PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=630}
6,3 118 268
ocen
6,3 10 1 118268
6,1 29
ocen krytyków
Pan Tadeusz
powrót do forum filmu Pan Tadeusz
ocenił(a) film na 7
Surine

A co Hofmanowi żeby z Olbrychskiego zrobić Piłsudskiego?
Trza było gdzieś gwiazdę upchnąć ;)

Surine

Przecież Linda zagrał świetnie.

Surine

Linda w roli księdza Robaka to porażka minionego stulecia, przecież to tak sztucznie wyszło, że aż nie da się tego przemilczeć. Jak dla mnie Linda zepsuł cały film, a czytając "Pana Tadeusza" po raz drugi, wyobrażając sobie ks Robaka nie miałam przed oczyma ciepłego bernardyna, ale mnicha o całkiem zimnym spojrzeniu i bardziej przypominającego kryminalistę niż duchownego.
Rozumiem, że ktoś może się ze mną nie zgadzać, ale ten film - pfu, rola Lindy - zepsuła moje dobre wspomnienia związane z książką. Jak dobrze, że jest jeszcze czarujący Żebrowski, który jakoś ratuje tę produkcję.

kinga_kulakowska

Sorry za offtop ale nie można się zgodzić, że Linda psuje produkcję bo przypomina gangestera vel kryminliste.
Jest on aktorem wielu ról ale wielu kojarzy z nim tylko produkcje pokroju Psy czy Sztos.
Polecam np ,,Przypadek" Kieslowskiego w którym fenomenalnie odgrywa główną role, właściwie szereg głównych ról ;).

użytkownik usunięty
Surine

moim skromnym zdaniem: obsada cud miód

ocenił(a) film na 7

Faktycznie Linda w tej roli drażnił, zwyczajnie nie pasował

ocenił(a) film na 7
Eridanus

dlaczego? Mnie się wydaje, że jak najbardziej pasuje. Nie ma być przecież tylko mnichem, ma być mnichem, który wcześniej był "zabijaką" i dokładnie tak się go odbiera.

Surine

Film uważam za naprawdę dobry, chociaż zgadzam się z Surine- Linda to najsłabsze ogniwo całej produkcji. Bardziej niż księdza przypominał gangstera, do tego jeszcze ta drażniąca maniera, sposób w jaki mówi... Nie pasował kompletnie.

ocenił(a) film na 6
amma

Linda oraz Szapołowska nie byli nawet słabi - byli kompletnie żałośni. Doliczając Olbrychskiego, który znowu grał Kmicica wychodzi nienajlepiej. Z całym szacunkiem, ale jeśli ktoś nie widzi klęski aktorskiej i kompromitacji, którą zaliczył "ks. Franz Maurer-Robak" to chyba jest ślepy, głuchoniemy albo bez jakiegokolwiek poczucia estetyki.
Z kolei rewelacyjny był Kondrat, bardzo dobry Seweryn i zaskakująco przyzwoicie grający Żebrowski.

aciddrinker

Akurat Żebrowski moim zdaniem zagrał najsłabiej.
Kondrat wiadomo, klasa!
W ogóle ten film to niemal arcydzieło.

Surine

Według mnie Linda zdecydowanie najlepszy w całym filmie!!!

Surine

Czyli doszliśmy do jednego wniosku: Linda jest genialnym aktorem, bo tylko genialny aktor jest w stanie wywołać takie kontrowersje.

ocenił(a) film na 6
littlelotte52996

nie wiem czy genialni aktorzy odgrywają poemat Mickiewicza jak gimnazjaliści na szkolnym konkursie recytatorskim...

aciddrinker

Dlaczego tak? Według mnie - zagrał świetnie. Linda jest genialnym aktorem dlatego, że ma swój sposób na zagranie każdej postaci. Nie jest beznamiętnym aktorzyną, którego każda rola jest identyczna i pozbawiona oryginalności.
A moim zdaniem, jego rola księdza Robaka była naprawdę piękna. Inaczej podszedł do tej postaci, ale czy dlatego zagrał źle?

littlelotte52996

Uważam, że Linda był świetnym trafieniem w obsadzie. Uwielbiam jego gorycz wylewającą się z ust ... i na ustach. Jego postać bardzo przypadła mi do gustu, z resztą, jak w większości filmach z tym aktorem. W tym momencie przypominam sobie 'Sarę' i jego genialne odtworzenie roli.
Co do bohaterów, najlepiej ocenianych przeze mnie, dodałabym jeszcze Gerwazego.
A Pan Tadeusz, jako adaptacja - równie ciekawa i porywająca.
Pozdro.

Duska54

A to ciekawe... Wy mówicie że Linda odgrywa poemat Mickiewicza jak gimnazjalista, a Wajda powiedział, że to "aktor urodzony do mówienia w wiersza". I stwierdził to po tym, gdy usłyszał Lindę recytującego Słowackiego, który zdaniem reżysera jest "dziesięć razy trudniejszy niż Mickiewicz".

ocenił(a) film na 8
Hejapul

Książkowy Jacek Soplica to był hulaka, zabijaka, człowiek gwałtowny i szalony, dopiero dramatyczne sytuacje w jego życiu spowodowały, że się nawrócił. A to, że ktoś przywdziewa habit i oddaje się modlitwie, nie czyni z niego innego człowieka- kontrolowanie swojej natury nie jest tym samym, co jest zmiana. Dlatego Linda jako Ksiądz Robak jest wyborem wręcz idealnym, zważywszy uwagę nawet na sposób wypowiedzi- czuć te umęczenie i brud, może i podobne do Franza, ale adekwatne do tego, jaką postacią Jacek Soplica faktycznie był.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones