

ocenił(a) film na 8
mmorgan6

Dowód na to jak można zrobić wciągający film,którego akcja toczy się praktycznie przy jednym stole.Tak jak w "Dwunastu gniewnych ludziach" z tą różnicą,że to był dramat sądowy i do tego nie oparty o fakty.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wlodis

Morda tam.

KWallander_2

Świnie nie mówią! Tylko żrą!

KWallander_2

Świetne aktorstwo. Reszta również, rzecz jasna!

Ameriel

Tucci i Branagh swietne role.
No i Firth jaki młody wtedy był.

ocenił(a) film na 8
KWallander_2

Aż trudno uwierzyć, że cała trójka jest z rocznika '60.

Mr_MarQx

dokładnie a gwiazda Firtha teraz bardzo mocno lśni - w ubiegłym roku Oskar za rolę króla Jerzego VI , teraz jedna z głównych ról w Szpiegu.

ocenił(a) film na 8
KWallander_2

W "Szpiegu" to raczej drugi plan, ale bardzo dobra rola.

Mr_MarQx

Drugi plan? nie chcę spoilerować ale o ile oglądałeś to wiesz że był jedną z KLUCZOWYCH ról

ocenił(a) film na 8
KWallander_2

No był, ale mimo to, jest to rola drugoplanowa. Ile był na ekranie? 20 minut może.

ocenił(a) film na 8
Mr_MarQx

Pierwszy plan to zdecydowanie Gary Oldman i ewentualnie Benedict Cumberbatch.

Mr_MarQx

a ja ci mówię ten film to pojedynek Oldman vs Firth!

Mr_MarQx

Przede wszystkim Oldman, a reszta to festiwal znakomitości 2. planu. Nie zapominajmy o, jak zawsze wspaniałym, Johnie Hurcie :)

ocenił(a) film na 8
Ameriel

Dokładnie.

ocenił(a) film na 8
KWallander_2

Ciekawy film, moim zdaniem problem Żydów w tamtych czasach w Niemczech ale i nie tylko tam był na tyle duży, że metody te z jednej strony mogły wydawać się całkiem dobre, choć może trochę zbyt brutalne.
W większości widzów pewnie wzbudziło to odrazę ale ja poniekąd ich rozumiem.

mk34

Dobre prowo. Subtelne jak białe rękawiczki doktora Mengele.

mk34

Dosyć... hmm... ciekawe poglądy.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
mk34

;) Chłopie fajnie spamujesz ale pamiętaj że Konstytucja przewiduje sankcje karne za głoszenie poglądów faszystowskich ( nawet tak subtelnie zawoalowanych jak twoje).

ocenił(a) film na 8
KWallander_2

Ja tylko chciałem zwrócić uwagę na to by spojrzeć na to z dwóch stron, tak by uwzględnić w tym wszystkim problem niemieckiego społeczeństwa. Ogólnie to jestem tolerancyjną osobą, przepraszam jeżeli to zabrzmiało antysemicko albo rasistowsko.

ocenił(a) film na 8
mk34

"Niestety plan ten nie powiódł się" - i na taki tekst dodajesz:
"Jeżeli zabrzmiało to antysemicko"... Ha, ha... Jeżeli.... Dobre.

użytkownik usunięty
KWallander_2

Mam odmienne zdanie, ponieważ lubie dokumentalne filmy ale wykonane jedynie w jezyku niemieckim, bo nie lubię amerykanskich filmow o nazistach, jedynym wyjatkiem jest lista schindlera

Ten film jest akurat brytyjski, nie amerykański.

KWallander_2

A fakt, brytyjsko-amerykański, sory, widzę że aktorzy jedynie to Anglicy ( poza Tuccim).

ocenił(a) film na 8
KWallander_2

Wtrącę parę groszy do tych rozważań. Zwracam uwagę na datę kiedy do tego spotkania doszło. Początek 1942 roku. Wojna na kontynencie europejskim trwała już dwa i pół roku. Niemcy przez ten czas próbowali rozwiązać "problem żydowski" w inny sposób. Podobno prowadzili rozmowy z rządami wielu krajów, w tym z USA. Ponoć rozmawiali z przedstawicielami bogatych Żydów w USA. Ponoć chcieli na własny koszt zorganizować transport ich z rejonów Wschodu. Ale nikt, ale to nikt nie był zainteresowany przyjęciem ich na swoich ziemiach.
Dlaczego o tym wspominam, bo pierwszy raz pokazano jak to spotkanie wyglądało, a po drugie jaki wtedy antysemicki był cały świat. O tym się nie pamięta pisząc o tzw "polskich obozach śmierci". O tym nie pamiętają ci których przodkowie tak, a nie inaczej decydowali i tym samym w jakiś sposób są współwinni zagłady Żydów.
Żeby być dobrze zrozumianym nie zamierzam nawet w najmniejszym procencie rozgrzeszać zbrodniarzy niemieckich.
Co do filmu bardzo dobry, ze świetnym i wyrazistym aktorstwem.

pessoaa

"pierwszy raz pokazano jak to spotkanie wyglądało"
Pierwszy raz pokazali to Niemcy w 1984 r (masz w powiązanych tytułach), w rewelacyjnym filmie,
do którego nie ma co nawet tej angielskiej chałtury przyrównywać.

ocenił(a) film na 8
Billy_Bones

Ja widziałem to pierwszy raz. Filmu "Konferencja w Wannsee" nie miałem okazji zobaczyć, nie wiem czy była kiedykolwiek projekcja w Polsce. Również dokumentalny serial "Ostateczne rozwiązanie" nie miał polskiej premiery. Chyba, że obydwie rzeczy umkneły mojej uwadze. Nie nazwałbym angielskiego filmu/teatru chałturą. Czasami trzeba zrezygnować z wygórowanych ambicji, aby ważnym tematem zainteresować większe grono potencjalnych widzów. Ale nie jest to równoznaczne, że powstanie wtedy chałtura. W mojej ocenie tak właśnie tu było. Wiele ciekawych ról aktorskich, takich epizodycznych też.

ocenił(a) film na 8
pessoaa

pessoaa bardzo dobrze to ująłeś.
Nie należy obwiniać tylko Niemców za to co wtedy postanowiono.

ocenił(a) film na 8
mk34

Próbowałem pokazać jaki był wtedy świat, bo to że Żydzi osiedlali się w Polsce bardzo dobrze świadczy o naszych przodkach, którzy widać byli nadzwyczaj tolerancyjni w odróżnieniu od wielu narodów wtedy żyjących. To że były konflikty między Polakami a Żydami, żyjącymi na tych samych terenach to sprawa normalna. Gdzie ich nie ma i nie było? Natomiast wielu, np Francuzi próbują swój silny antysemityzm zakryć i puścić w niepamięć. I co najbardziej haniebne to relacja bogatych Żydów w USA do biedoty żydowskiej z wschodniej Europy. Może to pokłosie rytu eugenicznego?

ocenił(a) film na 3
KWallander_2

"Brawa dla Stanleya Tucciego bo pomimo że ma włoskie korzenie dobrze zagrał nordyckiego jasnego Aryjczyka;)"

a to ciekawe z tym Aryjczykiem :)
Adolf Eichmann był wychrzczonym żydem czystej krwi, przed egzekucją poddał się obrzezaniu i przyjął judaizm ..

ocenił(a) film na 8
KWallander_2

Oglądałem ostatnio na jedynce; bardzo ciekawy teatr :) Pokazuje dosyć dobrze jak daleko może się posunąć człowiek nienawidzących innych ludzi z różnych powodów( naziści do Żydów za pochodzenie, Komuniści za przynależność do wyższej klasy społecznej) .
A właśnie chciałbym się zapytać o waszą opinię na temat, co tak naprawdę Hitler wiedział o ostatecznym rozwiązaniu !? Słyszałem, że nie znaleziono dotąd żadnego dokumentu obciążającego przywódcy III Rzeszy w tej sprawie.
PS Oczywiście nie chcę w żaden sposób usprawiedliwiać jego działań, które są paskudne po prostu mnie to ciekawi.

ocenił(a) film na 3
piena

fakty i mity napisałem w tym temacie: http://www.filmweb.pl/film/Ostateczne+rozwi%C4%85zanie-2001-94717/discussion/Kon ferencja+w+Wanesse+-+prawda+i+mit,1841481

Co do nienawiści nazistów do Żydów za pochodzenie to akurat ten film za dużo o tym nie powie bowiem zarówno inicjator Konferencji w Wanesse - Reinhard Heydrich oraz Adolf Eichmann byli pochodzenia żydowskiego ..

ocenił(a) film na 7
KWallander_2

Solidny materiał warty obejrzenia. Widać wyraźnie że film nie został skazany amerykańską polityczną poprawnością stąd uważam film za wiarygodny z historycznego punktu widzenia. Dobre role aktorskie również bardzo dobrze odzwierciedlały historyczne postacie. Ciekawy film który pokazuje "od kuchni" całą konferencje i wszystkie gry i gierki poszczególnych frakcji i jednostek w nazistowskich Niemczech. Materiał wart polecenia dla każdego nie tylko sympatyków historii ale także tych którzy mają mniejszą wiedzę historyczną ponieważ w tym filmie można w proty sposób zrozumieć wiele na temat samej konferencji a także polityki rasowej w III rzeszy. Od mnie solidna 7.

użytkownik usunięty
KWallander_2

Oglądałam, świetny teatr telewizji. (W zasadzie to nie do końca rozumiem, dlaczego puszczono to jako teatr telewizji, skoro to film, a nie spektakl, ale nie będę się czepiać). Ten moment, w którym była mowa o sposobach zabijania Żydów...po wywodzie Eichmanna (o ile dobrze pamiętam) zapada cisza. Widz po chwili uświadamia sobie ze zgrozą, że to wcale nie dlatego, że oni są przerażeni. Są zachwyceni. Przejmująca scena.
Swoją drogą, przez pierwszych kilkanaście minut filmu zastanawiałam się, skąd ja znam aktora grającego Heydricha. A jakże, przypomniałam sobie - Lockhart z HP ;). Aż wstyd, że dotąd nie znałam Branagha z innych filmów. Zdaje się, że czas to nadrobić, bo w "Ostatecznym rozwiązaniu" zagrał na wysokim poziomie.

ocenił(a) film na 9

Bo to jest taki "film telewizyjny", zrobiony w sumie podobny jak kiedyś seriale BBC "Ja, Klaudiusz" czy "Elżbieta" - właśnie w konwencji naszego Teatru TV.
A rzecz jest świetna, bo tak samo jak niemiecki pierwowzór zostałą oparta na stenogramie ze spotkania (nb. "wyczyszczonego" przez Eichmanna, o czym potem zeznawał na procesie w Jerozolimie, ze sformułowań wprost wskazujących na oczywisty zamiar wymordowania wszystkich Żydów). Przede wszystkim pokazuje, jak 15 biurokratów - tak naprawdę bardzo istotnych, bo to oni szykowali wszystkie administracyjne papiery niezbędne dla eksterminacji - w ciągu niecałych dwóch godzin zdecydowało o losie 6 milionów ludzi. Ot tak, na "spotkaniu roboczym", przy zakąskach, markowym alkkoholu i cygarach - "zabijmy ich wszystkich, tylko musimy uzgodnić, jak to zrobić w soposób najefektywniejszy". A potem zacieranie śladów - zakaz rozmów telefonicznych, ocenzurowany zapis stenograficzny, spalone karty obecności i karta wejść do budynku... No i dwie wstrżasjące sceny ze zbiorowym uderzaniem pięścami w stół "jako wyraz poparcia" - najpierw po słowach Heydricha "cały kontynent wolny od Żydów - do ostatniego" i potem na koniec po wyliczeniach Eichmanna "10 milionów Żydów zabitych w ciągu roku"... przerażajace.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones